A kis cégek százmilliárdot veszítenek

Százmilliárd forintot veszítenek a vállalkozások a jövő évi adómódosítások következtében – tudta meg lapunk a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) által készített, a Pénzügyminisztérium (PM) által hetek óta elfektetett tanulmány tartalmából.

Csákó Attila
2003. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tudjuk, a pénzügyi tárca kifogást emelt a kamara tanulmánya ellen, annak egyes elemeit tévesnek ítélte. Információink szerint a kereskedelmi kamara és a minisztérium szakmai nézeteltérésének tisztázása azonban a tárca késlekedése miatt mindeddig meghiúsult.
A pénzügyi tárca a jelentés nyilvánosságra hozatalával vagy annak cáfolatával vélhetőleg szándékosan, a közéleti viták elkerülése miatt várta meg az adótörvények hétfői elfogadását, amelyet az ellenzék nem szavazott meg. Miközben ugyanis a módosítások kedveznek a nagyvállalkozásoknak, a multinacionális cégeknek, addig a kis-, a középvállalkozások és az egyéni vállalkozók vesztesei lesznek annak.
*
A kereskedelmi kamara tanulmánya a pozitív elemek ismertetése mellett a negatívumok között emeli ki: kiszélesítik a járulékalapot – a természetbeni juttatások többségét 2004-től bérjellegű jövedelemként kezelik az új jogszabályok –, s így a járulékterheket is viselik; a rehabilitációs hozzájárulás összege 37 ezer forintról 132 ezerre nő, a munkavállalói egészségügyi járulék ápolási hozzájárulás címén egy százalékponttal, négy százalékra nő; a nulla százalékos áfakulcs öt százalékra emelkedik, a 12 százalékos kulcs pedig 15-re, s nem csökken az unióban is rendkívül magasnak számító 25 százalékos kulcs; nem lehet majd levonni az állami támogatások utáni áfát. Megszűnnek vagy korlátozódnak egyes kedvezmények, közöttük a befektetési adóhitel, a nyugdíjjárulék, a lakásépítési kedvezmény; kétszeresére nő a cégautó adótétele; emelkedik a súlyadó; bevezetik a súly- és a környezetterhelési díjat, s bevezetik az innovációs díjat – sorjázza a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mindazon terheket, amelyek jövőre negatív hatással lesznek a kis cégek gazdálkodására. Például a nyugdíjjárulék utáni adóengedmény megszüntetése 88, a cégautó adójának megduplázása közel 14 milliárdos bevételt hoz a költségvetésnek, amelyet természetesen a cégvilágtól von el az állam.
Parragh László, az MKIK elnöke a nyilatkozattól, a tanulmány ismertetésétől elzárkózott, s a százmilliárd forintról szóló információnkat sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta. Mint mondta: a PM-mel közös sajtótájékoztatót terveznek, ám ha erre nem kerül sor, akkor önállóan ismertetik a jelentést. A Pénzügyminisztériumban azon kérdésünkre, hogy miért tartják vissza, és mikor ismertetik a kamara jelentését, mindeddig nem reagáltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.