Úgy tudjuk, a pénzügyi tárca kifogást emelt a kamara tanulmánya ellen, annak egyes elemeit tévesnek ítélte. Információink szerint a kereskedelmi kamara és a minisztérium szakmai nézeteltérésének tisztázása azonban a tárca késlekedése miatt mindeddig meghiúsult.
A pénzügyi tárca a jelentés nyilvánosságra hozatalával vagy annak cáfolatával vélhetőleg szándékosan, a közéleti viták elkerülése miatt várta meg az adótörvények hétfői elfogadását, amelyet az ellenzék nem szavazott meg. Miközben ugyanis a módosítások kedveznek a nagyvállalkozásoknak, a multinacionális cégeknek, addig a kis-, a középvállalkozások és az egyéni vállalkozók vesztesei lesznek annak.
*
A kereskedelmi kamara tanulmánya a pozitív elemek ismertetése mellett a negatívumok között emeli ki: kiszélesítik a járulékalapot – a természetbeni juttatások többségét 2004-től bérjellegű jövedelemként kezelik az új jogszabályok –, s így a járulékterheket is viselik; a rehabilitációs hozzájárulás összege 37 ezer forintról 132 ezerre nő, a munkavállalói egészségügyi járulék ápolási hozzájárulás címén egy százalékponttal, négy százalékra nő; a nulla százalékos áfakulcs öt százalékra emelkedik, a 12 százalékos kulcs pedig 15-re, s nem csökken az unióban is rendkívül magasnak számító 25 százalékos kulcs; nem lehet majd levonni az állami támogatások utáni áfát. Megszűnnek vagy korlátozódnak egyes kedvezmények, közöttük a befektetési adóhitel, a nyugdíjjárulék, a lakásépítési kedvezmény; kétszeresére nő a cégautó adótétele; emelkedik a súlyadó; bevezetik a súly- és a környezetterhelési díjat, s bevezetik az innovációs díjat – sorjázza a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mindazon terheket, amelyek jövőre negatív hatással lesznek a kis cégek gazdálkodására. Például a nyugdíjjárulék utáni adóengedmény megszüntetése 88, a cégautó adójának megduplázása közel 14 milliárdos bevételt hoz a költségvetésnek, amelyet természetesen a cégvilágtól von el az állam.
Parragh László, az MKIK elnöke a nyilatkozattól, a tanulmány ismertetésétől elzárkózott, s a százmilliárd forintról szóló információnkat sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta. Mint mondta: a PM-mel közös sajtótájékoztatót terveznek, ám ha erre nem kerül sor, akkor önállóan ismertetik a jelentést. A Pénzügyminisztériumban azon kérdésünkre, hogy miért tartják vissza, és mikor ismertetik a kamara jelentését, mindeddig nem reagáltak.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?