A tüneti kezelés ára

Hommer Tibor
2003. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két alapvető nézet látott napvilágot tegnap, a háromszáz bázispontos kamatlábemelés után. Az egyik álláspont a pénzügyminiszteré volt, aki határozottan közölte: sem a mostani, sem a jövő évre tervezett költségvetés nem indokolta a forint olyan drámai mértékű értékvesztését, ami miatt a jegybanknak kamatot kellett volna emelnie. A nemzeti fizetőeszköz gyengülését csakis spekulatív akciók váltották ki. Így László Csaba.
A Magyar Nemzeti Bank legfőbb kamatalakító testülete, a monetáris tanács kissé másként látja a helyzetet: „az állampapír-piaci hozamok emelkedése és a leértékelődési várakozások növekedése azt mutatja: a külföldi befektetők csak drágábban hajlandók a túlköltekezéshez forrást biztosítani”.
László Csabával ellentétben a monetáris tanács azt mondta ki sajátságos és nehezen emészthető hivatali nyelven, hogy ilyen olcsó pénzért a külföldi befektetők többé nem hajlandók a kormány túlköltekezését finanszírozni. Túl magasnak ítélték a kockázatot ahhoz, hogy a tegnapelőtti kamatszinten számított hozamokért vásároljanak állampapírokat, azaz hitelezzék az államot, a központi költségvetést. Márpedig a külföldi hitelezőkre jelen esetben szükség van. Külföldi működőtőke-befektetések és lakossági belső megtakarítások híján nincs miből fedezni a folyó fizetési mérleg hiányát, úgyhogy a külföldi hitelezők nélkül csődbe menne az ország. A hitelezők viszont, mint írtuk, nem bíznak a kormányban. Ha hitelt akar a magyar állam ilyen kormánnyal, fizessen több kamatot, nagyobb hozamot a pénzünkért – mondják a befektetők.
Ez eddig a kamatdöntés része.
Másik fontos momentum a minap elfogadott, a jövő évre vonatkozó költségvetési keretterv, amely óhatatlanul összefügg az eseményekkel. Mondhatjuk úgy is, hogy talán nem jöhetett volna létre a háromszáz bázispontos kamatemelés, ha nincs a szocialista és szabad demokrata parlamenti erőgép, amely megszavazta a költségvetés sarokszámait. Ezt honorálta a piac. Totális zuhanással. Zuhantak az értékpapír-árfolyamok, és elerőtlenedett a forint, magyarán nagyjából egyes alá osztályzatot kapott a kormányerő.
Téved, aki azt hiszi, hogy a számokkal van baj. Nem. A célkitűzések kiválóak. Mi több: túlontúl ambiciózusak. A baj az, hogy nem hisz bennük senki. Nincs olyan befektető ma a világon, aki a Medgyessy-kabinetnek elhinné, hogy képes tartani magát a kiadásokhoz, azaz nem költ el több pénzt annál, mint amit előre meghatározott a költségvetési törvényben.
A közelmúlt és a tegnapi nap eseményeinek képlete tehát pofonegyszerű: a kormányzat költségvetési vállalásai plusz a kormányzat hitele egyenlő drámai mértékű zuhanórepüléssel a pénz- és részvénypiacon. Ezt bátran bizalmi deficitnek is nevezhetjük, ha nem éppen bizalmi válságnak. Akut probléma, ami a kormányzat ötletszerű gazdaságpolitikáját tekintve krónikussá is válhat.
Ezt a tünetet kényszerült istápolni tegnap a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Nem hosszú távú gyógykezelésről van szó, nem a válságtól mentette meg az országot a jegybank, hanem a válsághelyzetet próbálta kivédeni egy igen drága, legalább hatvanmilliárd forintba kerülő kúrával. Ám a próbálkozás maga is gerjeszti a válságot.
Hatvanmilliárd forint. Tegnap ennyibe került az országnak a kormány szavahihetősége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.