A gazdasági kamarákról szóló törvény módosítása alapvetően a vállalkozói környezet javítását, a magyar gazdaság versenyképesebbé válását szolgálja – mondta expozéjában tegnap Gaál Gyula, a gazdasági tárca politikai államtitkára az Országgyűlésben. A kormánypártok támogatták az előterjesztést, az ellenzék azonban csak jelentős módosításokkal tudná elfogadni azt. Sümeghy Csaba (Fidesz) szerint a javaslat „gyönyörűen megfogalmazott eszméket” tartalmaz, de a szükséges költségvetési fedezetet és a hatásköröket nem adja meg.
Megkezdték a képviselők az öt (a halászatról és a horgászatról, az állattenyésztésről, a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról, a növényvédelemről, továbbá a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamaráról szóló) agrártörvényt egy csomagban módosítani kívánó előterjesztés általános vitáját is. A Fidesz és az MDF a javaslat ellen foglalt állást.
A kormánypártok szerint a szövetkezetek szabadságát és eredményesebb működését teszi lehetővé az új szövetkezetekről szóló törvény módosítása. Szabó József Andor (Fidesz) viszont úgy vélte, „a szerény és gyenguska” törvénymódosítás nem más, mint „kényszeredett paragrafusok kényszeredett benyújtása”. Közölte: nem támogatják a javaslatot. Szekeres Imre, a MeH politikai államtitkára expozéjában elmondta: eltörölnék azt az előírást, amely 2006 végéig tette kötelezővé a külső üzletrészek felvásárlását.
Fodor Gábor (SZDSZ) napirend előtt az Alkotmánybíróság Mécs-féle vizsgálóbizottságról hozott döntésével foglalkozott. Ismert: a taláros testület alkotmánysértőnek találta a szabad demokrata vezetésű bizottság munkáját. Fodor szerint az Alkotmánybíróság döntése a vizsgálóbizottságok szabályozásának hiányosságairól, a parlament közös felelősségéről szól.
Kivonultak az ellenzéki képviselők az Országgyűlés kulturális bizottságának tegnapi üléséről a jövő évi költségvetési törvényhez benyújtott módosító indítványok tárgyalása közben, mondván: az ellenzék nem asszisztál a kormány konzekvens, az ellenzéki módosító indítványokat elutasító magatartásához.
Lamperth levele az EP-választásról
Lamperth Mónika belügyminiszter levélben fordult Szili Katalin házelnökhöz azért, hogy kérje fel Mádl Ferenc köztársasági elnököt: küldje vissza az Országgyűlésnek az európai parlamenti (EP) képviselők választásáról hétfőn elfogadott törvényt. Lamperth szerint az országgyűlési döntéssel egy alkalmazhatatlan törvény jött létre, „hiszen a kétharmados részét a törvénynek az ellenzék nem szavazta meg, a feles törvényrészt a kormánykoalíció megszavazta, de ez így nem alkalmazható”. Hangsúlyozta: az Országgyűlés késésben van a törvény megalkotásával. (MTI)

Brutális baleset Cegléden, motoros és autó ütközött össze – videó