Vlagyimir Putyin és Medgyessy Péter megbeszéléseinek fő témája tehát az, hogy az orosz cégek milyen szerepet kaphatnak az újabb magyar privatizációs hullámban.
Moszkvában cáfolják a magyar kormányszóvivő azon állítását, hogy a mai találkozót az orosz fél kezdeményezte volna. Közvetetten ezt igazolja Gál J. Zoltán ingerült reagálása az egyik napilap e tényt megszellőztető cikkére is. A kormányfő aligha rúgta volna fel minden előzetes programját, ha – mint a hivatalos verzió állítja – csupán a szentpétervári Konstantin-palotában lévő Rákóczi-pince megnyitása adna alkalmat a találkozóra.
Valami tehát egyértelműen készül Szentpéterváron. Magukat megnevezni nem kívánó források szerint Medgyessy Péter megérezte, hogy Moszkva elégedetlen a privatizációval kapcsolatos budapesti ígéretek teljesítésének elmaradása miatt, s a találkozó kieszközlésével az agyaglábakon álló magyar píárdiplomáciát fenyegető nagyobb botrány kirobbanását igyekszik elkerülni. Mihail Kaszjanov miniszterelnök tavaly decemberi moszkvai és idén szeptemberi budapesti találkozójukon egyaránt nagyon határozottan közölte partnerével azt az orosz elvárást, miszerint Moszkva számít arra, hogy cégeik szerepet kapnak a magyar energiaipar közelgő privatizációjában. Az elmúlt egy évben a szép szavakon kívül Budapest semmit sem tett e téren, ráadásul felröppent annak a híre, hogy a Dunaferrt mégsem a cseljabinszki Mecsel, hanem egy ukrán cég veszi meg. Pénzügyi nehézségek miatt húzódik a metróberuházás is, a Mol gázüzletének eladása a jövő zenéje, így forrásaink szerint Moszkva elégedetlen, amiért Medgyessynek tett gesztusai ellentételezés nélkül maradtak.
Kézenfekvőnek tűnik ugyanakkor, hogy a Mol privatizációja alkalmat ad a kormánynak arra, hogy csitítsa Moszkva elégedetlenségét. Sokat sejtet, hogy a miniszterelnökkel egy időben a csúcstalálkozó helyszínén tartózkodik Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója és Fazakas Imre, a magyar olajcéggel kitűnő kapcsolatokat ápoló Jukosz közép-európai igazgatója is. Kérdésünkre a legnagyobb orosz olajvállalat egyik alelnöke, Peter Zolotarjev nem cáfolta, hogy vizsgálják e befektetés lehetőségét. Az éppen a Jukosszal zajló egyesülési folyamat hajrájában tartó Szibnyefty egyik magas rangú vezetője, Richard Kreitsman ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a Mol jelenleg kissé drága, ezért, mint sejtette, ilyen befektetésre jobb alkalmat is lehet találni.
***
Homok a gépezetben. Elmaradt a Jukosz és a Szibnyefty olajvállalatok egyesülési folyamatát a tervek szerint megkoronázni hivatott ünnepélyes aktus. Mint azt a Szibnyeftynél a közös részvényesi gyűlés megkezdése után nem sokkal tegnap közölték, az egyesülés befejezését egyelőre felfüggesztették. Alekszandr Sadrin, a Jukosz szóvivője ugyanakkor sietve elhatárolódott a közleménytől, közölve, hogy a felfüggesztés nem megállapodás eredménye. (S. G.)

Rendhagyó árverés – melltartók és bugyik milliós tételben a NAV kínálatában