Alkotmányellenes Mécs-bizottság

Megsemmisítette a rendszerváltozást követő kormányok tagjainak titkosszolgálati múltját vizsgáló Mécs-bizottság felállításáról hozott parlamenti határozatot az Alkotmánybíróság. A testület azután alakult meg, hogy kiderült, Medgyessy Péter a pártállamban a Belügyminisztérium III/II-es csoportfőnökségének szigorúan titkos állományú kémelhárító tisztje volt.

Szakács Árpád
2003. 11. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alkotmányellenes a rendszerváltozást követő kormányok tagjainak titkosszolgálati múltját vizsgáló parlamenti bizottság létrehozásáról szóló, múlt évi országgyűlési határozat – mondta ki tegnap nyilvánosan kihirdetett határozatában az Alkotmánybíróság (Ab). A testület egyhangúlag elfogadott döntésével visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a Mécs Imre szabad demokrata országgyűlési képviselő által vezetett parlamenti bizottságot létrehozó országgyűlési határozatot.
Az Ab kimondta: azért volt alkotmányellenes a testület tevékenysége, mert az Országgyűlés nem biztosította törvényben, hogy bizottságok vizsgálatai során az alaptörvénynek megfelelően érvényesüljön a közügyek megvitatásának szabadsága, védelemben részesüljenek a személyiséget és a magánszférát védő jogok, és ezzel mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességet idézett elő. Az Ab határozatában felhívta a parlamentet, hogy jogalkotói feladatának 2004. március 31-ig tegyen eleget.
*
A testület szerint az is alkotmányellenes, hogy a bizottság nem adott lehetőséget arra, hogy határozatai, megállapításai ellen az érintettek jogorvoslattal élhessenek. Az Ab szerint ugyanis a vizsgálóbizottság nem mondhatja ki senkinek a bűnösségét, csak a bíróság, de bármilyen megállapítást is hoz, az ellen éppúgy biztosítani kell a jogorvoslati lehetőséget, mint a bíróságon. Megállapították azt is, hogy a bizottságok nem is kötelezhetnek mindenkit vallomástételre, mivel erről törvény nem rendelkezik. A bizottság emellett nem kérhet be bármilyen szervezettől információkat – áll a határozatban.
Az alkotmánybírósági eljárást Zlinszky János, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem professzora, volt alkotmánybíró kezdeményezte.
Mécs Imre, a testület volt elnöke pozitív döntésként értékelte az Ab határozatát. Lapunknak elmondta: már a bizottság tagjai is érzékelték, hogy hiányoznak a vizsgálóbizottság működéséről szóló törvények, mivel csak a parlament házszabálya foglalkozik a vizsgálóbizottságok jogkörével. Ezért Mécs már tavaly nyáron kezdeményezte a házszabály módosítását. Demeter Ervin (Fidesz), az egykori Mécs-bizottság alelnöke szerint ezzel a döntéssel határozott figyelmeztetést kaptak a kormánypártok, hogy alkotmányellenes tevékenységet folytattak.
Az Ab azt is kimondta, hogy az Országgyűlés mulasztásban megnyilvánuló alkotmányellenességet idézett elő azzal, hogy nem szabályozta törvényben a parlament állandó és ideiglenes bizottságai vizsgálati tevékenységének rendjét, és nem teremtette meg a vizsgálatok hatékonyságának törvényi feltételeit. Ezek után Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke felkérte az ügyrendi bizottságot, hogy készítsen egy összefoglalót és forgatókönyvet arról, hogy a parlamentnek milyen teendői lesznek az Ab-döntés miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.