Csupán azért tartja különlegesnek Mihail Hodorkovszkij letartóztatását az orosz elnök, mert ilyen gazdag ember ellen még nem indítottak Oroszországban bűnvádi eljárást. Putyin ismételten leszögezte: a törvényt mindig be kell tartani, nemcsak akkor, amikor az ember már elért bizonyos pozíciót. Elismerte, hogy az orosz társadalomban a végrehajtó és bűnüldöző szerveknél érezhető hajlandóság a privatizáció eredményeinek felülvizsgálatára, ezt azonban megengedhetetlennek nevezte. Mint aláhúzta: határozottan ellenzi a privatizáció eredményeinek felülvizsgálását. Az orosz elnök ígéretet tett a tulajdon intézményének erősítésére, továbbá a tulajdonosok és befektetők érdekvédelmi rendszerének kidolgozására.
A Jukosz olajtársaság közben bejelentette, hogy hétfőn lemondott vezérigazgatója, Mihail Hodorkovszkij utódjául Simon Kukes orosz születésű amerikai állampolgárt nevezte ki, azonnali hatállyal. Kukes idáig is tagja volt a Jukoszt irányító héttagú végrehajtó tanácsnak, míg korábban a Tyumen Oil orosz olajtársaság elnökeként dolgozott. Mint Valerij Nyeszterov, az egyik olaj- és gázipari elemző értékelt: Kukes vezérigazgatói kinevezése kedvező jel a társaság integritásának megőrzése és a jó irányítás szempontjából. Kukesen kívül az irányító testületben két amerikai is van, köztük Steven Theede, a hierarchia második embere, akit a cég tanácsa a minap a legtöbb igazgatási feladat végrehajtásáért felelős Jukosz-Moszkva élére nevezett ki. Mindez jól illik a Jukosz eddigi stratégiájába, Hodorkovszkij ugyanis kiváló nyugati reputációjának, beágyazottságának építésében végig kiemelten számított amerikai tanácsadóira, s e kapcsolattól pedig védettséget remélt a Kremllel folytatott harcában. A cég 40 százalékos részvényéért is két amerikai vállalat, az ExxonMobil és a ChevronTexaco verseng. A Jukosznak kulcsszerepe van az orosz–amerikai energetikai partnerség gyakorlati megvalósításában, és a cégelnök keményen bírálta a Kreml Irakkal kapcsolatos álláspontját is. Az a tény pedig, hogy a cég a Szibnyefttyel egyesülve egész birodalommá fejlődött, ráadásul az olajipart mint stratégiai ágazatot érintő döntéseiben láthatóan egyre kevésbé fogadta el a Kreml ellenőrző szerepét, a politikai okok mellett komoly szerepet játszik az ellene indított támadásokban.
Hodorkovszkij lemondását egyébként az elemzők már a kompromisszum felé tett lépésként értékelik. Mint fogalmaznak: gazdasági téren már engedni látszik nagyra törő terveiből, s szabadulásához már csak a politikai ambíciókról kell lemondania. A feltételezett háttéregyeztetések, az alku közeledését erősítik az igazgatótanács elnökének, Alekszandr Temerkónak a szavai is, miszerint a Jukosz kész egyeztetni a szövetségi szervekkel a termelést érintő kérdésekben.

Brutális baleset Cegléden, motoros és autó ütközött össze – videó