E hónapban rendezték meg az Euroconstruct – Európa építőipari szövetségeit tömörítő szervezet – 56. konferenciáját. A fórumon megvitatták és prognosztizálták, miként alakul az építésügy helyzete az öreg kontinensen 2004–2006 között, valamint melyek lehetnek a fejlődés középtávú építési vonzatai. A szervezetben a hazánkat képviselő Build & Econ ügyvezető igazgatója, Gáspár Anna szerint a jövőben kiemelt szerep juthat a lakásfelújításoknak, -karbantartásoknak.
Gáspár Anna lapunknak elmondta: az európai országokban évente kétmillió új lakás épül meg, ami a teljes állomány egy százalékát teszi ki. Emellett mind nagyobb figyelmet kap a meglévő állomány, amely mintegy 189 millió otthont jelent. Az európai lakáspiacon a felújítási, fenntartási és fejlesztési tevékenység összértéke tavaly meghaladta az új lakásépítések értékét. Az ügyvezető úgy látja, hogy a következő évtizedben a lakáspiac húzóereje a lakásfelújítás, a -fenntartás és a -fejlesztés lesz. A szakember szerint ezt jelentős mértékben segíti elő az Európai Unió által jóváhagyott áfacsökkentések alkalmazása, amely az élőmunka-intenzív ágazatokban növeli a legális munkaerő foglalkoztatottságát és a felújítások gyakoriságát. A felújítási projektek értéke nő, a beszállítóknak folyamatosan növelniük kell termékeik hozzáadott értékét.
Gáspár Anna úgy látja, hogy – az európai tapasztalatokat a magyar és a régiós helyzetre alkalmazva – a lakásfelújítás támogatása jelentős pozitív hatással lehetne az építőiparra, s ennek következtében az építőanyagiparra. Ezért a szakember szerint megfontolandó lenne egy olyan felújítási kölcsön és áfatámogatás, amely e célokat szolgálná.
Gáspár Anna ismertette: a régióban az ágazat helyzetén lendíthet, hogy a közlekedési és környezetvédelmi beruházások volumene nőni fog, mindenekelőtt a csatlakozó és az azzal szomszédos országokban. A szakember szerint a jövőben az egész kontinensen megfigyelhető lesz a magántőke még nagyobb mértékű szerepvállalása, s előtérbe kerülhet a PPP (Public Private Partnership), amikor az állami beruházások egy részét a megfelelő garanciák biztosítása mellett a magánszféra finanszírozza. Az ügyvezető igazgató rámutatott: a programokhoz uniós pénzek is megszerezhetők, ám azok sikeres lehívásához megfelelő programokat kell írni, s hatékony módon kell képviselni a hazai érdekeket. Ellenkező esetben úgy járhatunk, mint néhány uniós tagállam, amelyek nem tudták teljes mértékben kiaknázni a lehetőségeket.
Nagy János, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) ügyvezető igazgatója szerint új versenytényezővé vált a pályázatírási ismeret, amely alapeleme a sikerességnek. Fontos tényező az állam részéről a piacvédelmi ismeretek és intézkedések megtétele, azaz nem szabadna hagyni, hogy a magyar vállalkozók itthon védtelenek maradjanak a külföldi héjákkal szemben.

Emberfeletti munkával mentettek életet a rakamazi rendőrök