Az EU szellemi, kulturális valóság

MTI
2003. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyházunk legnagyobb hozzájárulása az unió jövőjéhez, a keresztény értékek uniós képviseletéhez a Krisztustól kapott miszsziós küldetés komolyan vétele – jelentette ki Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek az Európa mint értékközösség című konferencián, szombaton Budapesten. Ha azt vizsgáljuk, milyen lesz Európa jövője keresztény szemmel, akkor arról gondolkodunk, hogyan tudnak a közösségben érvényesülni a keresztény értékek – mondta.
Erdő Péter úgy vélte, mivel az Európai Unió nemcsak gazdasági, hanem szellemi, kulturális valóság, nem lehetnek saját, speciális értékei: az uniónak támaszkodnia kell az őt alkotó társadalmak világnézeti alapjaira, értékeire. „Az egyház egész közösségének kell – intenzívebben, mint valaha – az Európai Unió népeivel és kultúráival párbeszédet folytatnia – mondta Erdő Péter.
Szavai szerint „bár a vallási közösségektől intézményesen elválasztva működik az unió, de tudnia kell sok erkölcsi érték kérdésében ezekre a közösségekre utalni, velük együttműködni, vagy a lelkiismeret-formáló tevékenységük társadalmi hatását tekintetbe venni”.
Bethlen István, a Magyar Páneurópa Unió elnöke – a szociális piacgazdaság és a keresztényszociális tanítás viszonyáról szóló előadásában – úgy vélekedett: a szociális piacgazdaság a szabályozott piacgazdaság eredményeit egyesíti a szociális gondolattal. „Bármilyen köntösben is jelenik meg az úgynevezett szabad piacgazdaság, az nem más, mint a liberalizmus különböző válfaja, ami nem felel meg a mi emberképünknek” – mondta Bethlen István.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.