Bankkonszolidáció agrárhitelekből

Kivétel nélkül az összes hazai mezőgazdasági vállalkozást és mintegy másfél millió embert érint, hogy a 2004-es agrárköltségvetésben nincs biztosítva a 30 százalékos kiegészítő támogatás. Abban különböző érdekképviseletek is egyetértettek, hogy ha jövőre nem kap időben pénzt az ágazat, akkor a gazdaságok zöme tönkremegy.

Nagy Ottó
2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A költségvetési tételek egyszerű összeadásával bárki rájöhet, hogy komoly forráshiánnyal küzd az Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), amit a következő évre áthúzódó fizetési kötelezettségek napról napra növelnek. A 30 százalékos nemzeti támogatás hiánya azonban szerény becslések szerint legalább félmillió, reálisabb kalkulációk szerint viszont inkább másfél millió ember életét érinti kedvezőtlenül.
Az agrártárca azt már beismerte, hogy nagy biztonsággal csak 2004. december elseje után lehet hozzájutni a mezőgazdasági támogatásokhoz. Ezért tárgyalásokat kezdeményezett Brüsszelben, hogy szeptembertől valamilyen előleget fizethessen a hazai termelőknek. Az előlegfizetés azonban nem bevett gyakorlat az unióban, nincs rá kész jogalap, és az EU sem arról híres, hogy könynyen ekkora horderejű engedményeket tesz – mondta Bagi Béla, a Magosz alelnöke. Szerinte a 30 százalékot eleve nem tervezte be a költségvetésbe a szaktárca, mert minimális esélyét látta annak, hogy ezt az összeget a jövő év során ki kell fizetnie. Már csak azért sem, mert a 25 százalékos uniós támogatással együtt kell mozognia a nemzeti kiegészítésnek is, de az unió eleve csak december elseje után folyósítja azt a támogatást.
Az alelnök szerint a jövő évet azok a gazdálkodók vészelhetik, át, akik legalább egy évre elegendő tartalékkal rendelkeznek, és kibírják, hogy a támogatásokhoz csak 2005-ben jussanak hozzá. Ha nincs elég pénze egy-egy gazdaságnak, akkor sok esetben az lehet számukra a legjobb megoldás, ha nem csinálnak semmit, csak ugaroltatnak, és a jó mezőgazdasági gyakorlatnak megfelelően rendben tartják területeiket, bár még ezt a gyakorlatot sem határozta meg pontosan az agrártárca. A legnagyobb veszélybe azok kerülnek – folytatta az alelnök –, akik kellő fedezet hiányában „eddig még mindig volt valahogy” alapon vágnak bele a termelésbe, abban bízva, hogy valamilyen módon majd csak sikerül pénzt kisajtolniuk az államtól. Erre azonban nem lesz mód – figyelmeztetett Bagi Béla –, mert az unióban szigorú szabályok vannak, amelyeket itthon nem lehet felülbírálni. Azaz nem fognak pénzt kapni a gazdaságok. Ezt azonban a kormány elfelejti közölni az érintettekkel.
Pozitívabban látja a jövőt Ebele Ferenc, a Magyar Agrárkamara főtitkára. Szerinte a jövő év finanszírozható lesz akkor, ha a kormány folyósítja a százmilliárdos beígért támogatást, és szeptemberben támogatási előlegekhez is hozzájuthatnak a gazdaságok. A főtitkár úgy tudja, hogy a hitel mellé 70 százalékos állami garanciát és 50 százalékos kamattámogatást rendelnek. Arra viszont gondolni sem mert Ebele Ferenc, hogy nem lesz szeptembertől előlegfizetés, mert akkor nagyon kevesen bírnák ki a jövő évi pénzhiányt.
Abban mindkét szakember egyetértett, hogy a kisgazdaságok és a családi vállalkozók sokkal jobban járnának, ha a százmilliárdos hitelhez százszázalékos állami garancia társulna, mert akkor több pénzhez jutnának ezek a gazdaságok is. Bagi Béla megjegyezte azt is, hogy ez a fajta „támogatás” nem más, mint a külföldi tulajdonban lévő bankoknak a hazai mezőgazdaság által kormányzati segítséggel nyújtott konszolidáció.

Az SZDSZ bizakodik. Az agrártárca képes arra, hogy az uniós csatlakozásig felszámolja az ágazat problémáit, gondjait, és képes arra is, hogy kialakítsa azokat a rendszereket, amelyek elősegítik az unióhoz történő illeszkedést és amelyek megoldhatják az állategészségüggyel és az élelmiszer-biztonsággal kapcsolatban felmerült problémákat – jelentette ki tegnap Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke a párt agrártagozatának elnökségi ülése után. Az ülésen részt vevő Németh Imre agrárminiszter elmondta: ha külső körülmények nem nehezítik, a csatlakozásig behozzák a lemaradásokat a mezőgazdaság területén. (MTI)

A kormány mentséget keres. Az uniós mezőgazdasági intézmények kiépítésével kapcsolatban felelősségáthárítás folyik érdemi munka helyett – reagált Kuncze Gábor nyilatkozatára Glattfelder Béla, a Fidesz-frakció mezőgazdasági kabinetjének vezetője. Szerinte sajnálatos, hogy a minisztérium már most megpróbál az uniós országjelentésben kifogásolt mezőgazdasági intézményrendszer kiépítésének kudarca alól felmentést szerezni, amikor külső körülményekre hivatkozik. Úgy fogalmazott: a monitoringjelentés a kormány egy évvel ezelőtt tett vállalásainak teljesülését vizsgálta. (P. N. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.