Bizonytalanok a külföldi befektetők

Külföldi befektetők elbizonytalanodását jelölte meg a jegybanki alapkamat emelésének egyik tényezőjeként a monetáris tanács. A háromszázalékos kamatemelést kétségkívül a jelenlegi negatív működőtőke-egyenleg is indokolja, a helyzet javulását azonban az utóbbi napokban hazánkról megjelent kritikus hangvételű elemzések nem segítik.

2003. 11. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külföldi befektetők elbizonytalanodását jelölte meg a jegybanki alapkamat emelésének egyik indokaként tegnap a monetáris tanács. A jelenlegi negatív működőtőke-egyenleg kétségkívül alátámasztja a 3 százalékos kamatemelést, azonban a helyzet javulását az utóbbi napokban hazánkról megjelent, kritikus hangvételű elemzések nem segítik.
A JP Morgan bankcsoport befektetési részlege csütörtökön piaci helyzetelemzést jelentetett meg a Európai Unióhoz jövő májusban csatlakozó országok aktuális gazdasági helyzetéről. A vezető pénzügyi szolgáltató a magyarországi teendők kapcsán a csatlakozás államháztartási követelményeit, valamint a magas költségvetési hiány csökkentését emeli ki. A jelentés idén 5,8 százalékos, míg jövőre 4,8 százalékos államháztartási deficitet prognosztizál, noha az euróövezeti követelmény 3 százalék alatti mértéket ír elő. A pénzügyi elemzés hangsúlyozza: jóllehet, Magyarország konszolidációs programja a kitűzött deficitcélok alapján a legambiciózusabb, minőségileg azonban elmarad Szlovákiától és Lengyelországtól, mert továbbra is magas általános adóterheléssel és a hazai össztermék értékéhez mérten magas arányú központi újraelosztással számol. A szlovák és lengyel költségvetési program ugyanakkor dicséretben részesül, mert a jelentős kiadáscsökkentési célok mellett növekedésközpontú adóreformokat is tervbe vettek. A Standard&Poor’s nemzetközi hitelminősítő ezen a héten megjelent országjelentése szintén kiemeli Magyarország negatív működőtőke-egyenlegét, és 2006-ra prognosztizálja a tőkebeáramlás gyorsulását. Bár a Pénzügyminisztérium hivatalosan 2008-at jelölt meg az euróövezethez csatlakozás céldátumaként, a nemzetközi intézet ezt csak később tartja reálisnak.
Magyarországi gazdasági problémákról is ír a The Economist hetilap legutóbbi száma, amely az unióhoz csatlakozó országok helyzetét vizsgálja. A mértékadó gazdasági hetilap számításai szerint a csatlakozás után hazánk megközelítően 34 év alatt tudja majd elérni az uniós átlagot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.