Mivel a 46. héten is tartott a kereslet-kínálati egyensúlybomlás a chicagói árutőzsdén, ezért a gabonaárak tovább emelkedtek. A búza jegyzései jelentősen drágultak az elmúlt héten. Argentína is termésproblémákkal küszködött, míg Kelet-Európa és Kína jelentős importigénnyel lépett fel. Kína egymillió tonna búzát vásárolna, de Ukrajna meg Románia is nagyobb mennyiséget venne. Az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium (USDA) jelentése – mivel szűkös készletekről és növekvő igényekről szólt – támogatta a drágulást. A takarmánykukorica jegyzései szintén emelkedtek a 46. héten. Mivel az amerikai betakarítás szinte befejeződött, fontos volt az USDA jelentése, ami az idei termést alacsonyabbra tette a piaci várakozásoknál. Ez önmagában emelte az árakat. Ugyanakkor a zárókészletek szintjét csökkentették, így jelenleg a kínálat ismert, most az a kérdés, hogy a kereslet hogyan fog alakulni. Továbbra sem tudni: Kína mennyire vonul vissza az exportprogramjától, továbbá a déli féltekén hogyan alakul a termés. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon folytatódik a feszültség, amit a szűkös kínálat, illetve a megnövekedett kereslet tartóssá válása okoz.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a 46. héten rekordforgalom bonyolódott. A repcét kivéve élénk kereskedés folyt a termékek piacán, miközben az árak – a napraforgómagét kivéve – emelkedtek. Összesen 941 kontraktusnyi üzlet született négymilliárd forint értékben. A búzapiacon jelentősen emelkedtek az elszámolóárak. Soha ilyen magasságban még nem volt a búzaár Magyarországon. A múlt héten a márciusi és a májusi jegyzés átlépte az 50 000 forintos szintet, ami a hazai sajtóban is nagy visszhangot keltett. A Gabonaszövetség szerint már most jelentős importra szorulunk, mert a szezon elején a vártnál több búza ment ki az országból. Az FVM az export korlátozását, illetve engedélykötelessé tételét fontolgatja, de a Külügyminisztérium vonakodik beleegyezni, mert az EU ezt rossz szemmel nézné. A termelők, akiknek van búzájuk, kivárnak – mondván, lesz még magasabb is az ár, míg a malmok a liszt árának emelésével próbálnak lépést tartani a helyzettel. A nyitott kötésállomány a hét eleji 525 kontraktusról 553 kontraktusra nőtt.
A takarmánykukorica piacán az elmúlt hét során a búzához hasonlóan jelentősen emelkedtek az árak. Ennek során a kifutás előtt álló decemberi termin 1460 forintos drágulás után 39 160 forinton zárt. A jövő évi lejáratok jóval 40 000 forint felett jártak. A fizikai piacon a búzához hasonlóan a tengerit is nehéz beszerezni, mert akinek van, az kivár. Az FVM szerint az idei termés 4,5-4,6 millió tonna lett. A drágulást támogatta, hogy a kukoricának Európában magas ára van. A nyitott kötésállomány a hét eleji 1776 kontraktusról 1999 kontraktusra nőtt.
Az elmúlt héten (47.) a búzapiacon elmaradt a 46. héten tapasztalt csúcsdöntés, nem egy esetben most éppen fordítva, limittel estek a jegyzések. Az negatív trend egész héten kitartott, pénteken a gabonapiacon a búza ára tovább csökkent, a decemberi határidő 370 forinttal
46 630 forintra mérséklődött. Múlt hétfőn a tengerinél még tartott az előző heti lendület, de keddtől a kukorica is beállt a búza mögé, és egyre lejjebb kerültek árai. Pénteken a decemberi jegyzés 500 forinttal
38 000 forintra gyengült. Ugyanekkor decemberre a takarmánybúza 44 900, a takarmányárpa 35 250, az olajnapraforgó 56 600 forintot ért.

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”