Világszerte évről évre növekszik a globális felmelegedésben kulcsszerepet játszó szén-dioxid-kibocsátás, s 2020-ban már 3,5 milliárd tonnával – ötven százalékkal – haladhatja meg az éves mennyiség jelenlegi szintjét – adta hírül a Reuters.
A becslés, amely a texasi Houstonban rendezett energetikai konferencián hangzott el, az olaj- és gáztermelő világcég, az ExxonMobil fejlesztési igazgatójának számításain alapszik.
Randy Broiles elmondta: a Föld népessége és a világgazdaság növekedése miatt 2020-ra legalább negyven százalékkal megnő a globális energiaigény és ezzel párhuzamosan drámai mértékűvé válhat a környezetszennyező szén-dioxid mennyisége a levegőben. Jelenleg évente hétmilliárd tonnányi szén-dioxid kerül az atmoszférába az energiatermelő üzemekből, az autókból és más szennyező forrásokból.
Szakértők szerint az Egyesült Államok, amely a világ legnagyobb gazdaságát mondhatja magáénak, és amelynek területén a Föld népességének négy százaléka él, az üvegházhatás kialakulásában szerepet játszó gázok huszonöt százalékának kibocsátásáért felelős. Ám Randy Broiles hangsúlyozta: a környezetszenynyező gázok következő évtizedekben várható drasztikus térfoglalását elsősorban a fejlődő országok számlájára kell majd írni. Ezek az évente 4-5 százalékos gazdasági növekedést produkáló országok juttatják majd a levegőbe a 3,5 milliárd tonnányi plusz szén-dioxid nyolcvan százalékát. Ám mind veszélyesebb környezetszennyező forrást jelentenek az autók is, amelyek száma hihetetlen mértékben növekszik.
A fejlesztési igazgató számításai szerint most világszerte átlagosan tizenöt autó jut minden ezer emberre, ez a szám azonban 2020-ban már eléri az ötvenet. Randy Broiles úgy véli: mivel a világ olajtartalékai egyelőre igen jelentősek, a helyettesítő energiaforrások alkalmazására vonatkozó tanácsok még hosszú ideig nem találnak kedvező visszhangra.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról