Haragszunk, mert 2004-re nem kap dologi és bértámogatást az ágazat; mi csak tiszta viszonyokat akarunk teremteni – mondta a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke, Éger István szombaton a kamarájuk megalakítására készülő egészségügyi szakdolgozók hévízi fórumán. Az elnök szerint „a kórháztörvény közgazdasági alapvetése nonszensz”. Az ágazat általános helyzetéről szólva Éger kifejtette: „Elegünk van az ígéretekből, legyen kiszámítható a pályakép, az egzisztencia és a támogatási rendszer.”
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara várhatóan januári megalakítása kapcsán úgy vélte, „elengedhetetlen a két közjogi kamara érdemi együttműködése a jövőben”, lévén, hogy összesen 180 ezer szakdolgozó és orvos, s rajtuk keresztül a betegek érdekeit szükséges közösen képviselniük.
Az állami szerepvállalás mellett – amely nem csökken a jövőben – a magyar egészségügynek szüksége van a magánbefektetésekre, mert azok felgyorsíthatják a fejlődést – hangsúlyozta Kökény Mihály szombaton Szegeden. Az egészségügyi miniszter úgy látja, az orvosok és egészségügyi szakdolgozók döntő többsége nincs sztrájkhangulatban. Megjegyezte: kicsit értetlenül áll a jelenség előtt, mert a kormány több hónapja nyitottságot mutat mindenféle tárgyalás iránt.
***
Megszűnő sürgősségi ügyeletek
Kevesebb egészségügyi intézményben lesz jövőre sürgősségi ügyelet, az egészségügyi minisztérium ugyanis átszervezi az ellátórendszert. A változtatást az EU bíróságának nemrég hozott ítélete teszi szükségessé, amely kimondja, hogy nem tartható tovább az egészségügyben szokásos, különösen hosszú munkaidő. Az európai közösséghez való csatlakozásunk után egyetlen orvos sem dolgozhat majd – a túlórákat is beleértve – heti 48 óránál többet. Változás lesz, hogy májustól az is munkaidőnek számít, ha egy doktor teljes ügyeleti idejét végigalussza. Az említett bírósági döntés ugyanis csak a munka- és pihenőidőt különbözteti meg, az eddig használt „ügyelet” és „készenlét” fogalmát nem. Mint azt a Népszabadság is megírta, a jól felszerelt városi kórházakban látják el az egyszerűbb eseteket, a súlyosabb betegeket főként megyei és budapesti regionális kórházak látnák el, a speciális eseteket az országos centrumok.

Emberfeletti munkával mentettek életet a rakamazi rendőrök