Egy elsodort betonszörny máig sötétlő árnya

1949 és a berlini fal 1961-es megépítése között mintegy ezer, ezt követően a rendszerváltásig további 760 ember vált a szétszakítottság áldozatává Németországban. Egészen a politikai vihar negyven esztendővel későbbi, a bűnös rendszereket elsöprő felerősödéséig 250 őrtorony, csaknem 5500 fényszóró és 14 ezer határőr vigyázta a világot megosztó berlini monstrumot.

György Zsombor
2003. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasfüggöny ereszkedett le a kontinens közepén. Közép- és Kelet-Európa nagy múltú országainak fővárosai mind ott vannak a vasfüggöny mögött – mondta még 1946 tavaszán Winston Churchill. A háború utáni Európa megosztásáról Jaltában bő egy évvel korábban még Roosevelttel és Sztálinnal egyezkedő brit kormányfő talán nem is sejthette, hogy szavai évtizedeken át érvényesek maradnak.
Noha a negyven évvel később bekövetkező változás szeléből egy ideig mit sem érző Erich Honecker 1989 októberében, az NDK létrejöttének negyvenedik évfordulóján még fennhangon hirdette, hogy a berlini fal száz év múlva is állni fog, a betonszörnyeteget a viharos erejű politikai átalakulás az egykori pártvezér-államfővel együtt elsodorta. A Checkpoint Charlie-nál gyülekező, s egyszerre a „Nyissátok ki a kaput” jelmondatot kiabáló tömeg huszonnyolc év után, 1989. november 9-én éjfélkor léphetett át először szabadon hazája nyugati oldalára. Alig egy év elteltével, 1990. október 3-án a németek hivatalosan is megünnepelhették az ország újraegyesítését. A negyvenöt kilométeres fal tizennégy évvel ezelőtt tehát leomlott, de a történelmi lépés évfordulóján azóta is rendre felmerül, hogy a beteges rendszert irányító, s a határőröknek egykor tűzparancsot adó volt NDK-vezetők teljes elszámoltatása, az események pontos feltárása a mai napig várat magára. Mindezt mi sem tanúsítja jobban, minthogy a bűnösök közül eddig alig tucatnyian kerültek börtönbe.
Ugyanakkor, mint ahogyan a volt szocialista országokban általában, úgy az egykori NDK-ban sem „csak” az áldozatok száma mutatja egy rendszer kegyetlenségét. Elég csak a fal két különböző oldalára került rokonok, barátok szétszakítottságára gondolni, akik közül több ezren dolgoztak egyébként a másik oldal, vagyis „az ellenség” titkosszolgálatának. Egy, a keletnémet biztonsági szolgálatok anyagának feldolgozásával foglalkozó berlini intézmény gyűjteményéből táplálkozó, s a napokban napvilágot látott tanulmánykötet szerzői elő is álltak egy megdöbbentő adattal. Kiderítették, hogy 1989-ben, vagyis a német fordulat évében is két-háromezer nyugatnémet kémkedett még az NDK-nak. Néhányukat – összesen hatvanhárom személyt – azóta elítélték, a többiek ügye viszont az évek során jobbára már elévült. A berlini betonmonstrum világszerte szimbolikus jelentést kapott, éppúgy, mint Cipruson, ahol nemsokára talán eltüntetik a szigetet kettéosztó falat, s Izraelben is, ahol viszont még csak most építik. Itt, Közép-Európában tizennégy éve találkozott egymással két egymástól brutálisan szétválasztott közösség. Kelet és nyugat újfent egymásba kapaszkodhatott, s a majdnem fél évszázad után újra kezet fogó emberek azt gondolták, a jó mindörökre felfalta a rosszat. A még mindig itt kísértő sötét árnyak ma viszont már azt súgják, nem biztos, hogy a bizakodó tömegnek mindenben igaza volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.