Egy közszolgálati ragacs

Csontos János
2003. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Névvel nem illik játszani, de ez nem is játék: a tévéelnök Ragáts Imre úgy tapad a székéhez, mint a ragacs. Immár sem nyilvános politikai támogatottsága, sem szakmai hátországa, sem erkölcsi aranytartaléka nincs. A médiatörvény betűje szerint ugyan változatlanul legitim, de ezzel sem a pénztárnál, sem a gyóntatószékben, sem a bírói pulpitus előtt nem megy sokra.
Nemrég az a hír látott nyomdafestéket a kormánypárti sajtóban, hogy a Fidesz állítólag elkezdte gyűrni a civil kurátorokat: az MTV nagykuratóriumában próbálják megakadályozni Ragáts menesztését, amiről a csonka (MDF-es, MSZP-s és SZDSZ-es) kuratórium már egyhangúlag döntött. Érdekes mószerolás volt, különös tekintettel az indoklásra: eszerint a Fidesznek az az érdeke, hogy minél tovább maradjon Ragáts s vele együtt a káosz. Azóta tudjuk: egészen mások voltak a kuratóriumi akciózás hátterében – a bocsánatkérés azonban szokás szerint késik. Logikai úton is belátható pedig: a Suchman-boy Ragáts még rombolónaszádi minőségben sem alkalmas a Fidesz emberének. Ha a tévé politikai felügyeletéből kiszorított legnagyobb ellenzéki pártnak valami a fejére olvasható, az nem az, hogy MTV-ügyben vad ötletei vannak, hanem hogy a kormányoldal és az MDF között köttetett paktumból fakadó félretétele óta semmilyen új ötlete nincs. (Az, hogy kell két párhuzamos közszolgálat, aztán indulhat a verseny, nem új ötlet. S nem is eredeti: Hankiss Elemér annak idején még híradókat is versenyeztetett ugyanabból a közkaszszából, s emlékezetem szerint megtapsolták.) A káoszra való sanda hivatkozás viszont annyira megtetszett Ragátsnak, hogy rögtön a magáévá is tette: azt mondja cinikusan, hogy távozásával kaotikus állapotok alakulnának ki az intézményben.
Valljuk meg, a maradás nem kis elszánást igényel, nem sokkal azután, hogy lopáson érték: kilencszázmillióért árulta úgy a közszolgálati reklámidőt (amely szerződés négy évre szólt, tehát még a második Orbán-kormányba is jócskán benyúlt volna), hogy nem volt hozzá joga. Lehet jogfilozófiai vitákat folytatni arról, hogy tolvaj-e a besurranó tolvaj, ha nem sikerült elemelnie az ékszeres ládikót, mert felébredt a házigazda a neszezésre – de előbb megbilincselik, majd tisztázza magát az előzetesben. Az elnökség mindenesetre nem filozofál: háromszázmillióról előbb ötven-, majd húszmillióra szorította le az öntörvényű elnök szerződéskötési kerethatárát. (Egyelőre viták folynak, menjenek-e még lejjebb: hátha a toalettpapír-beszerzést intézményi szinten még nyugodt szívvel rábízhatnák.)
Ragáts nemcsak Suchman-boy, hanem Peták-boy is: az egyik küldte az MTV-be, a másik fogadta. Ragátsnak nem volt túl jó híre a Szabadság téren: valami általam ismeretlen okból a folyosókon Százalék Imrének becézték – valószínűleg a végzett munka hatékonyságát illetve e leheletfinom kritikával.
A totális politikai támogatásvesztés nem túlzás. Azok is mind szembefordultak vele, akik májusban egyhangúlag megválasztották. (Peták István ugyan a saját voksával szemben nyújtott be különvéleményt, de erről a skizofrén produkcióról később.) Az MSZP favoritja vélhetőleg változatlanul a pártba felső szinten beágyazódott Kósa Somogyi György, az SZDSZ meg egyenesen Ragáts eltávolításának kezdeményezőjeként lépett fel. Az MDF szerepe Janus-arcú, de az a sejtésem: Ragáts őket (is) rútul becsapta. Ha igaz, hogy a párt médiakapcsolati alelnökségéről előbb leváltott, majd a hátsó ajtón (uniós kampányfőnökként) visszacsempészett Gémesi György egy MDF közeli hírműhely kialakításáról állapodott meg a támogatásért cserébe, jogos a kérdés: hol a hírműhely? Ha viszont nincs hírműhely, csupán a beejtőernyőzött Dobos Menyhért van, akkor jogos a párttagság háborgása: mire volt jó ez a politikai harakiri? Az MDF élet és halál mezsgyéjén egyensúlyozik, de hiába politizál amúgy elvszerűen sok más kérdésben, ha a kirakatban ez a csúfság kelleti magát. S Dávid Ibolya is hiába hivatkozik a rossz médiatörvényre, amely elvágja a pártdelegált kuratóriumi elnökségi tagok pórázát, hiszen senki nem veszi el előle a mikrofont. Belemondhatná: csalódtunk a négy delegáltunkban, az ellenkezőjét csinálják, mint amit mondtunk nekik, szégyent hoznak a fejünkre, elhatárolódunk tőlük. Peták pártpolitika-ellenes civilkurátor-bolondító akcióján túlmenően azért sem lehet mismásolni, mert a Ragáts menesztését meghiúsító társadalmi kurátorokat rajta kívül még egyes további MDF-es elnökségi tagok, illetve a Ragátshoz hű, kiváló kormánykapcsolatokkal rendelkező tévések és producerek is győzködték, ama bizonyos káoszelméletre hivatkozva. Vagyis a célért mégiscsak összefogtak MSZP-s és MDF-es körök, még talán a pártfegyelmet is negligálva.
Pető Iván mindenesetre egy tegnapi lapinterjúban nem kertel: „Ragáts Imre hátrányos üzletet kötött, s nem tudott választ adni, miért ment bele az ügyletbe.” S bár a szabad demokrata politikus szavainak komolyságát nem acélozzák meg az olyasféle kiszólások, hogy „ha van párt, amelyik nem avatkozik bele az MTV ügyeibe, az épp az SZDSZ”, s hogy nem tud olyan SZDSZ-es körökről sem, amelyek a reklámértékesítésben érdekeltek; csak egyet lehet érteni vele abban, hogy nem lehet „pénzt adni olyan ember kezébe, aki egyszer már átvert”. Szerinte „aki most Ragáts mellett voksolt, az a káoszra szavazott”, s feltételezi azt is, hogy „ezeknek ez a személyes érdeke”. Hogy MTV-ügyben koalíciós szakítópróba folyik, azt nemcsak az olyan mondatok támasztják alá, amelyek szerint „nem védhető, hogy Medgyessy Péter nevelt lánya a köztévé egyik legnagyobb beszállítója, amikor a kormánynak szerepe van abban, mennyi pluszpénzt kap az MTV”, de a „fogcsikorgatva” megszavazott hatmilliárdra való utalás is.
Pető a közbizalom hiányát emlegeti, s burkoltan szabad elvonulást ajánl Ragátsnak. Én nem lennék ilyen nagyvonalú. Nem osztom Pető véleményét, hogy „tudomásul kell venni: a demokrácia bizonyos problémák kezelésére nem alkalmas”. Dehogynem. A négy parlamenti párt közös kötelessége az adófizetők felé, hogy helyreállítsák a törvényes és erkölcsös állapotot. A kuratóriumi elnökségben is, az intézményben is. Akkor nem kellene megérnünk azt az arcpirító szégyent, hogy ilyen arcátlan mondatokat kelljen olvasnunk a különvéleményben: „nem a felügyelőbizottság, nem a kuratóriumi elnökség védte ki a szerződések hatályosulását – ahogyan azt eredetileg részben Ragáts Imre is gondolhatta –, hanem Ragáts Imre, az rt. elnöke saját maga”. Ragáts, a hős, aki (részben és eredetileg) maga sem tudja, hogy hős. Szomorúan mondom: Peták István a Szent István-vándorlást újra megtette: hátrafelé, bekötött szemmel.
Amúgy pedig káoszelmélet ide vagy oda: Ragáts Imrének mennie kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.