Bokros Lajos volt pénzügyminiszter szellemét idézik a jövő évi büdzsé összeállításának eddig is meglehetősen viharos körülményei. Az utolsó utáni pillanatig folynak az egyeztetések a koalíciós frakciók és a kormány között. Bár például a kabinet a múlt héten hozott döntést arról, mely módosító indítványokat támogatja; mint azt Szabó Lajos, a szocialista frakció költségvetési munkacsoportjának vezetője elmondta: az MSZP képviselőcsoportjának mai ülésére még mindig maradtak olyan javaslatok, amelyekről állást kell foglalni.
A Pénzügyminisztérium és az MSZP-frakció közötti vita – amelyet eufemisztikusan folyamatos egyeztetésnek neveznek a szocialista képviselők – még a nyáron kezdődött a „kommunikációs bakikkal”. Ismert: a tapolcai frakcióülésen a „búzaégető” Karsai József MSZP-s képviselő durva szavakkal illette László Csaba pénzügyminisztert. Az akkori éles hangú polémia nyomán a frakció aktívan részt vett a büdzsé tervezésében is.
További érdekessége a helyzetnek, hogy bár a kormány által „kőbe vésett” költségvetési keretszámok (a 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány és az 5,8 százalékosra tervezett infláció) nem változtak, mégiscsak sikerült – „belső átcsoportosításokkal” – 73 milliárdot előteremteni az eredetileg tervezetthez képest.
*
Pluszforrásokra leginkább a Belügyminisztériumnak volt szüksége: az önkormányzatok további 45 milliárdot, a rendőrség pedig még 3,5 milliárdot kapna. (A 45 milliárdot a 13. havi bér 2005 januárjában történő kifizetésével, a gépkocsik regisztrációs díjának előrehozásával és a nyugdíjplafon megemelésével teremtették meg – tudatta tegnap Gy. Németh Erzsébet frakcióvezető-helyettes.) Értesüléseink szerint a kormánypárti képviselők egy része elégedetlenül szemlélte a belügyminiszter tevékenységét. Sokan nem értik, mit csinált Lamperth Mónika, amikor a tárcáját kellett volna képviselnie a költségvetéssel kapcsolatos belső egyeztetések során. Ráadásul az ellenzék szerint az MSZP által javasolt többletforrások nem oldják meg az önkormányzatok problémáit: Szita Károly (Fidesz), Kaposvár polgármestere szerint további 100–150 milliárdos támogatásra lenne szükségük a településeknek. Mint ismeretes, az önkormányzati szféra támogatásával kapcsolatban az Állami Számvevőszék is megfogalmazta aggályait.
A szocialistáknak a kormánynyal történő folyamatos egyeztetésen túl az ellenzék érveivel is foglalkoznia kell. Gál J. Zoltán kormányszóvivő szavai szerint a kormány minden fideszes módosító javaslatot „érdemben megvizsgált”, ám ezek közül csak szövegpontosító indítványokat támogat. Juhász Gábor szocialista frakcióvezető-helyettes szerint a Fidesz csak „brahiból” nyújtott be 1400 javaslatot, amelyeknek nincs meg a forrásuk. Információink szerint viszont az MSZP-frakció mai ülése elé kerülő indítványok a szocialista módosítók forrását hivatottak pontosítani, mert azokat nem mindig sikerült megnyugtatóan „eltalálni”. Juhász úgy véli: az ellenzék valamilyen indokkal kivonul majd a szavazásról, nem várja meg a várhatóan szerda éjjel 2-3-ig tartó procedúra végét.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese viszont elmondta: nem fognak távozni a szavazásról. Kifejtette, hogy képviselőik fejenként 8 módosítót adtak be, amely nem nevezhető soknak. Emlékeztetett arra: nekik van a legtöbb egyéni képviselőjük, így furcsállja majd, ha például Szili Katalin házelnök leszavazza azokat az indítványaikat, amelyek kezdeményezik, hogy pécsi intézményeknek adjanak több támogatást.
Rogán kifejtette: a házbizottság ülésén támogatták azokat a felvetéseket, amelyek a holnapi, várhatóan szerdára áthúzódó szavazás menetének felgyorsítására hivatottak. Így azt, hogy a szavazásokra rendelkezésre álló idő 10 másodperc helyett öt legyen, illetve a módosítóknál a döntés előtt nem kell ismertetni azok tartalmát, csak a benyújtók nevét. Hasonló gesztust az MSZP soha nem gyakorolt – mondta el Rogán.
A jövő évi költségvetés összeállítása nem zárul le azzal, hogy ma a parlament szavaz a 2004-es büdzséhez benyújtott módosító javaslatokról. A költségvetési szavazás ugyanis kétkörös, a következő fordulóban majd a fejezeteken belüli átcsoportosításokról döntenek a képviselők.,
***
Menetrend.
Az Országgyűlés ma dönt az elektronikus hírközlésről szóló törvényjavaslat elfogadásáról, valamint a felnőttképzési törvény módosításáról. Szavaznak továbbá az új szövetkezetekről szóló jogszabály módosításáról is. A Ház ma megkezdi a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásáról szóló, valamint a közösségi vámjog végrehajtására vonatkozó javaslatok általános vitáját, illetve a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosításának megtárgyalását. Ugyancsak a hétfői ülés napirendjén szerepel a médiahatóság jövő évi költségvetéséről szóló indítvány vitája. Holnap, a költségvetési módosító javaslatok határozathozatala előtt a filmtörvény általános vitájához lát hozzá a parlament. A házelnök napirendi javaslata szerint a képviselők szerdán kezdik meg az Európai Parlament tagjainak választásáról szóló törvényjavaslat tárgyalását. (T. G.)
***
A Fidesz mást ajánlott
A Fidesz módosító javaslatainak legfőbb célja a gyermekes családok helyzetének javítása, az önkormányzatok működőképességének megőrzése és a magyar gazdaság versenyképességének növelése. Az ellenzéki frakció által benyújtott 1400 indítvány összesen 340 milliárd forintos pluszkiadást jelentene, de ennek fedezetét szerintük elő lehet teremteni az alultervezett infláció következtében befolyó többlet-adóbevételekből, illetve az államigazgatás takarékosabbá tételével. A módosító csomag egyik fő eleme az önkormányzatoknak juttatandó 137 milliárd forint. A versenyképesség javítását szolgálnák a lakásfejlesztési program támogatására, valamint az útépítésre, vasútfejlesztésre vonatkozó javaslatok és a turisztikai célelőirányzat beruházásait ösztönző indítványok. A humánpolitikai csomag az egészségügyben, az oktatásban, a környezetvédelemben és a kultúrában növelné a költségvetési pénzeket. Az úgynevezett tükörcsomagban – amely a szocialisták be nem váltott kampányígéreteit kéri számon – többek között szerepel a gyógyszerkassza támogatása, az egészségügyi dolgozók hűségjutalma, valamint az ingyenes tankönyvekre vonatkozó indítvány.

„Engem nem érdekel, hogy hol lesz király, csak itt ne, Pápán”