Egymással erősít a Mol és a PKN

Egy majdani fuzionálás lehetőségét megteremtő szándéknyilatkozatot írt alá tegnap Varsóban a Mol Rt. és a PKN Orlen elnöke. A megállapodás sem a lengyel, sem a magyar olajtársaságot nem kötelezi semmire, de a szorosabb együttműködés lehetőségét megteremti. A Mol bejelentette: érdeklődik a cseh Unitpetrol privatizációja iránt is.

Erdősi Csaba
2003. 11. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mol és a PKN Orlen tegnap megállapodást írt alá Varsóban, amelyben kezdeményezik egy együttműködés megteremtésének lehetőségét a közép- és kelet-európai régió olajiparában. A dokumentumot a két olajtársaság elnöke, Hernádi Zsolt és Zbigniew Wróbel látta el kézjegyével. A Mol közleménye szerint az együttműködés lehetőséget biztosítana mindkét cég számára, hogy növelje hatékonyságát, és javítson közép-európai versenypozícióján.
*
A magyar és a lengyel olajtársaság szoros együttműködésének lehetőségéről már hosszú ideje cikkeztek a lengyel sajtóban, hivatalossá azonban csak az aláírás után váltak a részletek. Ezek szerint megvizsgálják, hogy kereszttulajdonlással mindkét fél egyenként 10-15 százaléknyi részvényt szerezne a másik cégből. A két vállalat nyitott egy közös társaság létrehozására. Ez kezdetben az új üzleti és befektetési lehetőségeket kutathatja fel, később pedig az eszközállomány közös üzemeltetését irányíthatja.
Megállapodtak abban is, hogy munkacsoportok kutassák a további együttműködési lehetőségeket egy esetleges fúzió reményében. A plocki székhelyű PKN Orlen az első számú lengyel olajtársaság, éves forgalma ötmilliárd euró.
A 28 százalékában a lengyel állam tulajdonában lévő társaságra a terjeszkedő Mol 2001-ben figyelt fel, amikor a lengyel kormány bejelentette: értékesítenék a PKN 18 százalékát. A vásárlás az OMV-t is érdekelte, a versenytárgyalást azonban befagyasztották. A most formálódó együttműködéssel a Mol meghatározó pozícióba kerülhet a stratégiai Balti-Adria folyosón lévő, az olajtermékek gyorsan növekvő közép-európai piacán. A PKN és a Mol közös piaci tőkeértéke hatmilliárd dollár körüli, éves eladásuk eléri a kilencmilliárd dollárt.
Ugyancsak szándéknyilatkozatban jelezte tegnap a Mol, hogy érdeklődik a cseh Unipetrol privatizációja iránt. A cseh kormány jövő márciusig szeretné eladni a társaság 63 százaléknyi részvényét.
*
Gazdaságilag ma a kelet-közép-európai államok dinamizálják a kontinenst, mert éppen ők mutatják Európában a legnagyobb gazdasági növekedést – mondta tegnap Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter a Közép-európai Kezdeményezés tagországai gazdasági minisztereinek varsói fórumán. Miközben a külföldi működő tőke vonzásában továbbra is versenyben vannak, egymás gazdaságaiba is befektetnek. Mára egy hálózatokban, partnerkapcsolatokban működő rendszer jött létre, amelynek jó példája a PKN Orlen és a Mol közötti stratégiai együttműködési megállapodás aláírása – hangsúlyozta a miniszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.