A Mol és a PKN Orlen tegnap megállapodást írt alá Varsóban, amelyben kezdeményezik egy együttműködés megteremtésének lehetőségét a közép- és kelet-európai régió olajiparában. A dokumentumot a két olajtársaság elnöke, Hernádi Zsolt és Zbigniew Wróbel látta el kézjegyével. A Mol közleménye szerint az együttműködés lehetőséget biztosítana mindkét cég számára, hogy növelje hatékonyságát, és javítson közép-európai versenypozícióján.
*
A magyar és a lengyel olajtársaság szoros együttműködésének lehetőségéről már hosszú ideje cikkeztek a lengyel sajtóban, hivatalossá azonban csak az aláírás után váltak a részletek. Ezek szerint megvizsgálják, hogy kereszttulajdonlással mindkét fél egyenként 10-15 százaléknyi részvényt szerezne a másik cégből. A két vállalat nyitott egy közös társaság létrehozására. Ez kezdetben az új üzleti és befektetési lehetőségeket kutathatja fel, később pedig az eszközállomány közös üzemeltetését irányíthatja.
Megállapodtak abban is, hogy munkacsoportok kutassák a további együttműködési lehetőségeket egy esetleges fúzió reményében. A plocki székhelyű PKN Orlen az első számú lengyel olajtársaság, éves forgalma ötmilliárd euró.
A 28 százalékában a lengyel állam tulajdonában lévő társaságra a terjeszkedő Mol 2001-ben figyelt fel, amikor a lengyel kormány bejelentette: értékesítenék a PKN 18 százalékát. A vásárlás az OMV-t is érdekelte, a versenytárgyalást azonban befagyasztották. A most formálódó együttműködéssel a Mol meghatározó pozícióba kerülhet a stratégiai Balti-Adria folyosón lévő, az olajtermékek gyorsan növekvő közép-európai piacán. A PKN és a Mol közös piaci tőkeértéke hatmilliárd dollár körüli, éves eladásuk eléri a kilencmilliárd dollárt.
Ugyancsak szándéknyilatkozatban jelezte tegnap a Mol, hogy érdeklődik a cseh Unipetrol privatizációja iránt. A cseh kormány jövő márciusig szeretné eladni a társaság 63 százaléknyi részvényét.
*
Gazdaságilag ma a kelet-közép-európai államok dinamizálják a kontinenst, mert éppen ők mutatják Európában a legnagyobb gazdasági növekedést – mondta tegnap Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter a Közép-európai Kezdeményezés tagországai gazdasági minisztereinek varsói fórumán. Miközben a külföldi működő tőke vonzásában továbbra is versenyben vannak, egymás gazdaságaiba is befektetnek. Mára egy hálózatokban, partnerkapcsolatokban működő rendszer jött létre, amelynek jó példája a PKN Orlen és a Mol közötti stratégiai együttműködési megállapodás aláírása – hangsúlyozta a miniszter.

Orbán Viktor: Gazdasági öngyilkosság Ukrajna uniós csatlakozása