Együtt, de külön

Szükségünk van-e menekültekre? – teszik fel a kérdést szinte naponta a nyugati sajtóban. Az ENSZ szerint Európának 2050-ig évente 25,2 millió bevándorlót kellene befogadnia ahhoz, hogy megfékezze a kontinens elöregedését. Vannak, akik ennek ellenére egy szigetre telepítenék az idegeneket. A vita egyedül a menekülteket nem érdekli: ők már útra keltek.

2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezerkétszáz eurót kérnek az embercsempészek egy afrikai menekülttől, ha a Földközi-tengeren keresztül Európába akar jutni, ám az új hazát keresők közül nem mindenki éri el élve az áhított kontinens partjait. Október 19-én és 20-án két embercsempészhajóra bukkant az olasz parti őrség Szicília közelében. A két hajón összesen 24 halottat és 29 félholt illegális szomáliai bevándorlót találtak. A hatósági vizsgálat kiderítette, hogy a húsznapos út során még 57 utas halt meg, az ő holttestüket a tengerbe dobták.
„Immár koporsóból is hiány van” – hívta fel az illetékesek figyelmét a bevándorlóáradat miatt egyre nagyobb segítségre szoruló sziget, Lampedusa polgármestere, Bruno Siragusa, aki a bibliai exodushoz hasonlította a menekültek rohamát.
A két halászhajónyi afrikai valóban csak töredéke azoknak a szerencsétleneknek, akik több ezer kilométert tesznek meg embertelen körülmények között, hogy jobb életet élhessenek.
Az Egyesült Királyságban sugárzott egyik dokumentumfilm alkotói szerint a legtöbb menekült a fent vázoltnál szörnyűbb megpróbáltatásokat is hajlandó vállalni, hogy a nyomorból Európába jusson. Maggie O’Kane és Finona Lloyd-Davis riportja menekültek hét-nyolc hónapig tartó vándorlását mutatta be. Az afgánok – az ENSZ adatai szerint jelenleg 2,4 millióan vannak – földjüket, jószágukat eladva először Pakisztánba menekülnek, ahonnan hónapok múltán – ha túlélik a táborokban uralkodó borzalmas körülményeket – eljuthatnak Iránba. Innen az embercsempészek dollárezrekért a farkasoktól hemzsegő hegyeken át szinte járhatatlan, jeges, sziklás utakon napokig tartó menetben a török határig vezetik őket, de csak akkor, amikor az iráni katonák a hideg miatt levonultak a völgyekbe. Törökország széléhez érve előfordulhat, hogy a határőrök néhányukat lelövik, a csempészek pedig – hogy mentsék az irhájukat – sorsukra hagyják a csoportot. Akiknek ilyen áron sikerül átjutniuk a túloldalra, még 1400 kilométert kell megtenniük Isztambulig. Itt újabb embercsempészt kell találniuk, aki körülbelül 1500 dollárért felteszi őket egy Európába induló tankhajóra. Azok a menekültek, akiknek nincs elég pénzük, gyorsan a rendőrség kezére kerülnek. A hatóság a menekülteket rendszerint eladja „rabszolgának”: Isztambul egyik külső kerületében hónapokig kell báránybőröket varrniuk, hogy ledolgozzák az árukat, aztán évekig, hogy öszszegyűjtsék a görögországi útra és „hajójegyre” valót, amellyel onnan Olaszországba juthatnak. A háborgó tengeren átkelő kis halászhajókon általában több száz zokogó, imádkozó pakisztáni és afgán zsúfolódik össze. Ha a parti őrség felfedezi a bárkát, a legénység az összes menekültet a tengerbe dobálja, majd, ha a veszély elmúlt, megpróbálja felvenni azokat, akik nem fulladtak meg.
– Nem számít, hogy asszonyok vagy gyerekek vannak a fedélzeten, ők csupán árunak tekinthetők. A legfontosabb a hajó, mert ha elveszítem a hajómat, elveszítem a munkámat, és több milliót kell fizetnem a hatóságoknak, hogy kiváltsam magamat, a legénységet és a bárkát – mondta a megrázó riportban Chichio, az albán embercsempész. – Ne minket hibáztass azért, hogy kidobáljuk az embereket a hajóból, hibáztasd a kormányt, amely nem engedi be őket az országba.
Akik bejutnak Olaszországba, többnyire nem maradnak ott, hanem Nagy-Britannia felé veszik az irányt. Rendszerint kamionok rakterében rejtőzködve, étlen-szomjan zötykölődnek Doverig, majd Londonig. Ha szerencséjük van, illegális munkavállalóként takarításból vagy kis üzletekben végzett munkából eltarthatják magukat. A legtöbb bevándorló az illegális munkával keresett pénz nagy részét hazaküldi a több ezer kilométerre élő családjának. Akik nem találnak munkát, segélyből tartják fenn magukat, és gyakran hallják a britektől ezt a mondatot: „A mi adónkból élsz.”
A bevándorlók célországának számító Nagy-Britannia – itt a legkönnyebb munkához jutni, az ENSZ adatai szerint tavaly 110 ezer menekült kapott letelepedési engedélyt – belügyminisztere október végén bejelentette, hogy 15 ezer menekültstátusért folyamodó, három éve várólistán lévő (főleg koszovói albán és szerb) családnak ad munkavállalási engedélyt költségkímélési okból. Ez a lépés azért is újszerű, mert az Egyesült Királyságban még a menedékjoggal rendelkező személyek sem vállalhatnak munkát, de érthető, mert egy menekült család segélyezése évente 15 ezer font kiadást jelent a költségvetésnek, vagyis az adófizetőknek. A brit kormánynak 2001-ben 835 milliójába került a bevándorlási ügyek kezelése. A Blair-kormány már egy éve jelentős összeget költ a visszatelepítési programra, amely a Nagy-Britanniában élő afgánokat arra ösztönzi, hogy térjenek vissza hazájukba. Eddig azonban csupán százan kívántak élni a lehetőséggel.
London hat kerületében már csak minden második ember brit. Egy augusztusban készült felmérés szerint a britek többsége jobban tart az emigráció okozta problémáktól, mint a bűnözéstől vagy a terrorizmustól.
*
Folytatás a 21. oldalról
Tíz megkérdezettből nyolc nem tartja elég keménynek a Blair-kormány bevándorlási politikáját – állt a konzervatív Daily Telegraph által ismertetett elemzésben.
Sir Andrew Green, a Migration Watch elnöke – a munkáspárti kormány haragját gyakran kivívó intézet munkatársai nem csak született britek – szerint a kabinet ösztönzi a bevándorlást, ami ellentétes az állampolgárok elvárásaival.
Nem véletlen, hogy a májusi önkormányzati választásokon megerősödött a betelepülést ellenző Brit Nemzeti Párt, a konzervatívok pedig az emigrációval kapcsolatos kemény fellépést sürgetve, a közbiztonság megerősítését követelve igyekeznek szavazatokat gyűjteni. A toryk árnyékkormányának belügyminisztere, Oliver Letwin néhány hete kijelentette, hogy a bevándorlókat jó messzire a partoktól, egy szigetre kellene telepíteni. Letwin nyilvánvalóvá tette, hogy a toryk a Nagy-Britanniába érkező menekültek „orra előtt becsapják az ajtót”.
A kijelentés után szinte minden emberi jogi szervezet elborzadva tiltakozott. A baloldaliak szerint a szóban forgó szigetnek magának a szigetországnak kell lennie. A liberális Guardian publicistái pedig Letwin nyilatkozatát hallva koncentrációs táborokat, a Madagaszkár-megoldást és persze nácizmust emlegettek. A baloldali újságírók a kormányzó Munkáspárt azon tervét is elutasították, amely „zónákat” hozna létre a menekültek számára, hiszen az meg a gettók rossz emlékét idézné fel. A vita szemantikai síkra terelése és a történelmi tapasztalatok felemlegetése sem csillapította a konzervatívok tervének médiabeli népszerűtlenségét. Magyarázatképpen Letwin az Ausztráliában működő rendszerhez hasonlította a tervet, ahol a partot elérőket sivatagi táborokban, a bebocsátást kérőket pedig például a Narua és a Karácsony-szigeten „szállásolják el”. (Az ausztrál kormánynak egyébként a menekültek feltartóztatása tavaly 114 millió dollárjába került.) A belügyminisztérium „zavaros és nevetséges” ötletnek nevezte az ellenzéki konzervatívok tervét, s David Blunkett belügyminiszter egyik legutóbbi parlamenti beszédében bejelentette, hogy novemberben az ENSZ közvetítésével megérkeznek Nagy-Britanniába a libériai polgárháború első menekültjei. Az ENSZ által létrehozott, afrikai menekülteket segítő programhoz eddig 18 ország csatlakozott. Hangsúlyozta, hogy a brit lakosságnak bíznia kell abban, hogy a kormány megfelelően kezeli a menekültügyet, és mérsékelni fogja a – bevándorlás folytán megnövekedett – bűncselekmények számát. Blunkett felszólalásában bírálta az idegengyűlöletet szító Brit Nemzeti Pártot, amely – mint mondta – „el akarja pusztítani közösségünket”.
Ugyanakkor a munkáspárti miniszter a múlt héten már a bevándorlási szabályok szigorítása mellett szállt síkra annak érdekében, hogy az ország ne a bűnbandák tagjai, hanem az igazi menekültek számára álljon nyitva. Eszerint a hatóságok keményebben lépnek fel a hamis papírokkal érkezőkkel és azokkal szemben, akik a kitoloncolás elkerülése végett megsemmisítik útlevelüket. Ezt megelőzendő a hatóságok arra köteleznék a légitársaságokat, hogy a menekültgyanús utasok okmányairól a gép felszállása előtt készítsenek fénymásolatot, hogy akkor is lehessen tudni, hova kell visszaküldeni őket, ha nincsenek meg a papírjaik. Niki Adams, egy menekültügyi szervezet vezetője így reagált a kormányzat terveire:
– A belügyminiszter arra kényszeríti a bevándorlókat, hogy „válasszanak”: vagy éhen halnak Nagy-Britanniában, vagy megerőszakolják és megölik őket abban az országban, amelyből menekülni kényszerültek.
A brit Menekültügyi Tanács képviselője a bejelentést követően azt nyilatkozta, hogy a kabinet intézkedései sokkal jobban sújtják a bevándorlókat, mint az embercsempészeket.
Az Amnesty International arra hívta fel a figyelmet, hogy a brit kormány eljárása megsérti a menekültekre vonatkozó 1951-es genfi konvenciót, és olyan helyzetet teremt, hogy legálisan szinte lehetetlen bejutni az Egyesült Királyságba.
Tony Blair brit miniszterelnök szerint az egyezmény nem tudja megoldani a tömeges migráció problémáját. A menekültügy sokat változott az utóbbi évtizedekben, és a politika nem tartott lépést vele.
– A genfi konvenció szavatossága lejárt – jelentette ki Tony Blair néhány hete, s ezzel kivívta az ENSZ menekültügyi főbiztosának rosszallását.
A genfi konvenció fontos és időtlen marad – reagált Ruud Lubbers, amikor október végén Londonban találkozott a brit kormány tagjaival.
A közvélemény-kutatások elárulják, hogy a brit lakosság nem bízik különösebben Blair minisztereinek emigrációs politikájában, és sokan osztják a radikálisok aggodalmát, amely szerint hatvan éven belül a britek kisebbségbe kerülhetnek saját hazájukban. Több jel utal arra, hogy olyan közfeladatokat ellátó intézményekben is, mint a rendőrség, nő a rasszizmus. Egy nemrég kiadott jelentés szerint a feketék és az ázsiaiak már a kiképzések alatt nagy számban intenek búcsút a rendőri pályának az őket ért atrocitások miatt. A BBC néhány hete bemutatott megdöbbentő (rejtett kamerás) riportjában egy észak-walesi rendőrőrs tisztje párnahuzatból készített Ku-Klux-Klan-csuhát viselve dicsérte Hitlert, és arról beszélt, hogyan ölne meg egy pakisztánit; egy másik tiszt úgy nyilatkozott egy meggyilkolt fekete diákról, hogy „rohadtul megérdemelte, mert az anyja, apja is csak élősködő”. A műsor kavarta botrány után hét rendőrt függesztettek fel állásából, illetve küldtek nyugdíjba.
A rasszista megnyilvánulások miatt a kabinet szeretné meggyőzni az embereket, hogy szükségük van a bevándorlókra, de ebben a kampányban már az amúgy liberális elkötelezettségű, de többségében a szigorú bevándorlási politikát támogató állampolgárok pénzéből fenntartott közszolgálati média, a BBC sem segíti a hatalmon lévőket teljes mellszélességgel.
Ennek ellenére jelentős azoknak a hatása is a közvéleményre, akik szerint az Egyesült Királyságnak további menekülteket kellene befogadnia.
„A politikusok és a média becsmérli őket, pedig szükségünk van rájuk” – írta Steve Pope a Guardianban. A szerző szerint a bevándorlók főként olcsó munkaerejük miatt nélkülözhetetlenek. A reggelenként London északi részében, Tottenham utcáin munkaerejüket kínáló bolgárok, albánok, kurdok olyanokká váltak a brit építőiparban, mint az írek az 1950–60-as években. A szomáliaiak és a nigériaiak éttermekben dolgoznak, takarítanak, és olyan munkát végeznek, amilyet a született britek már nem vállalnak el. „Európában nemcsak az alacsony bérek tántorítják el a munkavállalókat a zöldség- és gyümölcsszedéstől, hanem az ilyen munkák társadalmi megítélése is” – idézte a szerző az Economist című gazdasági lapot.
A bevándorlók már akkor dolgoznak, amikor a szórakozó brit fiatalok még csak hazafelé tartanak a diszkókból. Bár a médiában „nemzeti páriáknak” mutatják őket, London gazdasága az ő munkájuktól is függ.
Pope amerikai kutatási eredményekre hivatkozva rámutat, hogy a gazdaság motorjának az olcsó munkaerő jelenti a „kenőanyagot”.
A brit társadalom képmutatása abban mutatkozik meg leginkább, hogy a társadalmi megvetés ellenére tulajdonképpen mindenkinek jól jönnek az idegenek: az ügyvédi irodák rengeteget keresnek a bevándorlók jogi képviseletével, az utasok tiszta metrókon utaznak, és a ház körüli munkákat olcsón végeztetik el az illegális munkásokkal – írta Az igazság a bevándorlókról című cikkében Steve Pope.
A konzervatívok, sok baloldali szakértő és egyetemi tanár azonban más véleményen van. Néhány igazság a bevándorlásról című cikkében – amely a Spectator című hetilapban jelent meg augusztusban – Anthony Browne elutasítja a tömeges bevándorlást. Szerinte Nagy-Britannia nem tud megbirkózni a menekültáradattal. A Migration Watch adatai szerint 2021-ig 1,8 millió otthont kellene felépíteni a bevándorlóknak. A szerző úgy véli, az ország túlzsúfolt: nincs hely új repülőterek, kórházak, iskolák, börtönök, utak, sem új menekülttáborok építésére, hatmillió ember letelepítésére pedig – amennyit a kormány 2031-ig előirányzott – egyáltalán nincs. A tömegközlekedés túlterhelt, az utak elviselhetetlenül forgalmasak, a sűrűn lakott területeken romlik az életminőség, a beáramló képzetlen munkaerő pedig rontja a munkaerő-piaci kilátásokat.
A legtöbb menekültet befogadó Londonban már hétszázalékos a munkanélküliség, a külföldi munkavállalókra specializálódott gyorséttermek vezetői csökkentették a béreket, az üzletek árufeltöltői átlagosan tíz százalékkal keresnek kevesebbet, mint a királyság más régióiban. Tehát nem igaz a kormány állítása, hogy a külföldiek nem veszik el a britek munkáját. Ráadásul a bevándorlók munkavállalásával nő a társadalmi egyenlőtlenség is: főként azok a vállalkozók lesznek még gazdagabbak, akik olcsó külföldi munkaerőt alkalmaznak, azok pedig, akik a bevándorlókat foglalkoztatókkal versenyeznek, egyre szegényebbekké válnak. Az is probléma, hogy a nagyszámú bevándorló rombolja a már itt élő közösségek kapcsolatát, és azzal, hogy a kormány nem segíti a különböző kultúrák egymás mellett élését, a szélsőséges pártok karjaiba hajtja a szavazópolgárokat. Browne szerint a bevándorlás elősegítése nem megoldás a társadalmak elöregedése ellen, hiszen a bevándorlók ugyanolyan ütemben öregednek, mint a britek. David Miles szakértő úgy látja, hogy emiatt még több embert importálni őrültség – idézi a cikk írója.
Az általános hiedelemmel szemben Browne úgy véli, hogy a nagy tömegű, képzetlen és olcsó munkaerő kifejezetten rossz hatással van a gazdaság egészére. Alan Greenspanra, az Egyesült Államok jegybankelnökére hivatkozva írja, hogy amikor a tengerentúlon munkaerőhiány volt, és még nem érkeztek nagy tömegben a bevándorlók, a vállalatok rá voltak kényszerítve az innovációra, és az amerikai gazdaság épp ezzel előzte meg az európait.
A cikk szerint a bevándorlók mit sem segítenek a gazdaság állapotán, például nem mentik meg a csődtől az észak-angliai textilgyárakat. A kormány katasztrofális politikája elszegényített, megosztott közösségeket hagy maga után – véli Browne, aki szerint a Blair-kormánynak szembe kellene néznie a harmadik világból a brit városokba áramló tömegek által gerjesztett „fehér elvándorlással” és Anglia elgettósodásával, a hagyományos közösségi szellem eltűnésének veszélyével is.
Európa más országai hasonló gondokkal küzdenek, közöttük vannak olyanok is, amelyek évtizedek alatt sem tudták integrálni bevándorlóikat.
„Gyerekeket az indiaiak helyett!” – jelentette ki Jürgen Rütgers német konzervatív politikus, amikor a Schröder-kormány néhány éve főként Indiából érkező informatikusokkal igyekezett pótolni a hiányzó német munkaerőt. Akkor a német sajtó az internetet – a hinduk („Inder”) német elnevezésére utalva – viccesen „indernetként” emlegette. A politikus nagyon is komoly kijelentése viszont üzenet volt azoknak a migrációs szakértőknek, akik a vénülő Európa gondjait a többmilliós bevándorlással szeretnék megoldani.
Az ENSZ elképzelései szerint Németország a jövőben csak akkor tudná biztosítani az optimális életkori és társadalmi megoszlást – hogy egy nyugdíjasra legalább 4,4 keresőképes dolgozó jusson –, ha fél évszázadon keresztül évente 3,4 millió bevándorló telepedne le az országban, az 1995-ös szint pedig csak akkor lehetne tartható, ha a német társadalom 2050-ig 25 millió menekültet fogadna be. Ellenkező esetben a jelenleg 81,7 milliós német lakosság – a születési és halálozási rátát figyelembe véve – 50 év alatt 55,8 millióra apadna, a keresőképesek száma pedig mindössze 33 millió lenne, szemben az ekkorra 18 milliósra növekedő nyugdíjas réteggel.
Az elképesztő adatok alapján elképzelni is nehéz, hogy a társadalom egyes csoportjai, amelyek sem korábban, sem mostanában nem fogadják kitörő lelkesedéssel a vendégmunkásokat – pláne a menekülteket –, hogyan barátkoznának meg százezresre növekedő szingaléz, tamil, libériai vagy pakisztáni szomszédaikkal, hiszen a harmadik nemzedéknél tartó törökök negyven év alatt sem tudtak integrálódni. Bár a második generációs törökök próbálnak boldogulni: főként üzletalapítással igyekeznek munkahelyet teremteni a maguk és rokonaik számára, ezért szerte Németországban családi vállalkozásban gyorséttermeket, ruházati vagy élelmiszerboltokat működtetnek. A legújabb statisztikai adatok azt bizonyítják, hogy a bevándorlókban majdnem háromszor akkora a hajlandóság a vállalkozások alapítására, mint a hasonló körülmények között élő németekben. A Deutsche Ausgleichsbank tanulmánya szerint a német kisvállalkozások átlagosan két munkahelyet teremtenek, míg a törökök átlagosan öt főt foglalkoztatnak, ráadásul újabban már nemcsak rokonaikat, hanem született németeket is. Pedig a vállalkozói szférában az emigránsok még mindig hátrányos helyzetben vannak: információhiánnyal és nyelvi problémákkal küzdenek, tőkeszegények. A bankoknak még nincs bizalmuk a bevándorlókban – ahogy egy török üzletember fogalmazott: „azt hiszik, lelépünk a pénzzel” –, így nem segítik kölcsönökkel a vállalkozásokat. A nehézségek ellenére már sok bevándorolt tehetős üzletember él Németországban. Voral Ögen eredetileg tanulni jött Németországba, ma már légiforgalmi cége van – írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Ayhan Bastürk majd tíz évvel ezelőtt nemzetközi technológiai vállalatot alapított, amely ma jelentős bevétellel büszkélkedik.
A törökök különleges „státussal” bírnak a bevándorlók között; a FAZ szerint a németekkel való viszonyuk, ha nem is felhőtlen, de „nem annyira rossz”. Szerepet játszhat ebben az is, hogy a török vendégmunkások egy idő után nagy számban visszatérnek szülőföldjükre. Az 1990 és 1998 között Németországba érkezett 640 ezer török közül 390 ezer nem kívánt végleg letelepedni. Ez azt jelenti, hogy a németországi török közösség egynegyede kevesebb mint tíz éve tartózkodik az országban. A törökök körében gyakori, hogy a nagyszülők minden évben néhány hónapot Németországban töltenek, hogy unokáikat láthassák, majd visszautaznak. Jellemző az is, hogy a török fiatalok fele még mindig inkább régi hazájából házasodik. Természetesen mindezt nem mindenki veszi figyelembe, és azt is kevesen látják be, hogy a törökök óránkénti négy–öt euróért olyan munkát végeznek, amelyet a németek nem vállalnak el – mondta egy török vendégmunkás az egyik televízió műsorában. A félelmek és sztereotípiák azonban tovább élnek: a németek nagy része szerint a törökök elveszik munkahelyüket, és beházasodnak családjukba.
A neonáci szervezetek által tervezett merényletek és az októberben egy jordán származású, de francia lakosként bejegyzett fiatal férfi ellen elkövetett rasszista támadás is jelzi: a migráció problémáját komolyan kell venni. Három éve Schröder kancellár személyesen látogatta meg Alberto Adriano mozambiki származású német állampolgár emlékhelyét, akit három neonáci fiatal vert agyon egy parkban. A német kormányfő a legundorítóbb gyilkosságnak nevezett egy másik – néhány éve rasszizmusellenes tüntetők ezreit mozgósító – bűncselekményt, amikor a félig iraki származású, hatéves Josef Abdullah vízbe fojtásáról a rendőrség először azt állította, hogy baleset volt.
Helmut Kohl korábbi kancellár 1992-ben még visszautasította – viszszautasíthatta – a németországi török közösség felszólítását, hogy vegyen részt annak az öt töröknek a temetésén, akik egy gyújtóbomba-támadásban égtek halálra Sollingenben.
Ma már más idők járnak.
A német kormány szerint 1990 óta 30 halálesettel járó rasszista támadást tartanak számon, ám emberjogi szervezetek csaknem száz ilyen esetről tudnak. (Vajon az adatok a kormány titkolódzása vagy az érdekvédők túlzásai miatt különböznek ilyen mértékben?)
Német polgárok további bizalmatlanságára adhat okot, hogy a rendőrségnek az utóbbi időben fokoznia kellett terroristaelhárító tevékenységét, mivel a 2001. szeptember 11-i Egyesült Államok elleni támadásnak igen erős németországi, többek között Hamburgba vezető szálai voltak. De az átlag német fél az idegenek által behurcolt betegségektől, a szociális katasztrófáktól, és sokan hajlamosak arra, hogy a nyugdíjak jelenlegi csökkentésének terve miatt is a bevándorlókat okolják. Ráadásul a migráció miatti feszültség a jövőben tovább nőhet, ugyanis az ENSZ-adatok szerint a bevándorlók többsége már nem Nagy-Britanniát, hanem Németországot választja.

Folytatjuk


Vérfrissítés az öreg kontinensen

Az ENSZ 2000. márciusi tanulmánya szerint 2050-re az európaiak majdnem fele (47 százaléka) eléri a nyugdíjkorhatárt. A szakértők szerint a munkaerőhiány orvoslására 2025-ig az Európai Uniónak 159 millió bevándorlót kellene befogadnia. Az unió lélekszáma 2000-ben 376,4 millió fő volt. A statisztikák szerint az 1999-ben regisztrált egymillió új európai háromnegyede bevándorló. A természetes szaporulat 1999-ben mindössze 266 ezer, ilyen kevés még sosem volt a háború utáni időszakban. A születéseket tekintve Franciaország, Írország és Hollandia van a legkevésbé rossz helyzetben, míg Németországban, Olaszországban, Svédországban és Spanyolországban jegyezték fel a világ legalacsonyabb termékenységi rátáját (1,07).
Az alacsony születésszám mögött mindenhol szinte azonos okok állnak: a nők tovább tanulnak, egyre többen dolgoznak, karriert építenek, ezért az első gyerek érkezésének időpontja kitolódik, sok nő több, mint 25 éves, mikor először szül. Olaszországban és Spanyolországban, ahol a jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a nők a gyermeknevelés mellett is dolgozzanak, a legrosszabb a helyzet.
A Vesztfáliai Gazdasági Kutatóintézet (RWI) tanulmánya szerint azért is kívánatos a bevándorlás megkönnyítése, mert a Németországban élő 7,3 millió külföldi 20–35 milliárd márkát takarított meg az országban, nagyrészt a nyugdíjpénztári befizetéseivel, és ez az összeg sokkal jelentősebb, mint amennyit munkanélküli- vagy szociális segély címén kifizettek nekik. 1998-ban egy német parlamenti vizsgálóbizottság megállapította, hogy a bevándorlás támogatásával fiatalítható és dinamikusabbá tehető a népesség, egyúttal azt is megfogalmazták, hogy Németországnak befogadó országgá kell válnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.