Elmaradt Ragáts felelősségre vonása

Tizennyolc nem, kilenc igen, egy tartózkodás mellett tegnap az MTV Közalapítvány kuratóriuma titkos szavazásán nem hívta vissza posztjáról Ragáts Imrét, a köztévé elnökét. A döntés hivatalos indoka: a kurátorok többsége veszélyesebbnek ítélte az elnök nélküli televíziót, mint egy olyan vezető ténykedését, aki hibázott ugyan, ám azért büntethető. Tény ugyanakkor: az MTV-nél nincs elfogadott felelősségre vonási rendszer.

Pindroch Tamás
2003. 11. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kuratóriumi elnökség négy ellenzéki tagja közül három nemmel szavazott a kérdésben – tudta meg a Magyar Nemzet. Ragáts Imre áprilisban – ügyvezetőként – a kuratóriumi elnökség tudta nélkül kötött három céggel egyenként háromszázmilliós reklámszerződést, ezért múlt héten a kuratóriumi elnökség nyolc (két MSZP-s, két SZDSZ-es, illetve négy MDF-es) pártdelegáltja egyhangúlag az elnök visszahívását javasolta a huszonegy civil küldöttel kiegészült nagykuratóriumnak. A tegnapi titkos szavazáson – saját bevallásuk szerint – Czeglédi László (MSZP) elnök és Kozma Huba (MDF) alelnök Ragáts menesztése mellett voksolt. Úgy tudjuk, az SZDSZ két delegáltja Haraszti Miklós és Kozák Márton is támogatta a távozást (az SZDSZ kezdeményezte a reklámszerződések kivizsgálását).
Czeglédi a szavazás utáni sajtótájékoztatóján elmondta: a testület ülésén ő, helyettese, illetve az MTV felügyelőbizottsága – amely jelentésében kimondta Ragáts felelősségét – is felajánlotta lemondását, amit azonban a testületi tagok nagy többsége elutasított. (A médiatörvény szerint a kuratórium elnökségéről és a felügyelőbizottságról az Országgyűlés dönthet – szerk.). A kuratórium elnöke leszögezte: bár a grémium elutasította Ragáts visszahívását, a tizennyolc nemmel szavazó is azon a véleményen van, hogy ez volt az elnök utolsó hibája. Hozzátette: a kurátorok többsége veszélyesebbnek ítélte az elnök nélküli, bizonytalan televízió rémképét, mint egy olyan elnököt, aki hibázott, de hibájának megfelelő mértékű büntetéssel sújtható. Információink szerint a civil küldötteket ezenkívül az is motiválta, hogy megmutassák a politikai delegáltaknak: a társadalmi ellenőrzés nélkül a politika nem dönthet a fejük felett. Felvetésünkre, miszerint miképpen működhet egy intézmény úgy, hogy az elnököt hibáiért nem szankcionálhatják, Czeglédi kijelentette: rövidesen kidolgozzák az MTV Rt. elnöke és menedzsmentje felelősségre vonásának rendszerét. Hozzátette: a szabályozatlan helyzet egyik oka a médiatörvény volt, mivel annak megalkotásakor a függetlenséget jobban szem előtt tartották, mint azt, hogy egy ilyen intézmény működéséhez melyek a logikus feltételek.
***
nem sértett törvényt az Éjjeli Menedék.
Nem sértette meg a médiatörvényt az Éjjeli Menedék október 26-i műsorában David Irving magyarországi szerepléséről közölt tudósítás – döntött tegnap egyhangúlag az ORTT panaszbizottságának eljáró tanácsa. A történész ’56-os forradalomról kifejtett álláspontjának közlése miatt szüntették meg a műsort. Rudi Zoltánt, az aktuális műsorok vezetőjét – aki hozzájárult a műsor közléséhez – nem vonták felelősségre. A panaszbizottság ugyanakkor részben helybenhagyta Seres László (Népszabadság) és Petri Lukács Ádám (Népszava) panaszát azzal, hogy kimondta: hibás szerkesztési döntés volt, hogy Irving az ’56-os forradalom első két napját minősítő mondata adásba kerülhetett. (P. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.