Útnak indult tegnap Szudán fővárosából, Kartúmból a Napata-Meroe 2003 expedíció. A vállalkozásban részt vevő négy magyar fiatalember az Abu Ramla-Szahara expedíció, a Creator 65 Marketingkommunikációs és Produkciós Stúdió szervezésében, a Magyar Földrajzi Társaság, az UNESCO és a Magyar Földrajzi Múzeum támogatásával keresi fel a Szudán területén található Napata-völgyet. Az út aktualitását az adja, hogy a térségben álló piramisokat az UNESCO júliusban felvette a világörökségek listájára – áll a csapat sajtóközleményében.
Az expedíció tagjai a Nílus partján található ókori fővárost járják be, és elsőként forgatnak dokumentumfilmet az eddig alig ismert területről. Meglátogatják a Meroe-piramisokat is, amelyek a Napata Királyság megszűnése után épültek. A felbecsülhetetlen értékű emlékek az egykori Núbia területén találhatók, amelyet a görögök „az Égett Arcok földjének” neveztek: a Nílus első és hatodik duzzasztógátja között helyezkedik el, kisebb része Egyiptomhoz, nagyobbik része Szudánhoz tartozik. A Núbiai Királyság 5000 éven át virágzott, túlélte Rómát, a görögöket és Egyiptomot, amelyet a VIII. század végén meg is hódított, és nagyjából 100 esztendőn át uralt.
Az expedíció tagjai megfigyelik és dokumentálják a földrajzi jelenségeket, számba veszik a történelmi, művészettörténeti látványosságokat, szociálantropológiai megfigyeléseket végeznek, valamint útjukról dokumentumfilmet forgatnak. A csapat december 8-án tér vissza Magyarországra. A felfedezők az útról készült filmmel, fotókkal szeretnék megismertetni a közönséget a még feltáratlan területekkel.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt