Belgium elfogadhatónak tartja a kisebbségi jogokra vonatkozó utalás azon megfogalmazását, amelyet az olasz EU-elnökség foglalt bele az unió alkotmánytervezetébe – mondta Louis Michel belga külügyminiszter, miután megbeszélést folytatott magyar partnerével, Kovács Lászlóval. A találkozót követő tájékoztatón a magyar külügyminiszter kifejtette, mindkét fél elégedett az olasz elnökség alkotmánytervezetével, ugyanakkor úgy ítélik meg, helyenként lehet még rajta javítani. Elhangzott, hogy Magyarország és Belgium kölcsönösen támogatja a másik számára fontos módosító javaslatokat az alkotmánytervezetben. Kovács elmondta, Magyarország először a kisebbségekre vonatkozó javaslatot ellenző országok körét akarta csökkenteni, ezután el akarta érni, hogy bővüljön a támogató államok száma, végül pedig meg kellett győzni az olasz elnökséget a szövegbe emelés szükségességéről. „A kisebbségek ügyében született kompromisszumos szövegváltozatot kielégítőnek tartom” – tette hozzá a magyar külügyek irányítója. A miniszterelnök-helyettesi posztot is betöltő Louis Michel kifejtette, országa számára nagyon fontos a megerősített együttműködés kivívása az EU-ban, vagyis az, hogy a különböző témakörökben szabadon lehessen támogató csoportokat alakítani.
Michel Barnier intézményi reformokért is felelős biztos szóvivőjének brüsszeli tájékoztatóján mindeközben elhangzott, az Európai Bizottság azt reméli, hogy az EU-tagállamok és a csatlakozó országok külügyminisztereinek találkozója fordulatot hoz az alkotmányos szerződésről döntő kormányközi konferencián (IGC).
Magyar megítélés szerint van arra esély, hogy az új alkotmányt még az olasz elnökség alatt, vagyis az év végéig véglegesítsék, de Kovács László szerint a dokumentum tartalma és minősége fontosabb mindenféle határidőnél.
*
Geoana a kisebbségi jogokról.
Románia számára a kisebbségi jogok kérdése kapcsán minden elfogadható, amit az Európai Unió elfogad – jelentette ki Mircea Geoana román külügyminiszter tegnap Brüsszelben Szájer József fideszes képviselő kérdésére válaszolva. A román külügyminiszter leszögezte: ha az európai uniós országok megállapodnak abban, hogy a személyeket megillető kisebbségi jogokról javaslat lesz az alkotmányban, akkor ehhez az egyetértéshez természetesen Románia is csatlakozik. (MTI)

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére