Gyűrűző Hohmann-ügy

Stefan Lázár
2003. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfelejtenék legszívesebben a német kereszténydemokraták a Hohmann-ügyet. Az antiszemitizmussal vádolt képviselő afférja olyan terhet jelent a CDU számára, amely tovább súlyosbítja a párt helyzetét a kormánykoalícióval – a Schröder-kabinet reformcsomagjáról – vívott küzdelemben. A parlamenti frakció kizárta ugyan soraiból a politikust, és a hesseni tartományi szervezet is megtette az első lépéseket, hogy megszabaduljon tőle, de ezek az intézkedések sokkal inkább szították e büntetések jogosságának a vitatüzét, semmint hozzájárultak volna az ügy gyors lezárásához. A CDU-bázis tetemes része nemtetszésének adott hangot, és a tiltakozások számtalan regionális rendezvényen folytatódnak. E jelenség nem kizárólag Martin Hohmann választókerületére jellemző. A CDU hamburgi szervezetének szóvivője szerint például ugrásszerűen emelkedett a kilépők száma, és a párttagok túlnyomó része elkeseredve juttatja kifejezésre vétóját Hohmann kizárása miatt.
A kereszténydemokraták vezetősége aggodalommal figyeli a fejleményeket, hiszen elrettentő példaként áll előttük az FDP krízise azt követően, hogy Jürgen Möllemann a 2002-es parlamenti választások előtt az Izrael politikáját kritizáló szórólapjával került a kritika kereszttűzébe. Az FDP-képviselő tragikus halála drámai pontot tett az affér végére. Ezzel szemben a Hohmann-botrány hullámai tovább fodrozódnak, azt a kényes kérdést taglalva, mennyire erős a CDU úgynevezett jobbszárnya, milyen méretű az antiszemitizmus az országban.
Angela Merkel elnök asszony érzi a nyugtalanságot. Már a parlamenti frakció megszavaztatása arra kényszerítette, hogy kutasson a Hohmann kizárását elutasító huszonnyolc honatya motivációja után. A tizenhat tartózkodó képviselő sem illett bele az általa szorgalmazott „egyöntetű többség” képébe. Heiner Geißler – a párt hajdani főtitkára – úgy vélekedett, hogy a nemmel szavazókat szellemi rokonság fűzi Hohmannhoz. A hesseni CDU kerületi pártkongresszusán több küldött súlyos hibának nevezte ugyan Hohmann megállapításait az orosz forradalom során dicstelen szerepeket vállalt, zsidó származású, bolseviki funkcionáriusokról, de hozzátették: Hohmann nem antiszemita. Lehetőséget kellett volna nyújtani neki, hogy ismét elnyerje az uniós frakció bizalmát. Olyan hangok is elhangzottak, hogy Hohmann kizárása a pártból nem lenne más, mint a szólásszabadságot garantáló törvény lábbal tiprása.
Az ellentétek áthidalásának érdekében Merkel a bázisra kiterjesztett, széles körű vitát indítványoz a patriotizmus fogalmának definiálásáról. „Történelmünk pozitív és negatív jelenségeinek meghatározásával növelhetjük öntudatunkat anélkül, hogy azzal másokat megsértenénk” – hangoztatta az elnök aszszony. Szerinte mindenki büszke lehet hazájára, de ebből nem vezetheti le azt a jogot, hogy relativizálja a német történelmet és megsértsen népcsoportokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.