Hogyan legyél humoralista (10.)

Sándor György
2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

MEGADATOTT
– hogy Kaján mellett Rébert is nagyon régóta ismerhettem (személyesen). Méltóságteljes lénye, szálfaegyenes tartása a kemény majd „puhuló”, tehát még jobban embert próbáló Kádár–Aczél időkben, gőgösen vállalt gőgje, szebben mondva: különállása – Görgey Gábor érzékletes jellemzése – szinte mindenen és mindenkin felülemelkedett. (Bitang nagy szerencsémre, felettem – illetve önálló estjeimen – nem.)

ÍGY HÁT
– ezzel az abszolút korrekt, udvarias úriemberrel (aki csak amikor rajzolt, akkor nem volt udvarias) egy-egy egyetemi színpadi műsorom után Szabady Vera kertkerámikus barátunknál éjfél utánig… Ott sem voltunk udvariasak… főleg azzal a világgal szemben nem, ami a 60-as, 70-es évek elején körülvett, fojtogatóan bekerített bennünket. (Gyatra szóviccel, reakcióként – többek közt –: Szabadyéknál szabadítottuk el? fel? rab lelkünket.)

RÉBER AKKOR MÉG – INKÁBB – KARIKATURISTA VOLT
– elsődlegesen. Felejthetetlen számomra 1958-as karikatúrája (a keletkezés dátuma sem a véletlen, hanem Réber műve). Egy békésen szundikáló rabot ábrázol magánzárkájában, priccse mellett fűrésszel, feje fölött a börtönfalon frissen feltett kereszt, amit az ablak rácsaiból hasított ki magának, tehát azon keresztül akár… de hova („hova, hova”)?!

„FÜLELT A CSEND
– egyet ütött. Felkereshetnéd ifjúságod; nyirkos cementfalak között képzelhetsz egy kis szabadságot” (???) De hát 1957-es Megszabadítás című karikatúrája is… – egy székre álló macska előzékenyen kinyitja a madárkalitka ajtaját a papagáj előtt. Ha ennek a rajznak Felszabadítás lett volna a címe… így azonban nem lehetett belekötni… viszont szinte mindenki érthette (akkor még!) a rajz mögöttes tartalmát.

RÉBER MŰVÉSZETE (AZUTÁN)
– melyet rossz beskatulyázással intellektuálisnak mondanak, azonnal utat talált a gyerekekhez (is). Valószínűleg nem véletlenül menekült a gyerekvilágba… elég rossz véleménye volt a felnőtt emberiségről. Egy gyerekkel talán még érdemes kommunikálni – gondolhatta.

ÖRKÉNY ISTVÁN IS
– így vélekedhetett, mivelhogy nekem, a kezdő, még csak két önálló esttel a hátam mögött levőnek Réber karikatúrájába beleírva dedikálta 1968-ban megjelent, még karcsú Egyperceseit. Sándor Györgynek, a fiatal humoristának, közeli rokona, Örkény István nyugalmazott humorista. (A „közeli rokona” egy jellegzetes Réber-bábu megnyújtott fekete árnyéka mellé írva.)

LEGKÖZELEBB RÉBER (GYERMEKKÖNYV-) ILLUSZTRÁLÁSAIRÓL
– elsősorban Janikovszky Évával való közös munkáiról próbálok… és általában a gyerekrajzról… gyerekkorunkról… Mért beszélek előre, amikor még fogalmam sincs, sikerül-e? emlékezni, megragadni az első két-három évünket (amikor egy életre eldől jóformán minden).

IDE ÍROM MÉG
– mert félek, legközelebbre elfelejtem, hogy Örkény egészen fiatalon már teljes vértezettel írt jó pár „későbbi” Egypercest… Csak aztán az 50-es évek szocreál világában el kellett felejtenie… (és el is felejtette), s csak jóval később, érett fejjel talált rá megint, jutott el – vissza – ahhoz a szemlélethez, hangvételhez, amit valamikor, talán kisgyerekként, egyszer már hallott – Karinthy szavaival – zengeni és zokogni a szívében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.