Kormánypárti nyomás a bűnüldözésre

Az igazságszolgáltatásba való beavatkozásnak tartja a Fidesz és az MDF Tóth Károly (MSZP) javaslatát, hogy a brókerbizottság tagjai közös nyilatkozatban kérjék fel Polt Péter legfőbb ügyészt: ne kössenek vádalkut Rejtő E. Tiborral, a K&H volt vezérével.

2003. 11. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, Tóth Károly még mindig képtelen belátni, hogy jogállamban a hatalom képviselői nem szólítanak fel, nem utasítanak, nem kérnek meg és nem kényszerítenek független intézményeket tevékenységük bárminemű befolyásolása érdekében. Demeter Ervin, a brókerügyet vizsgáló parlamenti bizottság fideszes elnöke ezt annak kapcsán nyilatkozta, hogy Tóth Károly, a testület szocialista tagja közölte: javasolni fogja, hogy a brókerbizottság közös nyilatkozatban kérje fel Polt Péter legfőbb ügyészt, ne kössön vádalkut Rejtő E. Tiborral. Demeter felszólította az MSZP frakcióját, hagyjon fel a bizottsági munka szabotálásával, a bűnüldöző szervekre, valamint a független intézményekre történő nyomásgyakorlással.
*
Font Sándor, a testület MDF-es tagja kizártnak tartja, hogy a Tóth Károly által javasolt nyilatkozatot aláírja. – Soha nem gondolnám, hogy demokratikus párt, illetve annak képviselője nyíltan vagy burkoltan beavatkozhat az ügyészség munkájába. De ez a szándék nem meglepő a szocialisták részéről, az elmúlt másfél éves működésük is ezt bizonyítja – mondta Font.
Gulyás József, a brókerbizottság SZDSZ-es tagja – hangsúlyozva, hogy nem ismeri Tóth Károly nyilatkozatát – úgy fogalmazott: csak Polt Péter legfőbb ügyész meghallgatása után látja értelmét annak, hogy a vádalku ügyében véleményt alkosson.
Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője nem kívánt reagálni Tóth Károly szavaira.
Emlékezetes: a közelmúltban számos híradás számolt be arról a lehetőségről, hogy az ügyészség esetleg vádalkut kötne Rejtő E. Tiborral, a K&H Bank előzetes letartóztatásban lévő volt vezérigazgatójával. Ezzel kapcsolatban többen is kételyeiket fogalmazták meg, mondván: a gyanúsított nem tud súlyosabb bűncselekménnyel kapcsolatban terhelő vallomást tenni. A vádalku ténye ugyanakkor már önmagában is államtitkot képez.
Az ügyészség és a rendőrség között feszült viszony alakult ki azt követően, hogy a nyomozást felügyelő vádhatóság kihallgatta Rejtő E. Tibort. Az ORFK illetékesei elismerték ugyan, hogy az ügyészség a törvényeknek megfelelően járt el, ám nehezményezték a rendőrséget megkerülő vádhatósági lépést. A szocialisták a parlamentben is felszólaltak az ügy kapcsán, és élesen bírálták az ügyészséget. A Fidesz arra mutatott rá, hogy azért okozott pánikot az MSZP köreiben Rejtő ügyészségi kihallgatása, mert komoly félnivalójuk lehet.
Lamperth Mónika tegnap Polt Péternek írt válaszlevelében közölte, hogy az ügyészségi szervek és a rendőrség nyomozó hatóságainak nézetkülönbségeiről az ORFK hó végéig alakítja ki álláspontját. A dokumentum szerint a belügyminiszter a rendőrségi álláspont kialakítását követően szükségesnek tartja, hogy „az ügyészség és a nyomozó hatóságok tájékoztató jellegű megbeszélést folytassanak”. „E találkozó tapasztalatainak összegzése után kész vagyok személyes találkozón tisztázni az esetleges nyitott kérdéseket” – fogalmazott Lamperth.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.