Közszolgálati sztrájkbizottság alakul

A rendszerváltás óta először országos sztrájkbizottságot alakítanak az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) munkavállalói oldalának tagjai. Az egészségügyben, a szociális szférában, a fegyveres és rendvédelmi területen dolgozók, a pedagógusok, köztisztviselők követelnek maguknak minimális béremelést jövőre, az uniós csatlakozás évében.

Bákonyi Ádám
2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogyott a közszolgálatban dolgozók türelme, mivel az OKÉT-ban folytatott tárgyalások alapján a kormány jövőre sem kíván számukra reálbér-emelkedést biztosítani. Tegnap a közszolgálatban öt érintett szakszervezeti szövetség közös nyilatkozatban jelentette be, hogy a rendszerváltás óta először egységes, országos sztrájkbizottságot hoznak létre. Az érdekvédők hangsúlyozták, hogy a tavalyi, nagyarányú béremelést elismerik, ám nem számítottak arra, hogy az intézkedést „több évre szóló előlegként” kezeli a kormány. – A kialakult helyzet megtépázza a kormány iránti bizalmat és megkérdőjelezi szavahihetőségét – hangzott el utalásként arra, hogy a kormány folyamatos bérfelzárkóztatást ígért a ciklusra, sőt éppen a közszolgáltatások javításának, illetve az ott dolgozók felemelésének ígéretével nyerte meg a választásokat.
*
Noha tízszázalékos béremelkedést tartanak szükségesnek, az oldal kész lenne elfogadni a kabinet – mindössze a várható infláció mértékével megegyező – hatszázalékos ajánlatát, amennyiben az beépül a közalkalmazotti bértáblába. Csak ez az eljárás jelent ugyanis garanciát a béremelés kifizetésére. Erre azonban a kormány nem hajlandó, noha állítja: megvan az intézkedés fedezete. Az érdekvédők erkölcsileg és etikailag is elfogadhatatlannak tartják, hogy a kormány indirekt módon létszámleépítéseket gerjeszt, mivel elbocsátások esetén több pénz maradhatna a béremelésekre. Kifogásolták továbbá, hogy a kabinet – ígéretével szemben – nem működteti az érdekegyeztetés rendszerét, a szakszervezetek megkérdezése nélkül így született döntés például a központi közigazgatásban végrehajtott több ezer fős létszámcsökkentésről. Szintén az érdekvédők véleménye nélkül született döntés az egységes közszolgálati kerettörvényről is. Elhangzott, hogy a kialakult feszült helyzet miatt több ágazatban a munkavállalók már most készek lennének egy figyelmeztető sztrájk megtartására. A sztrájktörvény értelmében a hamarosan felálló bizottság folytat majd tárgyalásokat a kabinet kijelölt képviselőivel. Az érdekvédők hangsúlyozták, hogy a kormány kényszerítette bele őket az érdekérvényesítő akcióba.
Lapzártáig Csizmár Gábort, a munkaügyi tárca politikai államtitkárát, az OKÉT kormányzati oldalának tagját nem tudtuk elérni és a kormányszóvivői irodán sem kommentálták a szakszervezetek bejelentését.

A vasutasok is tiltakoznak
A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete nem ért egyet azzal, hogy a MÁV-nál a foglalkoztatás hatékonyságának növelését csak létszámcsökkentéssel kívánják megoldani – hangsúlyozta Gaskó István. A VDSZSZ elnöke hozzátette, hogy a vasútnak a fuvarpiacon is erősíteni kellene pozícióját, ami a foglalkoztatás hatékonyságának növeléséhez vezetne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.