Durván sérti a jogalkotásról és a PSZÁF-ről szóló törvényeket, valamint a kormány ügyrendjét meghatározó kormányhatározatot a Pénzügyminisztérium eljárása, amely során „látszategyeztetéseket” folytatott a pénzpiaci tárgyú törvények módosítása kapcsán – áll a PSZÁF közleményében. Mint azt már közöltük, a felügyelet egyelőre nem vehetett részt a „befektetők és betétesek fokozott védelme” érdekében tervezett törvénymódosítások előkészítő munkájában, ugyanakkor más fontos szakmai szervezetek véleményét sem kérték ki. A szervezet eljuttatta álláspontját az illetékes parlamenti bizottságok vezetőinek, illetve a „nemzetközi nyilvánossághoz” fordult. A PSZÁF szerint a kormány javaslata hibás alapfeltételezésből indul ki, ugyanis betéteseket és befektetőket nem ért kár a felügyelet hibájából.
A PSZÁF strukturális átalakítása nem megfelelő válasz a problémákra, viszont súlyosan sértheti a felügyelet működőképességét és függetlenségét az EU-csatlakozás előestéjén – szögezi le az intézmény. A tervezetet egyébként bírálta a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügykutató Rt. főmunkatársa is. A PSZÁF közleménye kitér arra is, hogy 1996-ban az akkori pénzügyminiszter, Medgyessy Péter javaslatára szüntették meg a Bankfelügyeleti Bizottságot, amelyhez hasonlót most ismét létre akarnak hozni.
– A közelmúltban a pénzügyi piacokon több olyan esemény történt, amely a befektetők, betétesek és ügyfelek érdekeinek sérelmét okozta – áll a PM összefoglalójában. Az ügyfelek érdekeinek védelmében szükséges több ponton módosítani a hatályos jogszabályokat.
Kupa leváltatná Poltot
Kupa Mihály, a Centrum párt elnöke szerint meginoghat az igazságszolgáltatásba vetett közbizalom, ha a legfőbb ügyész sokadszori parlamentbeli leszavazása után sem mond le. Polt Péter magatartása miatt Kupa Mihály azt javasolja, hogy a kormányoldal módosítsa az ügyészségről szóló törvényt, mert akkor a legfőbb ügyész 50 százalék plusz egy szavazattal is felmenthető lenne bizalmatlanság címén. (MN)
Demeter: Az MSZP az érdemi munka ellen
Ellehetetlenülhet a bankbotrányt vizsgáló bizottság munkája, ugyanis a szocialisták nem szavazzák meg a testület mai napirendjét. Demeter Ervin (Fidesz) szerint a kormánypártok célja a munka akadályozása.
Nem fogadja el a bankbotrányt vizsgáló bizottság Demeter Ervin elnök által benyújtott napirend-tervezetét az MSZP – közölte Tóth Károly, a testület szocialista tagja. A kormánypárt ugyanakkor saját napirendi javaslatát előterjeszti, amely a vizsgálat tematikáját és módszerét határozná meg. A politikus kifogásolta, hogy a fideszes elnök újabb személyeket hívott meg az ülésre bizottsági döntés nélkül. Személyes véleményeként közölte: az Alkotmánybíróság döntése értelmében március 31-ig törvényt kell alkotni a vizsgálóbizottságok működéséről, sürgősséggel ezt megtehetné a parlament, ami után megkezdődhetne az érdemi munka. Hozzátette: ez idő alatt végiggondolhatná a testület, milyen csomópontok mentén kíván dolgozni.
Demeter Ervin bizottsági elnök szerint az MSZP el akarja lehetetleníteni az ügy feltárását, ami – paritásos testületről lévén szó – sikerülhet. Hozzátette: a múlt héten megkezdték a parlament által meghatározott kérdések megválaszolását, amit most folytatni kívánnak. – Az elnöknek feladata az érintetteket meghívni, ha az MSZP-nek ezzel baja van, akkor házszabályt kell módosítani – mondta. Ma az Állami Autópálya Kezelő Rt. igazgatósága, a Nemzeti Autópálya Rt. vezérigazgatója, László Csaba pénzügyminiszter, Csuka László, a K&H Equities felfüggesztett ügyvezető igazgatója és Réthy Imre, a gazdasági minisztérium közigazgatási államtitkára lesznek a meghívottak.
Török László