Lehetőség a beszállítóknak

Állami szerepvállalás és a támogatás hiánya miatt a magántőke kénytelen finanszírozni a hazai beszállítói és kereskedelemfejlesztési programot. A konstrukció sikere esetén a multikhoz beszállítók a jelenleg akár 120 napos várakozás helyett azonnal megkapnák termékük ellenértékét.

2003. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Együttműködési megállapodást kötött tegnap a hazai beszállítói és kereskedelemfejlesztési program elindítására a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) és a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetsége (VOSZ) többségi tulajdonában lévő ProVosz Kht. Nagy Sándor, a MeH területfejlesztési politikai államtitkára aláhúzta: a programban megteremtődik a nagykereskedelmi cégek stabil kis- és középvállalati háttere, ami a területfejlesztés szempontjából is fontos, s új munkahelyek teremtődnek.
Szilágyi Géza, a ProVosz Kht. vezérigazgatója ismertette, hogy a programot vélhetően hat héten belül elindítják. A forrásokat 85–90 százalékban magántőkéből, a regisztrációs díjból biztosítják, amit a programhoz kapcsolódó vállalkozások fizetnek be. Szilágyi lapunknak elmondta, a konstrukciót az első évben 150 beszállítóval indítják, akik száma később jelentősen bővülhet. Az első évben 8-10 milliárdos forgalommal számolnak. A tervek szerint a multikhoz beszállítók a jelenlegi, akár 120 napos várakozás helyett azonnal megkapnák termékük ellenértékét.
Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke rámutatott: szeretnék elérni, hogy a beszállító kisvállalkozók kamattámogatás révén kedvezményes hitelhez jussanak, illetve lehetőségük legyen a faktoring programba bekapcsolódni. Az ügyvezető elnök korábban úgy vélte, szükség lenne az állam ötszázalékos kamattámogatására. Mivel a faktorálandó teljes összeg közel ezermilliárdot tehet ki, így az öt százalék 50 milliárdos kormányzati támogatást jelentene.
Demján Sándor aláhúzta: ma az a kérdés, hogy hány ember és vállalkozó megy el Magyarországról az uniós csatlakozás után, ezért ennek megakadályozása érdekében kedvező programokra és feltételekre van szükség. Jean Paul Filliat, az Auchan Magyarország Kft. vezérigazgatója elmondta: a konstrukció segíti az etikai szabályok betartását, és hatékony lehet a feketegazdaság ellen is. Azon kérdés elől, hogy a jövőben megszűnhet-e a beszállítókat sújtó „polcpénz”, amelyet adott termék áruházi elhelyezése érdekében kell fizetni, Filliat először kitért, majd lapunknak elmondta: ez a szerződés része, s nem az a lényeg, hogy van-e polcpénz vagy nincs, hanem az, hogy mind a beszállító, mind az áruház nyereséges pozícióba jusson.
Ismeretes, hogy a gazdasági tárca által korábban elindított beszállítói program nem hozta meg a várt eredményeket, mivel a minisztérium e célra csupán 700 milliót különített el. Ráadásul a középvállalkozások nem is vehetnek részt benne, s a támogatottak évente legfeljebb hárommillió forint összegű kamattámogatást kaphatnak. E programra szeptemberben csak 10-15 ügyfél jelentkezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.