Hivatalosan is nyilvánosságra kerül ma az Európai Bizottság csatlakozó országokról készült jelentése, amely négy mezőgazdasági területen elmarasztalja hazánkat.
Brüsszel megítélése szerint Magyarország lemaradása az agrártámogatások fogadására alkalmas intézményrendszer, azaz a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) felállításánál a legszembetűnőbb. Értesüléseink szerint az Európai Bizottság osztályozórendszerében a kifizető ügynökség mellett az integrált irányítási és ellenőrzési rendszer (iier) és a mezőgazdasági vidékfejlesztési terv mellett szerepel piros jelzés. Fontos, hogy a jelentés minden ország esetében a saját maga által megállapított vállalásokhoz méri az elvégzetteket, és hazánk esetében a jelentés már a Medgyessy-kormány által vállalt menetrendhez mérten értékel.
*
Ugyancsak „piros lapot mutatott fel” az országjelentés az állategészségügy és az élelmiszer-biztonság esetében is, ahol a legutóbbi monitoringjelentés óta hazánk részsikereket ért el, de az Európai Bizottság a téma közegészségügyi vonatkozásai miatt rendkívül kritikusan szemléli a csatlakozó országok teljesítményét. Ennek ellenére tegnap Németh Imre agrár- és Kökény Mihály egészségügyi miniszter összességében pozitívan nyilatkozott a rendkívüli kormányszóvivői tájékoztatón az élelmiszer-biztonság hazai helyzetéről.
A felsoroltak miatt Magyarország – többek szerint – a sereghajtók közé tartozik a mezőgazdasági intézményrendszer kiépítésében és felkészítésében. Bizottsági források szerint a iierben csak a mezőgazdasági és parcellaazonosító rendszer kiépítésével készültek el, de az iier és a kifizető ügynökség Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) összekapcsolása is késik. Az MVH már felállt, de az eljárási szabályokat rögzítő kézikönyv hiányában késik a személyzet betanítása és a számítógépes rendszer sem készült el teljesen.
Brüsszel kevés előrehaladást tapasztalt a vidékfejlesztési tervről folytatott tárgyalásokon, noha lát némi esélyt azok év vége előtti befejezésére. A fő problémát az jelenti, hogy az Európai Bizottság a vidékfejlesztésre, a kormány viszont a mezőgazdasági szerkezetváltást elősegítő programokra koncentrálná a forrásokat. Az EU azonban kételkedik a magyar elképzelések végrehajthatóságában.
A jelentés számon kéri a bortörvényt, a növényvédő szerekről szóló szabályozást, a jogharmonizációval kapcsolatban pedig a települési hulladékgazdálkodási tervvel fogalmaz meg kifogásokat. De értesüléseink szerint sürgeti majd a közbeszerzési törvény, az új élelmiszertörvény, a diszkriminációellenes jogszabály és a gyógyszertörvény úgynevezett transzparencia szabályainak megalkotását is. Ezek közül a közbeszerzési törvény a legfontosabb, mert anélkül nem lehet kiírni a pályázatokat a január 1-jétől elvileg rendelkezésre álló felzárkóztatási alapokra.
Értesüléseink szerint a jelentés kitér majd a magas költségvetési hiányra és utal arra is, hogy a monetáris politika konzisztenciája hagy némi kívánnivalót maga után. Mindezek ellenére bizottsági források úgy ítélik meg, hogy nem az országjelentés dolga, hogy védzáradék bevezetését javasolja a kötelességeiket elhanyagoló tagjelöltekkel szemben.
Vezércikk a 7. oldalon

Brutális baleset Cegléden, motoros és autó ütközött össze – videó