Igaz, hogy önt menesztette a Központi Statisztikai Hivatal elnöki posztjáról a Miniszterelnöki Hivatalt irányító miniszter?
– Kiss Péter szerdán fogadott az irodájában, ahol arra kért, mondjak le. Erre nem voltam hajlandó, amire az volt a válasza: ebben az esetben ők mondanak fel nekem november 24-i hatállyal.
– Mi volt az indok?
–Indok nélkül mondtak fel. Kiss Péter is megerősítette, hogy semmiféle szakmai kifogás nem vetődött fel a munkámmal kapcsolatban. Azt állította, hogy az uniós csatlakozás miatt más emberben gondolkodnak, aki szerintük megfelelőbben irányítja majd a KSH-t. Közölte azt is: az ő jogértelmezésük szerint én állami vezető, köztisztviselő vagyok, ezért a miniszterelnök bármikor indoklás nélkül felmondhat nekem. Szerintem ezzel figyelmen kívül hagyják a statisztikáról szóló törvényt, amely egyértelműen fogalmaz: kinevezésem hat évre, tehát 2005 végéig szól.
–Az ellenzék szerint több független intézményt ért politikai támadás az elmúlt időszakban. Ön szerint a leváltása is beleilleszkedik ebbe a sorba?
–A történtek pontos okát nem tudom, nem akarok találgatni. Az azonban nyilvánvaló, hogy szakmai indokokat nem fogalmaztak meg velem, illetve a hivatal működésével szemben. Azt gondolom, hogy van egy általános bizalmatlanság, és úgy gondolják, jobb volna, ha egy megbízható ember vezetné a hivatalt. Mindenesetre nem tartom ezt helyes és követendő magatartásnak. Hiszen ha egyszer egy független szervezet vezetőjét hat évre neveznek ki, és nem vetődik fel vele kapcsolatban szakmai kifogás, meg kéne hagyni a pozíciójában, annak érdekében, hogy a szakmaiság erősödjön. Ez ugyanis olyan precedenst indít el, amelynek az lesz a következménye, hogy ezt a pozíciót is politikai zsákmányszerzésnek fogják tekinteni, és a szakmai munka el fog lehetetlenülni.
– Tud arról, hogy ki váltja a poszton?
– Tudomásom szerint Pukli Péter lesz az utódom, aki 1995–98 között volt a hivatal elnökhelyettese, akkor, amikor az elnöki teendőket Katona Tamás látta el. Katona most a kancellária helyettes államtitkára.
– Eddig nem érzékelte, hogy inog a széke?
– Erre utaló jelek már voltak, az utóbbi két-három hónapban erős nyomás nehezedett a hivatalra, főként pénzügyi oldalról. A jövő évi költségvetésünkből rendkívül komoly összeget vontak el. 206 embert el kellett bocsátanunk, és még így is hiányzik 600 millió forint. Ha így maradna a helyzet, további 100-150 főt kéne elbocsátani. Én azonban most már bízom abban, hogy a távozásommal a legfőbb akadály elhárult, majd csak találnak 600 millió forintot a büdzsében. Azt is egyfajta üzenetként értékeltem, hogy az országos statisztikai adatgyűjtési programot, ami gyakorlatilag a következő évi munka alapja, a gyakorlat ellenére mostanáig sem tűzte napirendjére a kabinet. Ez veszélyezteti a KSH jövő évi adatgyűjtési és -szolgáltatási tevékenységét.
– Tapasztalt-e valaha arra irányuló politikai, a kormány részéről érkező nyomást, hogy módosítsák a KSH egyes adatait?
– Tudomásom szerint ilyen nem volt. Az azonban előfordult, hogy amikor a második negyedéves GDP összegét kihoztuk, és az többek várakozásához képest gyengébbnek bizonyult, olyan visszajelzést kaptam, hogy egyesek érdeklődtek, mitől is lett ilyen rossz ez a szám, illetve valóban fedi-e a valóságot. Ez számomra megdöbbentő feltételezés volt.

Hoppá, XIV. Leó pápa már járt Magyarországon