MI A MAGYAR?

–
2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leszerelték és elvitték az összes telefonokat; megvámolták istenesen a búzatermésünket; tömérdek háziállatunkat expediálták, úri házakból egész szobaberendezések tűntek el. Azt mondják, a németektől tanulták; a germánok még a televényföldet is vagonokra rakták, és elszállították Romániából Németországba. (…)
Szegény magyar! Mindennek te iszod meg a levét!
És ahelyett, hogy tömérdek bajunkban végre összefognánk, és együttérzéssel, összevetett vállakkal indulnánk neki a kibontakozásnak, az új életnek: a legádázabb pártvillongás viharában élünk újra. Nincsen két magyar, aki egyetértene! (…) … szétszakadunk vörösre, vörösgyanúsra, fehérre, zöldre, keresztényszocialistára, szociáldemokratára, kisgazdák pártjára, royalistákra, köztársaságiakra, bolondokra és félbolondokra. (…) Ha sokáig tart ez a marakodás, úgy szétvagdalják a magyar földet, mintha soha egy darab nem lett volna. És fent, Budapesten, nem érzik, nem értik ezt a vezérkolomposok? Az ember ordítani szeretne rájuk innen, a pusztából: ne taktikázzatok, ne versengjetek, mert elmerülünk!
(1919)

Itt, Debrecenben a nemes románok mindent elkövetnek, hogy megutáljuk az életünket és azokat, akik ilyenné teszik azt. Most betiltották a Falu rossza előadását, mert közönségünk a múltkor hallatlan lelkesedéssel és szinte fájó szeretettel ünnepelte a Piros bugyelláris előadásakor a magyar gatyát, inget és huszáruniformist! Óh, most értem már a Bach-korszak hangulatát! Idáig jutottunk, hogy egy ruhadarab a hazaszeretet, s még azt sem szabad megtapsolnunk, mert sérti a „hadi érdekeket”. Kolozsváron a Hamletet adták, s a „lenni vagy nem lenni” monológ kimondhatatlan hatással zuhant, vágott a magyar közönség lelkébe. Egy báró Bánffyné sírt, sírt a páholyában, mert érezte, hogy Hamlet a mi létünk vagy nemlétünk kérdésén görgeti lelkét. Állítólag a román cenzúra kihúzta a híres monológot a darabból, s most már enélkül szabad csak játszani! Hát nem őrület ez?! Jól van; ez visz bennünket közelebb minden nappal a feltámadáshoz!
(1920)

Mindenfelé igazoltatják az embereket, köztisztviselőket, hivatalnokokat: volt-e részük a proletárdiktatúra előkészítésében és szolgálatában? Helyes. Csakhogy ezt egy kicsit nehéz megállapítani, hacsak nem kimondottan ellenforradalmár volt az illető. A köztisztviselők, állami hivatalnokok mind elfogadták a szovjet államformát, fölvették a fizetésüket a Kun Béla kormányától, tehát: a proletárdiktatúra szolgalátaban állottak, a szó leghivatalosabb értelmében. És mi történik most? Egyéni ellenszenvek, bosszúállások nagyszerűen kiválogatják a bélyegeznivalókat, titkos szavazással terítik rá a vizes lepedőt. Az egyformán bűnösök vagy egyformán ártatlanok ítélkeznek egymáson, a szent igazság mocskos nevében. Jó vicc ez is, a forradalmi idők termése. Alapelv ez: mindenkinek szenvedni kell valamiképpen, aki harctéren volt: az kivette ott a magáét; akinek a forradalomban jó dolga volt: legyen komisz az ellenforradalom alatt és vice versa. Ez is helyes volna, ha valamennyien nem szenvedtünk volna valamennyi államforma és csapás alatt. (…) A kommunizmust a vesztett háború szülte! Ki vesztette el a háborút? Én és egypár tanártársam? Fenét. Elvesztették a Frigyes főhercegek, az Arz-ok, a Potiorek-ek, a Királyok! Ja, ja, hiába tetszik szemet meresztgetni! (…)

Oláh Gábor: Naplók (Kossuth Egyetemi Kiadó, Debrecen, 2002)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.