Mol–PKN: nehézkes lesz az egyesülés

Hírösszefoglaló
2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három éven belül hajthatja végre a teljes egyesülést a Mol Rt. és a PKN Orlen – áll a Fitch Ratings tegnapi elemzésében. A londoni központú nemzetközi hitelminősítő intézet szerint a magyar és a lengyel olajtársaság fúziójának legvalószínűbb forgatókönyve az, hogy első lépésként a két cég 10-15 százalék erejéig kereszttulajdont szerez egymásban, utána vegyes vállalat jöhet létre, azoknak a vállalati részeknek az összekapcsolásával, amelyek egyesítése a legnagyobb szinergiahozadékot ígéri, majd a teljes egyesülés következhet. Az elemzés azzal számol azonban, hogy ez a folyamat nehézkes lesz, mert mindkét társaság erős állami befolyás alatt áll. Figyelmeztet: a helyzetet tovább bonyolítja, hogy a Mol 10 százaléka az osztrák OMW tulajdona, márpedig a három olajvállalat térségi konszolidációs próbálkozásai eddig rendre kudarcot vallottak.
A Fitch Ratings elemzői szerint a két cég közül a jövedelmezőséghez viszonyított jobb nettó adósság rátája miatt a PKN az erősebb partner hitelkockázati szempontból, a Mol viszont előbbre tart a térségbeli terjeszkedésében. A magyar társaság többségi részt szerzett a szlovák Slovnaftban, kisebbségi befektető lett a horvát INA-ban, és folyamatosan érdeklődik a közép-európai társaságok privatizációja iránt.

A Mol Rt. beadta nem kötelező érvényű ajánlatát a román Petrom olajcégre – mondta el az MTI-nek Lukács Bea, a cég szóvivője pénteken. A társaság iránt kilenc külföldi vállalat érdeklődik. Az ajánlattevők listáját hétfőn jelenti be a román kormány, amely egy hónappal ezelőtt 11 vállalatot minősített érdemesnek a részvételre. Köztük van a Mollal együttműködni szándékozó PKN is. A Mol tájékoztatása szerint nem zárható ki, hogy később egy konzorciumot alkotva indulnak a privatizáción. A Petrom Románia legnagyobb olajvállalata évente 44 millió hordó kőolajat és 6,1 milliárd köbméter földgázt termel. Éves forgalma 2,2 milliárd dollár. Első lépcsőben a társaság 33,34 százalékát privatizálják, majd a nyertesnek a későbbiekben 51 százalékra kell növelnie részesedését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.