Idén a bruttó hazai termék növekedése 2,8 százalék körül várható, jövőre a lakossági fogyasztás lassuló növekedésével és az exportlehetőségek javulásával számolva 3,3 százalék valószínűsíthető. Némileg javultak a magyar gazdaság növekedési kilátásai az elmúlt hónapokban a világgazdasági folyamatok hatására, aminek az alapját elsősorban az Egyesült Államok GDP-jének dinamikus bővülése teremti meg. A magyar gazdaság jövőre is követheti a kedvező trendet – derül ki az Ecostat beszámolójából. Az Egyesült Államok gazdasága folyamatosan növekszik, ezzel szemben az Európai Unió gazdasági élénkülése továbbra is elmarad a várakozásoktól.
Bár az ipari termelés bővülése továbbra sem mondható stabilnak hazánkban, öt százalék körüli javulásra lehet számítani 2003-ban. A külkereskedelmi forgalom hiánya az elmúlt hónapokban tovább emelkedett, az import növekedése azonban már az export lassú növekedésével jár együtt. A deficit előreláthatóan idén és jövőre is meghaladja a négymilliárd eurót.
Az áruforgalmi egyenleg deficitje mellett a szolgáltatások szaldója is kedvezőtlen a fizetési mérlegben. A külső egyensúly romlása az adósság növekedésével járt együtt, a nem adóssággeneráló finanszírozás aránya csökkenő. Idén négymilliárdot meghaladó, 2004-ben 3,5 milliárd euró körüli hiány várható.
Idén összességében 5,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány prognosztizálható. A jövő évi költségvetés főbb elemei az adóbevételek növelése, valamint a közszféra leépítése. Az Ecostat elemzői rámutatnak, hogy mindkét lépés hatékonysága bizonytalan, a hiánycsökkentő hatás elmaradhat a kormány által tervezettől. Jövőre a GDP négy százalékát meghaladó deficit várható.
Az infláció szeptemberben a várakozások alatt maradt, az elkövetkező hónapokban azonban az árindex emelkedésére lehet számítani. Éves átlagban 4,7 százalékos drágulás valószínűsíthető. Jövőre az áfakulcsok változása, valamint egy-két hatósági áras termék és szolgáltatás drágulása lesz a meghatározó.

Fideszesek kínzását és kivégzését vetette fel Magyar Péter rajongója