Észak-Korea kész a „gyakorlatban” lemondani nukleáris programjáról, amennyiben az Egyesült Államok felhagy a Phenjan elleni ellenséges politikájával és fenyegetéseivel. Ezt az észak-koreai külügyi szóvivője jelentette be tegnap Phenjanban, szavait a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség idézte.
A bejelentés további részletei egyelőre nem ismeretesek, az AP ennek kapcsán azonban megjegyzi, hogy az utóbbi hetekben felgyorsultak a diplomáciai erőfeszítések az észak-koreai nukleáris válság megoldását célzó hatoldalú tárgyalások felújítására, miután Észak-Korea még októberben elvileg beleegyezett abba, hogy viszszatér a tárgyalóasztalhoz.
Phenjan arra is ígéretet tett, hogy fontolóra veszi George Bush amerikai elnök javaslatát, amely szerint a nukleáris programról való lemondás fejében az Egyesült Államok és Észak-Korea szomszédai írásos garanciát vállalnak az ország biztonságáért. Korábban Észak-Korea ragaszkodott ahhoz, hogy Phenjan és Washington kössön meg nem támadási szerződést, ezt azonban az Egyesült Államok kategorikusan elutasította. A két Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország képviselői augusztusban Pekingben tartották első találkozójukat, ám azon még arról sem tudtak megállapodni, hogy mikor lesz a következő forduló.
A The Washington Times című napilap pénteki számának észak-koreai diplomatákra hivatkozó genfi tudósítása szerint Phenjan az Egyesült Államok által kilátásba helyezett írásos biztonsági garanciák mellett kártérítést követel azokért a veszteségekért, amelyeket két könnyűvizes atomreaktor építésének félbeszakítása miatt szenvedett el az ország. Az erőművek építését egy korábbi, Phenjan által megszegett megállapodás alapján Dél-Korea kivitelezte amerikai pénzügyi támogatással a plutónium előállítására alkalmas, grafitfékezésű jongbjongi erőmű leállításáért cserébe. A lapnak nyilatkozó diplomaták szerint Washingtonnak azt is meg kell ígérnie, hogy nem akadályozza gazdasági fejlődését és üzleti kapcsolatait Japánnal és Dél-Koreával.
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) minapi bejelentése szerint ugyanakkor készen áll kísérleti indításra az atomtöltet hordozására képes, többfokozatú észak-koreai rakéta, amely elvben elérhetné az Egyesült Államok területét is.
A szolgálat már korábban is többször figyelmeztette az amerikai kormányzatot és a törvényhozókat, hogy Észak-Korea eljutott a Taepodong–2 rakéták interkontinentális változatával végzendő kísérletek stádiumába.

Magyar Péternek Lázár János adta meg a kegyelemdöfést