Vadzspaji–Musarraf találkozó januárban?
Újdelhi. Elképzelhető egy indiai lap szerint, hogy Atal Bihari Vadzspaji indiai kormányfő januárban Iszlámábádban találkozik Pervez Musarraf pakisztáni elnökkel. A The Indian Express című lap tegnapi jelentése szerint a kormányfő sejtette, hogy találkozik a szomszédos ország vezetőjével a pakisztáni fővárosban 2004. január 4–6. között megrendezendő dél-ázsiai csúcson. A tanácskozáson a tervek szerint India, Pakisztán, Bhután, Srí Lanka, Banglades, Nepál és a Maldív-szigetek vezetői vesznek részt. „Mindenkivel találkozom” – mondta Vadzspaji, aki gyakran fogalmaz homályosan kényes kérdésekben, hogy később az adott esetben azt mondja: roszszul idézték. (MTI)
Igen a költségvetésre
Berlin. A német parlament alsóháza, a Bundestag tegnap a szociáldemokrata–zöld kormánykoalíció képviselőinek szavazataival elfogadta a jövő évi költségvetést, amelybe 29,3 milliárd euró hiányt terveztek be. Az ellenzék a szövetségi köztársaság „legkomolytalanabb” költségvetésének nevezi a jövő évit. A Bundestag a héten elfogadta az idei évre szóló pótköltségvetést is, amelyben 43,4 milliárd euró hiányt jegyeztek be az eredetileg tervezett 18,9 milliárd helyett. (MTI)
Maradnak az oroszok
Moszkva. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap kérte a parlament felsőházát, a szövetségi tanácsot a grúz–abház konfliktusövezetben állomásozó háromezer orosz békefenntartó megbízatásának meghosszabbítására mindaddig, amíg a szemben álló felek valamelyike nem kéri a misszió beszüntetését. A felsőház, amely december 10-én tárgyalja az elnöki javaslatot, június végéig engedélyezte a békefenntartó kontingens állomásoztatását Grúzia és a szakadár Abházia között. (MTI)
Észt egyezség
Tallinn. Elhárult az észt kormányválság veszélye, miután a koalíciós pártok csütörtökön egyezségre tudtak jutni az adócsökkentés kérdésében. A kormányon lévő politikai erők viszályát a baloldali Észt Népi Unió (ERL) robbantotta ki tíz napja azzal, hogy váratlanul bejelentette: ellenzi a kabinet adócsökkentési tervét, amelynek értelmében jövőre a személyi jövedelemadó mértékét 26-ról 24 százalékra szállítanák le. Az ERL szerint ez csupán a tehetősebb társadalmi rétegeknek kedvezne. (MTI)
Fejlődő ukrán gazdaság
Budapest. Ukrajna vitathatatlan előrehaladást ért el EU-integrációjában – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Myhajlo Junger, Ukrajna magyarországi ideiglenes ügyvivője. Szó esett arról, hogy Kijev középtávú csatlakozásra számít, s ennek előmozdítására szakértői csoportok felállítását sürgeti az EU-nál. Junger rámutatott: gazdasági és kereskedelmi téren Kijev mutatói kedvezően alakultak az utóbbi hónapokban. A hazánkhoz fűződő kapcsolatokról szólva az ügyvivő leszögezte, fontosnak tartja az ún. „nyíregyházi kezdeményezésben” lefektetett elvek végrehajtását, azaz az együttműködés és a partnerség fejlesztését országaink között. (Sz. Z. L.)
Markó a Székelyföldről
Bukarest. Székelyföld a székelyeké, csak közös összefogással emelhető fel – jelentette ki Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke tegnap az erdélyi Csíkszeredában rendezett székelyföldi önkormányzati konferencián. A Szövetség a Székelyföldért címet viselő találkozón elhangzott politikai tájékoztatójában Markó hangsúlyozta: a többségében magyarok által lakott térség jövője nem a következő évtizedekben, hanem a következő években fog eldőlni. (MTI)
Kína megtorlással fenyegeti Tajvant
Peking. Kína komoly aggodalmának adott hangot tegnap a tajvani népszavazási törvénnyel kapcsolatban, amely lehetőséget adna a sziget polgárainak, hogy Tajvan függetlenségéről, a Kínától való teljes elszakadásról döntsenek. „Határozottan ellenezzük, hogy bárki arra használja fel a népszavazási törvényt, hogy a Tajvan függetlenségét hirdető szakadár tevékenység mellett kötelezze el magát” – áll a tajvani ügyek pekingi hivatalának közleményében. (MTI)

Közúti ellenőrzés esetén ezekre kell odafigyelni!