Schröder magánya

Stefan Lázár
2003. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Biztosra vehető a német kormánykoalíció újabb kudarca. Az adóreform tervezetét a szövetségi tanács elé terjesztő Schröder-kabinet az ellenzék határozott ellenállásába ütközik, és pénteken a Bundestagban nem számíthat a tartományok képviseleteinek támogatására. A CDU/CSU már bejelentette elutasító állásfoglalását, és ezzel szertefoszlott a kancellár reménye, hogy – tekintettel az ország aggasztó szociális és anyagi helyzetére – a kereszténydemokrata tábor hajlandónak mutatkozik az együttműködésre. Gerhard Schröder ismételt meghívását egy „német–német” csúcstalálkozóra az ellentábor végleg elutasította, holott előzőleg több tartományi kormány jelezte: nem zárkózik el mereven az együttműködéstől. A kereszténydemokraták egységének megbomlása fenyegetett, amikor Friedrich Merz, a CDU/CSU parlamenti frakció elnökhelyettese, a párt első számú gazdasági szakértője új adótervezettel állt elő.
Javaslata az átláthatatlan adószabályok eltörlését, világos, mindenki számára érthető jövedelmi adókulcsok bevezetését, a gyerekes családok fokozott támogatását és az eddigi kedvezmények radikális eltörlését szorgalmazza. A kereszténydemokraták elnöksége megvitatta, s nagy többséggel elfogadta a javaslatot, sőt mérföldkőnek nevezte a tekintetben, hogy a polgárok végre maguk mögött hagyhassák a pillanatnyi adódzsungelt. A Merz-terv egyben elfojtott minden hajlandóságot a Gerhard Schröder favorizálta csúcsra. A Bundesrat a kormánytervezetet átadja majd az egyeztető bizottságnak. Szertefoszlott az SPD–Zöldek-koalíció álma, hogy végre sikerül vereség nélkül megúsznia egy jelentős szavazást.
A kormány végleg a reformtervek csapdájának az áldozata. Nem sikerült kialakítania sem azt a belső egységet, sem azt a nyilvános érvet, amely meggyőzően hatna az emberekre. Az eredetileg biztató jövőre utaló „reform” fogalma ma a németek számára bizonytalanságot, félelmet, kiszámíthatatlanságot jelent, szöges ellentétben a fél évszázada lendületbe jött „gazdasági csoda” megszokott áldásaival. A reformokat a nagy többség szükségesnek tartja – mindaddig, amíg nem az ő pénztárcájáról folyik a vita.
A termelés költségeinek csökkentése, a munkanélküliség mérséklése, a gazdasági recesszió áthidalása, az egészségügyi kiadások megfékezése, a nyugdíjak biztonságának garantálása nem egy reformintézkedést követel, hanem a változások egész csomagját, méghozzá gyors iramban. Schröder még saját pártjának képviselőit is csak ismételt lemondással fenyegetve tudta rábírni arra, hogy kiálljanak a kormány mellett. Országos szinten ez a taktika hatástalan. Ha most lenne újabb parlamenti választás, az SPD legfeljebb a szavazatok huszonnégy százalékára számíthatna. 2004-ben négy tartományi és nyolc kommunális szavazást rendeznek, a várható eredmények alapján a „reformok kancellárja” a „kudarcok kormányfőjeként” juthat kétes értékű hírnévhez. Ezért lett volna fontos Schrödernek a csúcstalálkozó, ám a Merz-terv ezt meghiúsította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.