Szép volt, tanár úr!

Vidéki kirándulással egybekötött szociológiai csemege a sportélmény mellett: ez a szurkolás új keletű szenvedélyének a fő vonzereje. Gyakorlói között akad banki alkalmazott, gazdasági újságíró és EU-csatlakozási szakértő egyaránt. Mindannyian csalódtak a hazai profi labdarúgásban, ezért alacsonyabb osztályokban keresik a játék szépségét. A meccs előtt döntik el, hogy melyik csapatnak szurkoljanak, és az a legnagyobb dicsőség, ha a labdához érhet valamelyikük.

2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombaton két órakor találkozom a megyeszurkerek lelkes csapatával a Batthyány téren. Négykor van a mérkőzés Felcsúton, ahol NB III-as szinten ritka élményben, villanyfényes találkozóban lesz részünk. A meccs igazi csemege: a tabella második helyezettje fogadja a listavezető Budaörsöt, s a két csapat közti egypontos különbség azt jelenti, hazai győzelem esetén helycsere lesz, vagyis a tét nem kevesebb, mint az őszi elsőség.
A megyeszurkerek között olyan is akad, aki a párjával jön: Jégcsap Bébi olyannyira törzstagnak számít, hogy a honlapon neki is jutott egy guruló fej a négyből. Miután a feledékeny szurkolók megvásárolják e heti lottószelvényüket, három autóval vágunk neki az ötven kilométeres útnak.
Az igazi megyeszurker a mérkőzés megtekintése mellett a vidékre is figyel, így az autópálya helyett a lehető legbonyolultabb utat választjuk, ám az Etyek–Alcsútdoboz közti szakasz szépsége megéri a kerülőt. Én Dzsível, a megyeszurkerek alapító tagjával utazom, így hamar megismerhetem a csapat filozófiáját. A szurkológárda kétféle módon dönti el, hogy melyik mérkőzést nézik meg. Mindannyian imádnak utazni, gyakran látogatnak meg egykori egyetemi társat, vidéken élő ismerőst, és ilyenkor a kiszemelt település körzetében keresnek maguknak mérkőzést. Amikor csak meccsre mennek (ezeket általában Budapest százötven kilométeres körzetéből választják), akkor a helyszín környékén keresnek látnivalót és híres korcsmát.
A mérkőzés kiválasztásának külön szabályai vannak. Érdemes kisebb településre menni, mert ott a helyiek magukénak érzik a csapatot, és várhatóan sokan kimennek a mérkőzésre (alacsonyabb osztályban szereplő városi csapatra – főleg ha a településnek van magasabb osztályban is együttese – a megyeszurkerek szerint inkább csak a rokonok és a környéken lakó alkoholisták kíváncsiak, így ezeken a mérkőzéseken nem olyan jó a hangulat). Ha lehet, olyan meccset ajánlatos keresni, ahol a vendégcsapat közeli településről jön, így saját szurkolótábort is hoznak magukkal. Könnyen lehet, hogy évtizedes rivalizálás kellős közepébe csöppen a megyeszurker, így minden adott a kitűnő mérkőzéshez. Az is előny, ha a két csapat a bajnokság tabelláján közel áll egymáshoz (ilyenkor nagyobb a tét), az igazi ínyenc pedig számon tartja a korábbi bajnokságok botrányait is, mert várhatóan visszavágóra kerül sor a két csapat között. A hajtós mérkőzés és a finom sör élvezete mellett veszélyeket is rejt a megyeszurkerség: a mérkőzéseken általában a hazai nézők ismerik egymást, akár a vendégszurkolók, így a hazaiak vendégnek, a vendégek hazaiaknak nézik őket, tehát mindkét részről garantált az utálat.

Külön sportértéke van a labdába érésnek: mivel ezen a szinten ritka a labdaszedő, az élelmes megyeszurker egy gyors sprinttel rácsaphat a labdára. Dzsí például nemritkán az utolsó métereken előzi meg a helyi, lelkes nyugdíjasokat – sokáig minden mérkőzésen bele tudott érni a labdába, ám e nemes hagyomány megszakadt nemrég az egyik meccsen, amelyen volt komoly nézőtér, és ők felültek a magaslatra. A kis csapat tagjai honlapjukon (www.megyefoci.hu) vádiratot fogalmaztak meg az országos sportnapilap, a Nemzeti Sport ellen, ugyanis az újságban évről évre kevesebb hely jut a megyei bajnokságoknak. Nem értik a változást: számításaik szerint a tizenkilenc megyei bajnokság meccseire legalább négyszer annyi néző megy ki egy hétvégén, mint a legfelsőbb osztályba.
Fél órával a mérkőzés kezdete előtt érkezünk meg Felcsútra, s a nemrég hallott filozófia jegyében követem a faluban kerekező bicikliseket. Az elmélet működik, csakhamar megérkezünk a pályához. Négyszáz forint a belépő, ötven a kötelező szotyi vagy tökmag pohárja, szóval minden adott a tökéletes élvezethez. A pálya mellett nemrég felújított korcsma, ahol sorunkra várva van idő nosztalgiázni. Őszinte bánattal veszem tudomásul, hogy a filozofikus mélységű szurkolásáról híres tag, Sutyi ma nem tartott a csapattal, így a helyi közönség is szegényebb lett jó néhány meglepetéssel. Fent nevezett úriember ugyanis nemrég úgy próbálta buzdítani a Jászapátiban vendégeskedő turai csapatot, hogy a település nevére rímelő szavakkal gyártott szlogeneket. A tortúra és a natúra szavakat kis jóindulattal még megértették a helybeliek, de a mecenatúra és akupunktúra estében már alapos volt a gyanú, hogy hülyének nézték az önfeledten kiabáló megyeszurkert. Az biztos, nem Sutyin múlott, hogy Tura kettő egyes vereséggel távozott Jászapátiból. Különben itt gyűjtötték a korcsmárosi aranyköpést is, amikor valamelyikük négycentes Unicumot kért a mérkőzés szünetében: „Ez itt Nyugat-Ázsia, itt csak feles pohár van.” A legutóbbi aranymondást a Környe–Tardos mérkőzésen sikerült begyűjteni, amikor a hazai védő a nagy elánnal támadó vendégek elől tisztázva hatalmas kapufát rúgott a saját kapujukra. Legalább nem lett szöglet! – mondták a hazai drukkerek, gazdagítva a honlap gyűjteményét.
Sorra kerülünk a kocsmában, ahol megpróbálom zavarba hozni a pultoslányt, és a sör–hubertusz–kannás bor aranyháromszögéből kizökkentve teát kérek. Szemrebbenés nélkül mer ki egy műanyag pohárnyit a tízliteres fazékból, szívószálat dob bele, és egy százast kér cserébe. A tea kitűnő, szürcsölgetése közben van idő megtekinteni a helyi dicsőségfalat és a vele szemben kiállított tablót. A 2000–2001-es bajnoki idényben a megyei osztályban harmadik helyet szerzett csapat soraiban felfedezem Orbán Viktort.
Az elektromos kijelző alig négy Celsius-fokot mutat, amikor megkezdődik a mérkőzés. A vécében hallott információ szerint háromszáz budaörsi szurkoló is érkezett, akik a helyiekkel szoros szimbiózisban foglalták el a lelátót, de nem lett baj belőle. Mire a csapatok belelendültek a játékba, voltunk vagy ezren a pálya körül (befutott még kétautónyi megyeszurker is), s két hatalmas budaörsi lehetőség után Dzsí iramodhatott egy harmincméteres sprinttel a labda után. Az első labdaérintés sportértékéből mit sem von le az a tény, hogy majdnem sikerült lerúgni a modern játékoskijáró fölé felerősített EU-zászlót. Magam is megtapasztalhattam a megyeszurkerséggel járó határtalan szabadságot: egy szép csel vagy jól sikerült rúgás után minden gond nélkül nevezhettem el a játékosokat, Hajrá, Béla!? vagy Szép volt, tanár úr! kiáltással jutalmazva a megmozdulást.
Az első félidőben nem esett gól, annak ellenére, hogy a vendégeknek több lehetőségük is adódott. Kettő egyre alakult a sárga lapok aránya, egyszer bejött a felcsúti orvos a fröccsöntött műanyag szerszámosláda-dobozzal, mi pedig a nagy hidegben megpróbálkoztunk (mindkét tábor döbbenetére) az „aki nem ugrál, nem fradista, hej-hej-hej!” rigmussal. A második félidőt már a dobbal-csörgővel érkező budaörsi tábor kemény magjának kellős közepén kezdjük, de nincs szerencsénk: a hazaiak első komoly támadásának végén Ribi bevágja a később győztesnek bizonyuló gólt. A vendégtábor erre a „hajrá, domborodjon ki a tudás!” kétségbeesett rigmusával válaszolt, de a tudás nem domborodott, így a Budaörs elszenvedte az idény első vereségét, és átadta első helyét a tabellán az örömmámorban úszó felcsútiaknak. Azt csak a mérkőzés végén tudjuk meg, hogy egy másik megyeszurkernek, Bencének is volt egy labdaérintése, komoly lépést téve ezáltal a honlapon guruló fej titulusának elnyerésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.