Újabb átrendeződés előtt Horvátország?

A zágrábi politikai élet újabb átrendeződése várható a holnapi választásokat követően. A sokat látott és sok rezsimet kipróbált horvát választók többsége – várhatóan mintegy 35 százaléka – ugyanis a várakozások szerint az egykor még a néhai Tudjman elnök nevével fémjelzett jobboldali Horvát Demokratikus Közösségre (HDZ) adja majd voksát. A jelenleg kormányzó szociáldemokraták várhatóan nem érik el a harminc százalékot.

Kovács Mária
2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lesz könnyű dolguk a horvát szavazópolgároknak, amikor holnap az urnákhoz járulnak. Az eddigi többpárti választásokon ugyanis – a kelet- és közép-európai országok többségéhez hasonlóan – ők is mindig inkább valami, valaki(k) ellen, semmint valami, valaki(k) mellett szavaztak.
Mostanra a horvátok már kipróbálták mindkét fő opciót. A jobboldalt a haza atyja, a néhai Tudjman elnök nevével fémjelzett Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) képviselte, a baloldalt pedig a most leköszönő balliberális kormánykoalíció, amelynek sajátos színt – de nem erőt – adott a jobbközép Horvát Parasztpárt (HSS). A horvátoknak mindkét alkalommal csalódniuk kellett.
A HDZ képviselte irányvonal hazafias húrokat pengetett, s legalábbis szóban a nemzet érdekében lépett fel. Ezzel kielégítette a horvát nemzeti büszkeséget, amire nagy szüksége is volt a függetlenségét frissen helyreállított országnak. A belpolitikában azonban a HDZ és holdudvara túlságosan elbizakodott volt, és felettébb hajlamos a nepotizmusra, amire roppant érzékeny volt az „alattvalók” többsége, hiszen nem csak hazafiságból él az ember. A HDZ-s politikusokat sajnos a külpolitikában is cserbenhagyta a józan ítélőképességük, s nem ismerték fel, hogy az úgynevezett szabad világ, de még Európa sem várta tárt karokkal a kommunista blokkból kiszabadulókat, s amit adott, azt sem adta ingyen. Vagyis, miközben a HDZ túlbecsülte a hazafias érzelmek kielégülésének szerepét az állampolgárok általános elégedettségében, alábecsülte a nemzetközi környezet befolyását a nemzeti kormányok döntéseiben.
A Szociáldemokrata Párt vezette koalíciónak szűk négy évvel ezelőtt a HDZ-vel való elégedetlenség ellenére is szüksége volt némi külső segítségre, hogy hatalomra kerüljön. Ez azonban nem volt elég ahhoz, hogy sikeresen is kormányozzon. A Racan-kabinetből ugyanis hiányzott a kurázsi és fantázia, de leginkább a csapatszellem, hogy a nemzetközi támogatottság jelentette helyzeti előnyt kihasználja. A nemzetközi elszigeteltségből való kiszabadulás csupán arra szolgált számára, hogy az országot óriási külső adósságokba sodorja – mondják a rossz nyelvek. Igazságtalanság volna azonban minden fiaskót az ő számlájára írni. Fájdalom, a Racan-féle csapat tétovaságának elég kevés szerepe volt abban, hogy Horvátország euroatlanti integrációja nem igazán haladt előre.
Miközben Günter Verheugen bővítési biztos Zágrábban a 2010-es csatlakozás ígéretével kampányol Racan mellett, Rómában a jobb sorsra érdemes horvát külügyminiszterrel aláíratják a csatlakozási nyilatkozatot egy, gyakorlatilag a kibővített Jugoszláviára (Szlovénia nélkül) kiterjedő szabadkereskedelmi zónához, amelyről az érintettek sejtik, hogy nem az EU-tagság mellé, esetleg deszszertként, hanem helyette, főfogásként tálalják fel nekik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.