Uniós alkotmány: csúszhat az elfogadás

Európai diplomaták nem tartják kizártnak, hogy a tervezettnél később, jövőre fogadják el az EU alkotmányát. Közben London jelezte: meg fogja vétózni az alkotmánytervezetet, ha annak végső formája nem veszi figyelembe a brit alapkövetelményeket.

MTI
2003. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

London kész megvétózni a „francia gyártmányú” EU-alkotmánytervezetet – közölte a brit kormány szóvivője. Ez ékesszóló bizonyítéka annak, hogy a hétfői londoni Blair–Chirac találkozónak mennyire nem sikerült megjavítania Nagy-Britannia és Franciaország régóta savanyú kapcsolatát. Tony Blair nem hagyott kétséget Chiracban afelől, hogy brit szempontból teljesen elfogadhatatlanok ennek a tervezetnek az adóharmonizációra, a szociális berendezkedésre, a közös külpolitikára és közös védelmi politikára vonatkozó részei. A brit kormányra növekvő nyomás nehezedik nemcsak a konzervatív ellenzék, hanem úgyszólván az egész lakosság többsége részéről, annak érdekében, hogy népszavazás nélkül ne fogadja el az alkotmánytervezetet. Blair kész ugyan akár arra is, ha kell, hogy éljen vétójogával, de a brit diplomácia abban bízik, hogy maga mögé állíthatja az alkotmánytervezet alapos revíziójának követelésében Dániát, Olaszországot, Spanyolországot, Portugáliát és a jövő május elsején belépő Lengyelországot is.
Ám, hogy elkészül-e időben az Európai Unió jövendő alkotmánya, még mindig erősen kétséges. A The Wall Street Journal című amerikai napilap európai kiadása tegnap egyenesen arról cikkezett, hogy európai diplomaták szerint nem kizárt: a tervezettnél később, jövőre fogadják el az uniós alkotmányt, s ez meghiúsíthatja a dokumentum gyors ratifikálását. A lap a csúszás lehetőségét azzal magyarázza, hogy az EU-tagok között még mindig több kulcsfontosságú kérdéskörben nézeteltérések vannak.
Éppen az esetleges kudarctól tartva Belgium mindent megtesz azért, hogy a fokozottabb integrációt akarók egy külön, szorosabban együttműködő csoportot, egyfajta élcsapatot alkothassanak a szervezeten belül. Mint a Le Soir című brüsszeli napilap nyilvánosságra hozta, a belga kormánykoalíció pártjai az új tagállamok, köztük Magyarország EU-felvételének képviselőházi ratifikálásával egyidejűleg (ez vagy a jövő hétre, vagy az azt követőre várható) olyan határozati javaslatot terjesztenek a brüsszeli törvényhozás elé, amely leszögezi: ha az EU jelenlegi és jövendő tagállamai az európai alkotmány felhígított változatát fogadják el, akkor Belgium az egyik motorja lesz annak, hogy az Európai Unión belül azok a tagországok, amelyek ezt akarják, fokozott együttműködésre léphessenek egymással.
Közben az olasz elnökség szétküldte a tagországoknak és a csatlakozó államoknak az alkotmánytervezettel kapcsolatos kompromiszszumos javaslatot. Franco Frattini olasz külügyminiszter közölte, hogy a Róma által készített összefoglaló tervezet két vitatott pontban – a minősített többségi, lakosságarány szerint súlyozott szavazati rendszer és az Európai Bizottság összetételét illetően – nem tartalmaz javaslatokat, csak a kialakult álláspontokat rögzíti. E kérdésekben majd az állam- és kormányfők hivatottak dönteni, miután a külügyminiszteri konklávé, a kormányközi értekezlet részeként Nápolyban e hét végén megvitatja a javaslatokat.
***
Ratifikáció.
Ma délután szavaz a francia nemzetgyűlés az Európai Unióba május 1-jén belépő tíz ország csatlakozási szerződésének ratifikálásáról. A France-Info hírrádió tegnapi jelentése szerint az unió bővítéséről szóló szavazás végeredménye nem kétséges, a francia honatyák elsöprő többsége fog igennel voksolni. A kedd délután kezdődő vita azonban várhatóan az éjszakába nyúlik, mert a témával összefüggő uniós alkotmány kérdésében heves vitára kell számítani a benyújtott felszólalási kérelmek alapján. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.