Vereséget szenvedett Hongkongban a kormánypárt, és előretört a demokráciát szorgalmazó mozgalom a helyhatósági választáson, amelyet a pekingi hatalom elleni példa nélküli tiltakozó megmozdulás előzött meg. A demokrácia erői 93 mandátumot kaptak a helyi önkormányzatokban, szemben a négy évvel ezelőtti 86-tal. A kormánypárt, a Demokratikus Szövetség egy jobb Hongkongért (DAB) viszont az 1999-es 83 hely helyett csupán 64 mandátumot ért el. Ez volt a párt legsúlyosabb veresége az alapítása óta eltelt 11 évben. Jasper Cang, a párt vezetője be is nyújtotta lemondását, de a vezetőség csak ma dönt ügyében.
A Peking-barát tábor veresége magyarázható a választók erős mozgósításával, akik az urnáknál fejezték ki elégedetlenségüket Tung Csi-hua kormányával szemben, amelynek már hangot adtak egy júliusi, félmilliós tüntetés alkalmával.
Az eredményt megfigyelők jelzésértékűnek tekintik tíz hónappal a következő törvényhozási választások előtt. Így vélekedett az eredmények kihirdetése után Jung Szum, a Demokrata Párt vezetője is, aki szerint a lakosság „nagyon világos üzenetet küldött a hatalomnak: teljes demokráciára vágynak”.
Egyes vélemények szerint a kevés hatalommal bíró önkormányzatok választása nyílt tiltakozássá vált a kormányzat ellen, s ez volt a demokrata pártok terve is. Vélekedések szerint a kormány késlekedik a helyiek által szorgalmazott reformokkal, s a Pekingből a tartomány élére helyezett vezető, Tung Csi-hua is inkább bábfigura, mint valódi politikus. A lakosság törekvései közé tartozik többek között a tartomány vezetőjének közvetlen választása is.

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen