A britek lehallgatták Kofi Annant

Jotischky László
2004. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elejtették a főügyészség közbelépésére a hivatalos titok megszegésének vádját Katharine Gun ellen, aki „lelkiismereti megfontolásból” kiszivárogtatta, hogy amerikai és brit hírszerzők az iraki háborút megelőző diplomáciai csatározások idején lehallgatták a Biztonsági Tanács akkori nem állandó tagjainak, sőt még Kofi Annan főtitkárnak a bizalmas kommunikációit is. A vád elejtését a brit média zöme úgy magyarázza, hogy kínos lett volna a titkos szolgálatok és a kormány számára az ügy tárgyalása.
Claire Short, aki annak idején a külföldi segély minisztere volt, maga is úgy nyilatkozott, hogy volt tudomása a brit–amerikai akcióról. Tony Blair tegnapi sajtóértekezletén azt mondta, hogy Claire Short nyilatkozata „felelőtlen és elfogadhatatlan”, de nem volt hajlandó választ adni arra a kérdésre, hogy a miniszter – és a bíróság elé idézett titkosszolgálati tisztviselőnő – állításai megfeleltek-e az igazságnak. A miniszterelnök azt mondta: „Ebből ne vonják le azt a következtetést, hogy az állítások igazak. Egyszerűen nem vagyok hajlandó a titkos szolgálatok munkájáról beszélni.”
A nemzetközi jogba ütközne brit ügynökök bármilyen kémkedése Kofi Annan után – jelentette ki a világszervezet. Andreas Nicklisch, az ENSZ-iroda helyettes vezetője szerint az Annan utáni brit kémkedésről szóló állítások nem érték váratlanul, mindig gyanították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.