Szlovákiában újra a nyilvánosság érdeklődésének középpontjába került az információs szolgálat, azaz a titkosrendőrség. A tavalyi lehallgatásibotrány-sorozat után a parlamenti képviselők egy csoportja korlátozni kívánta a titkosszolgálatok mozgásterét, törvénymódosító javaslatuk szerint például tilos lenne a titkosrendőrségnek újságírókat alkalmazni hírszerzésre. A képviselők tapasztalatai szerint ugyanis a szolgálat több esetben fizetett a hírekért a politikai körökben mozgó, bizalmas információkhoz jutó újságíróknak, de olyan eset is volt, hogy főfoglalkoztatású alkalmazottjának biztosított sajtóigazolványt. Így gyakorlatilag újságíróként dolgozhatott a titkosrendőr.
A titkosszolgálatokról szóló törvény módosítását szorgalmazza a titkosrendőrség is. Elképzelése nagy felháborodást váltott ki, ugyanis olyan jogokat követelnek maguknak, mint például az előzetes ügyészi beleegyezés nélküli lehallgatás, a polgárok postájának ellenőrizhetősége, a személyi adatokhoz való szabad hozzáférés lehetősége. A szolgálat javaslata szerint alkalmazottaiknak arra is joguk lenne, hogy bármikor és bárhol igazoltathassák az embereket, anélkül, hogy indokolnák.
***
Idehaza nincs tiltás.
Magyarországon a nemzetbiztonsági törvény mellett miniszteri vagy egyéb rendeletek nem szabályozzák a szolgálatok ilyen irányú tevékenységét, és nem fogalmaznak meg tiltást ebben a körben – tájékoztatta lapunkat a Nemzetbiztonsági Hivatal illetékese. Szavai szerint ilyen természetű probléma nem merült fel, és nincs napirenden a törvény módosítása sem. A szlovák parlamenti felvetésről szólva úgy vélte: a javaslat és az azt körülvevő vita a sajátos belpolitikai fejlemények folytatása. (S. P.)

Orbán Viktor és Magyarország az ukrán titkosszolgálat célkeresztjében áll