Az MSZP foglalkozzon magával, a gazdasággal pedig mi – mondta el lapunknak Tarjányi Péter, a Gazdasági Reform Klub nevű, üzletemberekből álló csoport egyik vezetője. Szerinte nekik „nem Horn Gyulával” kell egyezkedniük, hanem a kormánnyal. Kifejtette: március végére elkészülnek a minisztériumi főosztályokig lebontott javaslatukkal, amely azt a célt szolgálja, hogy újra meglóduljon a gazdaság. Júniusban el is indulhatnak a projektek. Ha a kabinet „nem harap rá” a programjukra, akkor jön a B terv, ám erről nem árult el részleteket, de megjegyezte: nemcsak baloldali, hanem adott esetben más kormánynak is tudnak segíteni.
A Gazdasági Reform Klub elégedetlen a Draskovics-csomaggal, mert az „lefejezi” a fejlesztéseket. Tarjányi elmondta: szerintük a válságkezelés legfőbb fegyvere, ha olyan projektek indulnak el, amelyek mozgásba hozzák a gazdaságot, és élénkítik a beruházásokat. Fejlesztési tervük öt területre összpontosít, úgymint: egészségügy, informatika, mezőgazdaság és élelmiszeripar, építőipar és kormányok felett átívelő stratégiai tervek. Az üzletember – aki annak a ProWare Kft.-nek az ügyvezetője, amely a 2002-es kormányváltás után megrendelést kapott több állami vállalat és szervezet átvilágítására – a Hír Tv-ben elmondta: a klubnak 470 tagja van, körülbelül hetvenmilliárd forintos összvagyon áll mögöttük. Kezdetben baloldali csoport voltak, de most már a jobboldalról is egyre többen erősítik soraikat.
Tarjányi Péter lapunk kérdésére elmondta: nem Széchenyi-tervről van szó, bár abból sokat tanultak. Kifejtette: a csoportjuk kis- és középvállalkozókat tömörít, amelyek tartanak az uniós csatlakozástól. Elmondta: nem akar 2005 végén hátrányos megállapodást kötni külföldi cégekkel olyan helyzet miatt, amely jó gazdaságpolitikával elkerülhető lenne. Ausztriában az uniós csatlakozás után tízezer kis- és középvállalkozás ment tönkre, de voltak olyanok is, amelyek megmaradtak. Elemezve ezeket a példákat, céljuk a „túlélési technikák” közkincsé tétele is – mondta.
Tarjányi cáfolta, hogy egy újabb olyan csoport lennének, amely le akarja nyúlni az MSZP-t. Leisztinger Tamás üzletember és Gyurcsány Ferenc sportminiszter nem tagja a csoportnak – mondta. Hozzátette: nem akarnak bármit „építeni” az MSZP-ben, mert az csak 2005-re érne be, nekik pedig nincs annyi idejük. Hangsúlyozta: a politika ne avatkozzon be napi szinten a gazdaságba, mert ez adott esetben csak „hülyeségek sorozatához” vezet.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő lapunk megkeresésére nem kívánta kommentálni a Gazdasági Reform Klub elképzeléseit.
***
Kovács ambiciózus, de nem annyira.
Valóban nagyon ambiciózus politikusnak tartom magam, de saját ambíciómnál a párt győzelme fontosabb – mondta el lapunknak arra a kérdésére Kovács László, az MSZP elnöke, külügyminiszter, miszerint Medgyessy Péter miniszterelnök küszöbön álló leváltása után ő lenne az egyik legesélyesebb a posztra. Hozzátette: a szocialista pártban sem rendes, sem vészforgatókönyv nem létezik Medgyessy Péter leváltására. Elmondta: a 2005. márciusi MSZP-kongresszuson célszerű megnevezni a párt államfő- és 2006-os kormányfőjelöltjét. Elképzelhetőnek tartotta, hogy az új pártelnök nő legyen, kiváló politikusaik között említve Szili Katalint, Lendvai Ildikót, Lamperth Mónikát és Kósáné Kovács Magdát is. (D. M.)

Testi kényszert is alkalmaznak a Békés vármegyei iskolaőrök a rend fenntartása érdekében