Banánhéj az autópályán

2004. 02. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a román politikusok biztosra veszik, hogy az év végéig sikerül lezárniuk az Európai Unióval való csatlakozási tárgyalásokat, az Európai Parlamentben az utolsó pillanatig komolyan gondolkodtak a tárgyalások megszakításán. A külügyi bizottságban tegnap kezdték tárgyalni Emma Nicholson bárónő jelentését Romániáról, melyben a politikus harmincnégy ajánlást fogalmazott meg. Az eredeti szöveg szerint az igazságügyi reform késlekedése, a mindent elborító (politikai) korrupció, a sajtószabadság hiánya és a gyermekek örökbeadási gyakorlata miatt az Európai Parlamentnek fel kell szólítania tagállamait a Romániával folytatott csatlakozási tárgyalások felfüggesztésére. Hasonló indítványa volt korábban Arie Oostlander holland képviselőnek is.
Az okok között hiába keressük a kisebbségi jogok biztosítása terén tapasztalt lemaradásokat, így például a magyar nyelvű állami egyetemi oktatás hiányát, az uniós gyakorlatnak megfelelő autonómiakezdeményezések merev elutasítását vagy az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásában való hatalmas késlekedést. Az uniós – és az amerikai – politikusok ugyanis meg vannak arról győződve, hogy keleti szomszédunkban példásan rendezték a kisebbségi kérdést, s ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy jobb- vagy baloldali kormányoktól függetlenül a magyarok érdekvédelmi szervezete hatalmi tényező, kívülről vagy belülről támogatva a mindenkori hatalmat. Az euroképviselők ingerküszöbét két, kívülről nézve banánhéjnak tetsző ügy lépte át: nemrég kiderült, hogy több száz román gyereket fogadhattak örökbe külföldiek azóta, hogy az ország 2001-ben (az EU nyomására) felfüggesztette a külföldiek számára az adoptálást; a másik ügyben pedig azt sérelmezik a képviselők, hogy az ország közbeszerzés nélkül adott megbízást kétmilliárd dollárért (ez a román GDP hat százaléka) az amerikai Bechtel cégnek az észak-erdélyi autópálya építésére.
Félreértés ne essék, azt nem állítanám, hogy ezek lényegtelen ügyek, de ennél súlyosabb problémák esetében is hunytak már szemet Brüsszelben. Persze tény, hogy a romániai rendszerváltás után néhány év alatt több mint tízezer gyereket fogadtak örökbe legálisan, és alapos volt a gyanú, hogy sokan pénzért árulták a kiskorúakat. A „húsexport” persze azóta sem állt le, csak legföljebb másnak álcázták – Bukarest például azzal védekezik, hogy a folyamatban lévő ügyeket nem állíthatta le. Az is kiderült, hogy külföldi diplomaták (köztük Amerika és Franciaország képviselői) lobbiztak a gyerek után vágyó szülők érdekében, így még az is elképzelhető, hogy azok is biztatták az országot a tilalom megszegésére, akik korábban a restrikció bevezetését szorgalmazták (Silvio Berlusconi kormányfő látogatása után például a román hatóságok százöt gyermek örökbefogadási kérvényét írták alá olasz szülők számára.) Az örökbefogadási botrány Arie Oostlander holland EP-képviselő jelentése kapcsán robbant ki, aki az országról szóló jelentésében háromszázötvenkilenc adoptálást bizonyított. Oostlander szavára odafigyelnek a politikusok, hiszen ő az EP legnagyobb, vagyis kereszténydemokrata frakciójának külpolitikai koordinátora.
A hivatalos örökbefogadás mellett a húsexport is virágzik, elsősorban gyermekprostitúciós és szervkereskedelmi célokra. Tavaly a CNN hírtelevízió sugárzott egy megdöbbentő riportfilmet Prostituálódó gyerekek – a szégyen kereskedelme címmel. A riport szerint Románia a Nyugat-Európából és Amerikából érkező pedofil szexturisták paradicsoma, akik magukkal is vihetik áldozataikat – vagy ha nem teszik, akkor házhoz szállítják a kiszolgáltatott gyermekeket az emberkereskedők. A rejtett kamerával készült felvételeken például feltűnik egy apa, aki Milánóban kényszerítette tizennégy éves fiát szexuális szolgáltatásokra. A Hope and Homes for the Children szervezet munkatársai szerint számos romániai gyermeket maguk a szüleik adnak el külföldre. (Az UNICEF jelentése szerint évente hatezer kelet-európai kiskorú gyermeket juttatnak ki nyugatra prostituáltnak.)
A két botrány után valamelyest enyhült az európai honatyák amnéziája: újra téma lett a romániai korrupció, az ország gazdaságának tragikus állapota, és azt is észrevették, hogy a csatlakozási tárgyalásokon vállaltakat az ország gyakran meg sem próbálja teljesíteni. Feltűnt, hogy az igazságszolgáltatás a kormány ellenőrzése alatt van, akár a médiumok döntő többsége. Romániában mostanában verik az ellenzéki újságírókat, és az is szemet szúrt, hogy a rendőrőrsökön sem sikerült megszüntetni az erőszakot. Persze az is előfordulhat, hogy teljesen másról van szó. Akadnak elemzők, akik úgy vélik, a tízes csatlakozással elfogyott a lendület, és az unió nem szeretne több olyan országot felvenni, amely csak pénz kér és problémát importál a szövetségbe. Ezért aztán indokokat keresnek a további bővítés leállítására, és Románia esetében nem kellett sokat kutakodni.
A bukaresti diplomácia hatalmas offenzívába kezdett a zavarok elhárítására. Az ország minden területen megpróbálja eljátszani a jó fiút: a Zengőn megépítendő lokátorállomás körüli magyar tiltakozás hírére az egyik legnagyobb politikai és pénzügyi napilap azonnal spekulálni kezdett, hogy Románia biztosan szívesen átvállalná a NATO-radar megépítését. A kormány és a parlament, illetve a kormánypárt hivatalos levelekkel bombázta Brüsszelt, ezzel párhuzamosan egy küldöttség is ment a bizonyítvány megmagyarázására. Sok pénzről van ugyanis szó: a számítások szerint Románia és Bulgária együttesen 9-10 milliárd eurós támogatást kaphatna a csatlakozást követően.
Belpolitikai téren azonban megkezdték a terep előkészítését az esetleges kudarc megmagyarázására. Tegnap a kormánypárt szóvivője úgy fogalmazott: késhet az EU-tárgyalások befejezése. Persze kizárólag külső okok miatt: az új Európai Parlament megválasztása és az új biztosok kijelölése lassíthatja a tárgyalásokat, de „ez nem jelenti azt, hogy veszélybe kerülne a 2007-es csatlakozás”. Az is nehezíti a helyzetet, hogy épp a két legvitatottabb fejezet, a belügyi és az igazságügyi kérdés maradt a végére.
A romániai diplomácia most védekezésre kényszerült. Az iraki háborút feltétel nélkül támogató álláspontja miatt elveszítette több európai befolyásos barátját, köztük Franciaországot és Németországot, ám ugyanezért (talán) megnyerte Angliát és Spanyolországot. A tárgyalások felfüggesztésére különben volt már precedens: a Meciar-korszak idején Szlovákiával is megszakították a folyamatot.
„Úgy tűnik, mintha a román kormány azt hinné, hogy az ország csatlakozása már lefutott ügy. Erről szó sincs” – mondta az Indexnek Emma Nicholson bárónő, a román országjelentésért felelős európai parlamenti képviselő. A politikus később mégis finomított az ajánlásán: végül nem a tárgyalások felfüggesztését, hanem a tárgyalási folyamat újragondolását javasolta. E kettő ugyanazt jelenti – magyarázta –, csak az újragondolás szó nem annyira riasztó. Az új szöveget az unió bővítési biztosa, Günter Verheugen is támogatja, és hasonlóan nyilatkozott az Európai Néppárt és a liberális frakció is. Ugyanakkor az EP külügyi bizottsága visszavonta tegnapi ülésén azt a fenyegetést, hogy az unió felfüggeszti csatlakozási tárgyalásait Romániával. Egyelőre tehát elhárult a közvetlen veszély a bukaresti kormány feje fölül. De azért nem árt figyelnünk itthon sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.