Csak a bizonytalanság biztos

Míg az olasz kabinet szanálási terv keretében kívánja megmenteni az olasz üzemeket és munkahelyeket, addig a magyar Parmalatnál csak a bizonytalanság a biztos. A tejtermelő gazdák novembertől halmozódó egymilliárd forintos adósságállományát továbbra sem törleszti a székesfehérvári cég, a többhavi tartozás miatt így számos termelő a csőd szélére került. A magyar tejipari cég értékesítéséről és a lehetséges vevőről előreláthatóan a március 1-jei közgyűlés hoz döntést. Információink szerint a visszaesett termelés miatt a munkavállalók felét, mintegy 250 főt kényszerpihenőre küldött a vállalat vezetése.

2004. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyereséges gazdálkodásról szóló meghamisított mérlegekkel szemben a Parmalat vállalatcsoportnak évente 350 millió eurót meghaladó vesztesége volt – jelentette ki tegnap Fausto Tonna, a cég volt pénzügyi vezetője, aki jelenleg börtönben ül. Mint ismert, az egyre halmozódó veszteségek eltitkolására a több mint 160 leányvállalattal rendelkező cég mérlegeit 1988 óta hamisították a tulajdonos, Calisto Tanzi utasítására. A vállalatcsoport jelenlegi helyzetén és a börtönben lévő apjukon jelenleg Francesca és Stefano Tanzi próbál segíteni.
Eközben az olasz kormány megmentési tervet dolgozott ki, amellyel védelmet biztosít a tejipari óriáscég olasz gyárainak és dolgozóinak. A terv keretében Antonio Marzano olasz ipari miniszter tegnap bejelentette, hogy a Parmalat ezentúl csak a tej- és gyümölcsléüzletágaira összpontosít, minden más tevékenységétől megválik, melynek következtében a vállalat mintegy 15 milliárd eurós adóssága 4,4 milliárd euróra csökkenne.
A szanálási program megvalósításával párhuzamosan tovább folyik az olasz gazdaság legnagyobb sikkasztási ügyének felgöngyölítése. A csalássorozat felderítésébe több ország rendőrségét és tőzsdei felügyeletét, sőt az olasz parlament vizsgálóbizottságát is bevonták. Az olasz nyomozók legutóbb azt nyilatkozták, hogy a hamisítások mögött egy igen bonyolult rendszer található, ám annyi már bizonyos, hogy a sikkasztás kulcsszerepét a Parmalat különböző off-shore cégei játszották.
A tejipari óriáscég csalási botránya nem kíméli a székesfehérvári leányvállalatot sem. A tegnap kiadott információk szerint a társaság értékesítéséről és a lehetséges vevőről előreláthatóan március 1-jén dönt a vállalat közgyűlése. A január 31-én felfüggesztett közgyűlés folytatásán vélhetően napirendre kerülnek a cég feltőkésítésével kapcsolatos kérdések is. A vállalat vezetése február 26-ra hívta össze azt a hitelezői találkozót, amelyre minden olyan tejtermelőt és érintett céget meghívtak, amelyeknek a magyar vállalat tartozik. Ezen a találkozón a cégvezetők várhatóan ismertetik a Parmalat helyzetét, s egyeztetnek a hitelezőkkel.
Istvánfalvy Miklós, a tejbeszállítók képviselője lapunk érdeklődésére elmondta, hogy a tejipari cég továbbra is egymilliárd forinttal tartozik a termelőknek. Csupán a februártól esedékes szállításokat fizeti a vállalat, a korábbiakban beszállított tej kifizetésére semmilyen megállapodás nem született – hangsúlyozta Istvánfalvy. Hozzátette: amennyiben a jelenlegi helyzet rövid időn belül nem oldódik meg, úgy a tejtermelők igen nehéz helyzetbe kerülnek. Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a tejtermelők kényszermegoldásként közös céget alapítottak a Parmalat logisztikai feladatait ellátó Catone Kft.-vel, s felajánlották a székesfehérvári gyár továbbüzemeltetését.
Ismeretes, hogy többszöri eredménytelen tárgyalás után a beszállítók még januárban felszámolási eljárást kezdeményeztek a vállalat ellen. Lapunk értesülése szerint a gyárban drasztikusan visszaesett a termelés, emiatt mintegy 250 munkavállalót küldött kényszerpihenőre a cég vezetése. Tovább rontja a dolgozók helyzetét, hogy amennyiben a magyar Parmalatot felszámolják, úgy – a tavalyi székesfehérvári gyárbezárások miatt – igen nehéz lesz az elbocsátottaknak újra munkát találniuk.
A Parmalat szakszervezete tegnap azonnali tájékoztatást kért a vállalatvezetéstől, indoklásuk szerint ugyanis a munkavállalók egyre feszültebbek a december közepe óta tartó bizonytalanság miatt, s aggódnak munkahelyükért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.