A nyereséges gazdálkodásról szóló meghamisított mérlegekkel szemben a Parmalat vállalatcsoportnak évente 350 millió eurót meghaladó vesztesége volt – jelentette ki tegnap Fausto Tonna, a cég volt pénzügyi vezetője, aki jelenleg börtönben ül. Mint ismert, az egyre halmozódó veszteségek eltitkolására a több mint 160 leányvállalattal rendelkező cég mérlegeit 1988 óta hamisították a tulajdonos, Calisto Tanzi utasítására. A vállalatcsoport jelenlegi helyzetén és a börtönben lévő apjukon jelenleg Francesca és Stefano Tanzi próbál segíteni.
Eközben az olasz kormány megmentési tervet dolgozott ki, amellyel védelmet biztosít a tejipari óriáscég olasz gyárainak és dolgozóinak. A terv keretében Antonio Marzano olasz ipari miniszter tegnap bejelentette, hogy a Parmalat ezentúl csak a tej- és gyümölcsléüzletágaira összpontosít, minden más tevékenységétől megválik, melynek következtében a vállalat mintegy 15 milliárd eurós adóssága 4,4 milliárd euróra csökkenne.
A szanálási program megvalósításával párhuzamosan tovább folyik az olasz gazdaság legnagyobb sikkasztási ügyének felgöngyölítése. A csalássorozat felderítésébe több ország rendőrségét és tőzsdei felügyeletét, sőt az olasz parlament vizsgálóbizottságát is bevonták. Az olasz nyomozók legutóbb azt nyilatkozták, hogy a hamisítások mögött egy igen bonyolult rendszer található, ám annyi már bizonyos, hogy a sikkasztás kulcsszerepét a Parmalat különböző off-shore cégei játszották.
A tejipari óriáscég csalási botránya nem kíméli a székesfehérvári leányvállalatot sem. A tegnap kiadott információk szerint a társaság értékesítéséről és a lehetséges vevőről előreláthatóan március 1-jén dönt a vállalat közgyűlése. A január 31-én felfüggesztett közgyűlés folytatásán vélhetően napirendre kerülnek a cég feltőkésítésével kapcsolatos kérdések is. A vállalat vezetése február 26-ra hívta össze azt a hitelezői találkozót, amelyre minden olyan tejtermelőt és érintett céget meghívtak, amelyeknek a magyar vállalat tartozik. Ezen a találkozón a cégvezetők várhatóan ismertetik a Parmalat helyzetét, s egyeztetnek a hitelezőkkel.
Istvánfalvy Miklós, a tejbeszállítók képviselője lapunk érdeklődésére elmondta, hogy a tejipari cég továbbra is egymilliárd forinttal tartozik a termelőknek. Csupán a februártól esedékes szállításokat fizeti a vállalat, a korábbiakban beszállított tej kifizetésére semmilyen megállapodás nem született – hangsúlyozta Istvánfalvy. Hozzátette: amennyiben a jelenlegi helyzet rövid időn belül nem oldódik meg, úgy a tejtermelők igen nehéz helyzetbe kerülnek. Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a tejtermelők kényszermegoldásként közös céget alapítottak a Parmalat logisztikai feladatait ellátó Catone Kft.-vel, s felajánlották a székesfehérvári gyár továbbüzemeltetését.
Ismeretes, hogy többszöri eredménytelen tárgyalás után a beszállítók még januárban felszámolási eljárást kezdeményeztek a vállalat ellen. Lapunk értesülése szerint a gyárban drasztikusan visszaesett a termelés, emiatt mintegy 250 munkavállalót küldött kényszerpihenőre a cég vezetése. Tovább rontja a dolgozók helyzetét, hogy amennyiben a magyar Parmalatot felszámolják, úgy – a tavalyi székesfehérvári gyárbezárások miatt – igen nehéz lesz az elbocsátottaknak újra munkát találniuk.
A Parmalat szakszervezete tegnap azonnali tájékoztatást kért a vállalatvezetéstől, indoklásuk szerint ugyanis a munkavállalók egyre feszültebbek a december közepe óta tartó bizonytalanság miatt, s aggódnak munkahelyükért.

Orbán Viktor személyesen tárgyalt a nemzetközi sztárprofesszorral – fotó