Csak a hangja…

Malonyai Péter
2004. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem vicc, inkább kultúrtörténeti adalék, hogy a költöztetők első kérdése rendre az: „Zongora van…?” Bár a hangszert bizony roppant bonyolult fölcipelni mondjuk az ötödikre, mégis inkább azért kérdezhetik ezt, mert volt idő, amikor bizony a háztartások többségében ott állt a zongora. Hogy használták-e, s ha igen, milyen hatásfokkal, az édes mindegy. Volt. Lennie kellett. Legalábbis ott, ahol adtak magukra a háziak. Másik adalék, hogy nem is olyan régen még alig akadt gyerek, aki ne tudta volna lepötyögni a „Boci, boci tarka…” első sorát. Zongorán. Ami azt jelenti, hogy a kölyök találkozott a hangszerrel, s ha már összefutottak, nem állta meg, hogy ki ne próbálja, esetleg próbáltassák vele.
Ennyi talán elegendő annak bizonyítására, hogy a zongora velünk élő történelem. Hiába nagy testű, nehezen mozgatható, évszázadok óta életünk része. Ma már nem státusszimbólum, de valamikor az volt. Olyannyira, hogy egyes nyelvekben a Royal megjelöléssel (is) illetik, a kutatók szerint gondolati restségnek köszönhetően. Az adott országba ugyanis először egy Royal márkájú zongora érkezett, s ha már a gyártó neve fennen virított a hangszeren, hívjuk úgy – gondolhatták.
Az viszont már kőkemény tény, hogy az első feljegyzés 1426-ból származik „valami zongoraszerű hangszerről”, hogy aztán századok múltával eljussunk az elektromos gépzongoráig, a digitalizációig s minden olyan egyéb újításig, amely elfeledteti velünk, milyen is ez a tekintélyes hangszer – valójában. Maradjon csak a hangja, amely persze fontos, meglehet, a legfontosabb, valójában azonban kevés. Önmagában nem sokat ér, legalábbis annak, akinek életében nem csupán a végeredmény a lényeg, hanem a történet, a forma is.
Napjaink „modernnek” hirdetett embere nem ilyen, a pénz uralta világban még az érték is csak akkor számít, ha hasznos is. A zongora című roppant alapos munkában 47 oldal foglalkozik a hangszer történetével (benne három a nagy zeneszerzők zongoráival), s 61 a gyártók fölsorolásával. Na ja, a történelem, az egykorvolt nagyságok aligha lehetnek támogatói egy-egy vállalkozásnak, a gyártók viszont igen. Legalábbis, ha méltó ellenszolgáltatást kapnak. Az pedig külön szerencse, hogy a könyv szép, érdekes és olvasmányos. Tudjuk be annak, hogy az igazi nagyságoknak – mint esetünkben a zongora – sohasem okoz gondot megtalálni az arany középutat.
(John-Paul Williams: A zongora. Vince Kiadó, 2003. Ára: 5995 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.