Eluralkodott a káosz a rendeletalkotásban

Tegnap a gazdasági tárca újabb rendelete került nyilvánosságra, amely két hónapon belül harmadszorra módosítja a távfűtési díjakat érintő szabályozási rendszert. A folyamatos változtatások visszamenőlegesen módosítják a már életbe lépett jogszabályokat. A kapkodást mutatja, hogy az új rendelet alapjául szolgáló uniós normák is tévesen kerültek be a szabályozásba.

2004. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különböző módon, de egyaránt hátrányosan szabályozzák a távfűtési szolgáltatásokat és azok költségeit a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium decemberben kiadott, valamint a tegnap nyilvánosságra került rendeletei. Az is közös bennük, hogy utólag módosítják a 2002-ben már megalkotott, és 2010-ig érvényes jogszabályokat, ezáltal hátrányos helyzetbe hozzák az előzetes szabályozás alapján elindult beruházásokat is. A szabályozások több millió embert fosztanak meg a távfűtési költségek csökkentésének lehetőségétől, hosszú távon pedig a távhőár emelkedését idézik elő.
Mint ismeretes, az idei fűtési szezonban már többször emelkedett a távfűtés díja: októbertől 9,12 százalékkal drágult a fűtés, január elsejétől pedig a kormány áfatörvényének köszönhetően 12 százalékról 15 százalékra emelkedett a távhőszolgáltatás adója. Múlt héten az ország legnagyobb szolgáltatója, a Főtáv Rt. és a Miskolci Távfűtő Rt. jelentett be újabb drágulást, a díjemeléseket mindkét vállalat a gazdasági tárca energiaár-emelést bevezető rendeleteivel indokolta. A Főtáv Rt. díjemelési javaslata jelenleg a Fővárosi Közgyűlés elfogadására vár.
A decemberi rendeletekkel kapcsolatban a szakmai szervezetek, a távhőszolgáltatók, valamint a beruházók azonnal jelezték kifogásaikat, és kérték a rendelet visszavonását. A most kiadott szabályozás azonban szakértők szerint ugyanazokat a hibákat tartalmazza, mint az előzők. Az új rendelet a gazdasági tárca szerint az uniós normákat foglalja magában, ám ez az indoklás a lapunk birtokában lévő EU-szabályozás alapján nem felel meg a valóságnak. Kérdéseinkkel felkerestük a gazdasági tárcát is, de elfoglaltságra való hivatkozással senki nem válaszolt érdeklődésünkre.
***
Húzd meg, ereszd meg!
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium nem először okoz zűrzavart a rendeletalkotásban. 2002 végén a műtrágyatermékekre érvényes piacvédelmi vámpótlék megszüntetése, bevezetése, majd újbóli megszüntetése miatt érték kritikák a tárcát. A piacvédelmi intézkedések változtatásai egy hónap leforgása alatt bizonytalanságot okoztak a piacon. Az elégedetlenséget akkor az is kiváltotta, hogy a jogszabály a belföldi forgalom számára már vámkezelt, illetve a konszignációs raktárból kitárolt árukra is vonatkozott, függetlenül a szerződéses kötelezettség keletkezésének dátumától. (Sz. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.