Egy tavaly év végén meghozott kormánydöntés értelmében 2004. január 1-je óta az egész országban ingyen utazhatnak a tömegközlekedési eszközökön az uniós országokból érkező nyugdíjasok. Ez becslések szerint valamennyi szolgáltatónak évi több száz millió forintos bevételkiesést okoz.
Aszódi Pál, az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület vezetője döbbenetesnek nevezte az intézkedést, amit szerinte nem indokolt az uniós jogharmonizáció. Hangsúlyozta: nem lehet jogalapjuk a külföldi nyugdíjasoknak arra, hogy magyarországi társaiknál szélesebb körben vegyenek igénybe szociális kedvezményt. Utalt arra, hogy a hazai időseknek csak egy része – a 65 évesnél idősebbek – jogosultak ingyen használni a tömegközlekedési eszközöket. Hangsúlyozta: nem szabadott volna ilyen döntést hoznia a kormánynak anélkül, hogy a többi uniós ország ezt nem viszonozza. Megjegyezte, hogy az intézkedés jelentős bevételkiesést okoz, miközben az ország rossz gazdasági helyzete miatt folyamatosak a magyarokat érintő megszorítások.
A sajtóból értesült a döntésről Mihalovits Ervin, a Nyugdíjasok Országos Képviseletének elnöke is. Úgy vélte: a döntéssel európaiságunkat mutató gesztust tett a kormány, de szerinte is csak akkor lett volna szabad meghoznia, ha más tagállamok is viszonozzák azt. Hangsúlyozta: a döntés tovább növeli a jelenlegi EU-tagállamok és a magyar nyugdíjasok közötti különbséget. Ezért a jövő héten megkeresik Göncz Kingát, az egészségügyi minisztérium államtitkárát, az Idősügyi Tanács titkárát.
A Magyar Nyugdíjasok Egyesületeinek Országos Szövetsége elnöke, Jankovics György is értetlenül áll a döntés előtt. Mint mondta: a magyar tömegközlekedés a mostani kedvezményeket is alig tudja elviselni, a nehéz pénzügyi helyzetben lévő BKV és az állam között például állandó a feszültség. Hozzátette: a kormánynak át kellene gondolnia, hogy ha újabb tehertétel vállalására szánta el magát, akkor ez volt-e a legmegfelelőbb választás.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére