A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) feljelentése alapján a BRFK tavaly december elején tizenegy személy ellen több milliárd forintos pénzmosás gyanújával indított vizsgálatot, amelynek során előzetes letartóztatásba helyeztek három szír és két magyar állampolgárt. A nyomozók a kihallgatások során 380 millió forint értékben elkövetett jogosulatlan pénzügyi szolgáltatás végzésével gyanúsították meg a pénzváltókat és segítőiket – egyelőre bizonyítékok nélkül.
A rendőrség hetek óta nem hallgatta ki a vállalkozókat, nem mutatott fel bizonyítékokat ellenük, a bíróság pedig elutasította az előzetes letartóztatás meghoszszabbítása ellen benyújtott fellebbezést – mondta el lapunknak Kamarás Gábor a pénzváltók védője. Az ügyvéd szerint azzal, hogy a nyomozók nem bizonyítják a gyanút, a letartóztatott pénzváltóknak nincs lehetőségük a védekezésre, így ügyfelei a régi trükk segítségével őrizetben maradnak.
Péntek József alezredes, a BRFK vizsgálati főosztályának gazdaságvédelmi osztályvezetője viszont arról tájékoztatott: eredményes volt a tanúk kihallgatása, a rendőrség olyan vallomásokat rögzített, amelyek alátámasztják a gyanút. Az alezredes elismerte: további bizonyítás szükséges ahhoz, hogy meghatározhassák a tényleges elkövetési értéket, az eddig felmerült 380 millió forintos gyanú reális, de óvatos becslése az így megszerzett összegnek. – A mindenkori nyomozati taktika része, hogy a gyanú közlése után, mikor tár a rendőrség konkrét bizonyítékokat a gyanúsítottak elé – hangsúlyozta a nyomozás vezetője.
Információink szerint a tanúvallomások nem igazolták, hogy a vállalkozók elkövették volna a terhükre rótt cselekményeket, és az NBH feljelentéséhez csatolt dokumentumok is csak a tanúk által tett, önmagukra nézve is terhelő vallomásokkal együtt bizonyítanák vétkességüket.
Emlékezetes, hogy Molnár Csabát, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának pénzmosással foglalkozó osztályvezetőjét azt követően tiltották el a brókerbotrány vizsgálatától, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal jelentésében állította: túl közeli kapcsolatot ápolt a meggyanúsított szír pénzváltókkal. Időközben azonban kiderült: a pénzmosási ügyben szereplő pénzváltók nem azonosak a brókerbotrányban felbukkant, a Medgyessy Péter által is vezetett Inter-Európa Bankból származó összegeket tisztára mosó arabokkal.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt