Gyenge lábakon áll a gyanú?

Továbbra sem tárja fel bizonyítékait a BRFK a minden idők legnagyobb pénzmosásának tartott ügyben, amelynek gyanúsítottjai közül öt pénzváltó előzetes letartóztatásban van. A nyomozók szerint tanúvallomások is alátámasztják a gyanút, míg lapunk úgy értesült: a kihallgatások alapján nem bizonyítható a jogosulatlan pénzügyi szolgáltatás vétsége sem.

Swendt Pál
2004. 02. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) feljelentése alapján a BRFK tavaly december elején tizenegy személy ellen több milliárd forintos pénzmosás gyanújával indított vizsgálatot, amelynek során előzetes letartóztatásba helyeztek három szír és két magyar állampolgárt. A nyomozók a kihallgatások során 380 millió forint értékben elkövetett jogosulatlan pénzügyi szolgáltatás végzésével gyanúsították meg a pénzváltókat és segítőiket – egyelőre bizonyítékok nélkül.
A rendőrség hetek óta nem hallgatta ki a vállalkozókat, nem mutatott fel bizonyítékokat ellenük, a bíróság pedig elutasította az előzetes letartóztatás meghoszszabbítása ellen benyújtott fellebbezést – mondta el lapunknak Kamarás Gábor a pénzváltók védője. Az ügyvéd szerint azzal, hogy a nyomozók nem bizonyítják a gyanút, a letartóztatott pénzváltóknak nincs lehetőségük a védekezésre, így ügyfelei a régi trükk segítségével őrizetben maradnak.
Péntek József alezredes, a BRFK vizsgálati főosztályának gazdaságvédelmi osztályvezetője viszont arról tájékoztatott: eredményes volt a tanúk kihallgatása, a rendőrség olyan vallomásokat rögzített, amelyek alátámasztják a gyanút. Az alezredes elismerte: további bizonyítás szükséges ahhoz, hogy meghatározhassák a tényleges elkövetési értéket, az eddig felmerült 380 millió forintos gyanú reális, de óvatos becslése az így megszerzett összegnek. – A mindenkori nyomozati taktika része, hogy a gyanú közlése után, mikor tár a rendőrség konkrét bizonyítékokat a gyanúsítottak elé – hangsúlyozta a nyomozás vezetője.
Információink szerint a tanúvallomások nem igazolták, hogy a vállalkozók elkövették volna a terhükre rótt cselekményeket, és az NBH feljelentéséhez csatolt dokumentumok is csak a tanúk által tett, önmagukra nézve is terhelő vallomásokkal együtt bizonyítanák vétkességüket.
Emlékezetes, hogy Molnár Csabát, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának pénzmosással foglalkozó osztályvezetőjét azt követően tiltották el a brókerbotrány vizsgálatától, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal jelentésében állította: túl közeli kapcsolatot ápolt a meggyanúsított szír pénzváltókkal. Időközben azonban kiderült: a pénzmosási ügyben szereplő pénzváltók nem azonosak a brókerbotrányban felbukkant, a Medgyessy Péter által is vezetett Inter-Európa Bankból származó összegeket tisztára mosó arabokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.