Hideg kemencék

Bükkszentkereszt lakossága sokáig élt ökológiai adottságaiból, a fából és a dolomitból – mára a falusi hagyomány, a jó levegő és a táj értékei jelentik a túlélés lehetőségét. Csakhogy a turisták részéről minderre egyre kevesebb igény mutatkozik.

Balavány György
2004. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatszáz méter fölött könnyebbedik a légzés, nagyokat kortyolunk a levegőből. Állunk a havas szerpentinen, az ég permén. Néhány százmillió éve óceán hullámzott itt, kupacokba rakva az üledéket. A víz eltakarodtával megmaradt kupacokat Bükk hegységnek nevezzük: itt hever a bakancsaink alatt, markáns szakadékaival, szikrázva a téli napsütésben, mint egy ékszerbolt kirakata. Nagy a csönd, szép a táj, nyitva az égbolt (nonstop).
Somos-bérc, Nagy-Ivács, Galuzsnya-tető: csúcsok veszik körül a fennsíkkal szomszédos falut. Bükkszentkereszt a második legmagasabban fekvő település Magyarországon; triászkori völgybe épült, az utcák erősen lejtenek-emelkednek, komoly teljesítmény elmenni a boltba; nagyokat pihenve, lassan járnak az idős emberek. Ők vannak többségben.
Egy Sztraka Ferenc nevű szlovák üvegesmester az 1750-es években engedélyért folyamodott a diósgyőri koronauradalomhoz, hogy az erdőségben üveghutát (üvegkészítő műhelyt) alapítson, s emellé a „legeltetési és korcsmáltatási” jogot is megszerezte. A szerződésben leszögeztetett, hogy az üveghuta „tartozik az Urasság Házához szükséges karika üvegeket administrálni”. Ritka az olyan falu, amelynek pontosan meg lehet mondani a születése napját: ez a település – néhány házzal – 1756. január 1-jén jött létre Újhuta néven, melyet csak 1940-ben változtattak Bükkszentkeresztre. Az egykori üvegkészítő mesterségre csak az üvegmúzeum emlékeztet.
Az üvegkorszak leköszönte után fakitermelésből, mészégetésből élt a falu. Akkoriban az erdőből lehetett gyűjteni a követ és a fát. Ma egy tucat mészégető sincs Bükkszentkereszten; az építőiparban az újfajta, műanyag alapú festő- és habarcsanyagok térnyerése miatt egyre kevesebb mészre van szükség, ráadásul a miskolci gyár hatalmas, leküzdhetetlen konkurencia. Pedig a kemencében égetett mész „zsírosabb” és szaporább: több oltott meszet lehet belőle készíteni, s könnyebb vele dolgozni is – jobban tapad, nem reped annyira. Gyógyászati célra is használják, a fertőtlenítéshez használt klórmész alapanyagául szolgál.
*
Háromszáz helybéli dolgozott miskolci gyárakban a rendszerváltás előtt. Mára ez a szám alig harmincra apadt. Főleg az újraszerveződött cégekhez, illetve hivatalokba, iskolákba járnak dolgozni a szentkeresztiek. A falu lélekszáma folyamatosan csökken, ma ezerkétszáz fő körül van.
– Egyetlen reális lehetőségünk a fennmaradásra az idegenforgalom – állítja Halász Rezső polgármester. – Sokan adnak ki magánházaknál szálláshelyeket, panziók is működnek.
A polgármesteri hivatalba húzódtunk be a hideg elől, a millenniumi zászló mellett beszélgetünk.
– „Fedezd fel saját hazádat”, ez a meghatározó turisztikai trend ma Európában, ami körülbelül azt jelenti, mindenki maradjon otthon. Ez a szemlélet jellemző például Németországra is, pedig a falut felkereső turistapopuláció többségét a németek, hollandok tennék ki. De Magyarországon a belföldi turizmus is mélyponton van.
*
A turizmus fellendítésére, bükkszentkereszti kezdeményezésre alakult meg a Bükki Településszövetség – a polgármester a falnak támasztott, domborzathű műanyag térképmakettre mutat, melyen pirosan fénylő jelek mutatják a szövetség tagjait.

– Nem félnek, hogy Lillafüred, a sztártelepülés elszívja a maradék turistamennyiséget is?

– Amikor turizmusról van szó, nem közigazgatási, hanem földrajzi egységekben kell gondolkozni – feleli Négyesi Gábor, az önkormányzatnál tevékenykedő idegenforgalmi menedzser. – Ezért a településszövetséghez a borsod-abaúj-zempléniek mellett négy-öt Heves megyei község is tartozik. „Ajánlom a szomszédomat is”, ez a településszövetség jelmondata. Az a cél, hogy egymás erőforrásaira, adottságaira hívjuk fel a figyelmet. Így ismertté válhatunk olyan helyeken, ahol eddig nem hallottak rólunk. Mi is feltüntetjük a szórólapunkon a környező látványosságokat: Lillafüreden vannak a barlangok meg a Palota Szálló, Bánkúton a síparadicsom és a majdnem ezerméteres Bálvány, Szalajka-völgyben a Fátyol-vízesés, Cserépfalunál a Suba-lyuk, hogy csak néhány példát említsek.

– A község turisztikai prospektusából kiolvasható, hogy a környékbeli falvak nevezetességeit gyalog, kocsival vagy biciklivel hány kilométerre érhetik el a látogatók. Innen kanyargós autóút visz Lillafüredre, de ha valaki gyalogszerrel vág neki, a távolság mindössze három kilométer: végigmegy a fennsíkon, leereszkedik, s közben megnézi a barlangokat. Ha este jön vissza, pirosan izzó mészkemencéket láthat a határban – teszi hozzá a polgármester.
A németek szívesen időznek fényképezőgépeikkel a kemencéknél, s a mészégetők kézzel-lábbal magyaráznak nekik. Hátrahőköl a turista, mikor a kemence ritmikusan lélegezni, „hlipálni” kezd; ugyanazon a nyíláson áramlik be az égéshez szükséges levegő, ahol az égéstermék kijön.
A környék falvait összefogó szisztémaként működhetne a Bükki Nemzeti Park is, amelynek negyvenezer hektárjából hatezer Miskolchoz tartozik. A község a nemzeti park közepén fekszik. Ahhoz, hogy egy komplex turisztikai rendszert kiépíthessenek, az igazgatóság által felállított korlátozásokat a települési önkormányzatok szerint vissza kellene fogni. A természetvédelmi korlátozások főleg az erdő és az út használata terén szigorúak, pedig nem a klasszikus szemetelős, hangos tömegturizmust, hanem a bakancsos, kerékpáros és lovas turizmus lehetőségeit szeretnék fejleszteni a bükki települések, s ez környezetkímélő infrastruktúrával jár.

– Ennek ellenére előfordult, hogy panaszkodtak nálunk: a nemzeti park alkalmazottja feljelentette a kijelölt turistaúton zajló gyalogtúraverseny szervezőit, mivel nem jelentették be a rendezvényt. A Bükki Településszövetség megalakulásakor viszont igen határozott együttműködési szándék mutatkozott az ökoturisztikai lehetőségek bővítésére.
Kimegyünk az erdőszéli futballpályára, amelyet földbe ásott gumiabroncsok vesznek körül, egyik sarkánál pedig vöröses sziklafal magasodik. A polgármester sportrajongó, s ezzel nincs egyedül; Négyesi Gábor a megyei másodosztályban játszó helyi focicsapat edzője.

– A zárt erdőknek és a szubalpin, magaslati klímának köszönhetően ez egy egészséges környék. Annyi sportpályát szeretnénk építeni, amennyit csak lehet. Elsők közt nyertünk meg egy néhány éve kiírt ISM-pályázatot a szabadon használható grundpályák építésére. Szeretnénk jobb sífelvonót is, mert kitűnő sípályánk van; néhány évtizede még komoly síélet folyt itt. A lejtőkön nagyon jó a szánkózási lehetőség, de ki lehet próbálni a lovas szánkózást is. A csapadékvízből szeretnénk egy csónakázótavat feltölteni, ami télen korcsolyapályaként működhetne a szánkópálya tövében – mondja az idegenforgalmi menedzser.

– Sajnos a község ötödik éve forráshiánnyal küzd – teszi hozzá Halász Rezső.
Lassú járású öregúr jelenik meg, nagyot köszön, megáll egy kicsit. Derekára hátul kis szivacspárna van kötve. Fölfázás ellen?

– Dehogyis, ezt rakom a vállamra, mikor hazajövök a fával – mondja, s az erdőre mutat. – Néha kiballagok reggeli után egy kis tüzelőért. Meg aztán szeretem az erdőt. Míg benne dolgoztam, nem volt semmi bajom, azután gyengültem csak meg, hogy bekerültem a gyárba. Pedig ott nem kelletett annyit dolgozni. Tetszik tudni, én egész életemben favágó voltam. Akkor még nem voltak ezek a Stillek, kézzel vágtuk, ketten két oldalról, és lófogattal hordtuk be a fát.
Elköszön az öreg, keresztülballag a futballpályán.

– Valószínűtlenül nagy szálfákat cipel haza a vállára tett párnán – mondja a polgármester, arrafelé nézve, ahol az öreget elnyelte az erdő. – Némely fiatal megirigyelhetné az erejét.
Teszünk egy kört az erdőn, az egyik kiszögellésnél megállunk, Halász Rezső előremutat a völgybe, Miskolc felé. Jó időben látszik a város; az éhes metropolis most eltűnt a ködben.
Ebédre a Borostyán vendéglőbe, a község legnagyobb éttermébe vagyunk hivatalosak. „Bükki tócsnit” kapunk „gazdagon”: tepsiben sült krumplilepényt sonkával, hússal, tetejére olvadt sajttal. A mészégetők annak idején sok alföldi menyecskét hoztak magukkal – öt–tíz kilónként vették a meszet az alföldi asszonyok, különösen húsvét előtt, olyankor kívül-belül átfestették a házat. Volt olyan mészégető, aki egyetlen nap alatt hazahajtott Böszörményből (akár a meszes; a mondás is őrzi az egykori tempót), pedig a sok megállás és a szekér neheze miatt odafelé egy egész hétig tartott az út. A kulturális keveredés nemcsak az építészeti stílust tette eklektikussá; a tót ételek mellett a nehéz süteménytészták és bográcsos húsok is meghonosodtak, persze minden a helyi adottságokhoz idomítva: gazdag gombalelőhely a környék, sokféle erdei gyümölcs is található, s ez meghatározta az ételkultúrát is. A gazdag tócsni jószerével csak nevében emlékeztet a szlovák nemzeti eledelre, inkább a gyorséttermeken nevelkedett „pesti” ízlésnek akar udvarolni – mindenesetre jó fokhagymás, borsos és kiadós.
*
Az önkormányzati Panda felszalad a havas-jeges meredeken, ki a határba, a hideg kemencékhez. Piszkos fehér kőkupolák: régészeti leleteknek tűnnek. A polgármester elmutogatja, elmagyarázza, hogyan folyik itt a munka. Közben valósággal tűzbe jön, apja, nagyapja egy-egy mozdulatát találja meg újra. Begyűjti, felstószolja a fát, megássa a gödröt, kemencét rak nehéz kövekből, begyújtja, három éjjel és három nap egyenletes tűzön égeti. A mészégető kalyiba keskeny, magas bódé, leülni sem, csak állni lehet benne – el ne aludjon a mészégető, mert tönkremegy az egész. A tűzben megolvad a kő, kiég belőle minden salakanyag és szennyeződés, marad a tiszta, oltatlan mész, amit, amikor kihűl, sátoros szekérre raknak. Illetve teherautóra.

– Könnyítést jelentene, ha piros rendszámú teherautókkal dolgozhatnánk, amelyeket elég ötévente vizsgáztatni – mondja Hegedűs János, az egyik ma is tevékeny mészégető. Az udvarán álló két viharvert Csepel a hatvanas években készült: csak annyi a dolguk, hogy a mészkőbánya, az erdészet és a kemencék közti útszakaszt végigdöcögjék, ez körülbelül húsz kilométeres körzetet jelent. Az évenkénti vizsgáztatási kötelezettség viszont rengeteg fölösleges terhet. Hegedűs Jánosnak egy ideig besegített a fia, de amikor a katonaságtól való leszerelés után Pesten maradt, az apának más segítség után kellett néznie.

– Mi lesz? – kérdem.

– Nem tudom – von vállat a mészégető –, majd meghozza a jövő. Elvégre még csak ötvenéves vagyok – mondja nevetve, aztán elkomolyodik. – Még ebben az évben elkínlódunk vele. Én ezt a munkát nem szoktam ajánlani fiataloknak, ha valaki könnyebbet tud, csinálja azt. Ebbe bele lehet rokkanni. Ötven-hatvan kilós köveket emelgetünk, sokszor keskeny, billenékeny falon állva, egyensúlyozva: ki ne forduljon lábunk alól a kő, be ne bukjunk a gödörbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.