Enyhén emelkedtek a chicagói árutőzsdén a búzaárak a legutóbbi héten, miközben a kukoricajegyzések ingadoztak. A búza jegyzései, a márciusi lejáratot alapul véve, 139,5 dollárról 140,50 dollárra emelkedtek. Az USDA (az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma) havi jelentése alacsonyabb amerikai és világkészletekről számolt be, ez már önmagában áremelő hatású volt. Mindez a piacon is érződött, mert többen a növekvő keresletre spekuláltak, és a jegyzések is megindultak felfelé. A kereskedők főleg Kína vásárlásaira számítanak, ezért a közeljövőben a kínai kereskedési politika jelentősen befolyásolja az ármozgásokat. A takarmánykukorica jegyzései a hét elején szintén emelkedtek, de az USDA jelentése vártnál kisebb készletekről számolt be. A távol-keleti madárinfluenza terjedése is egyre több bizonytalanságot okozott, ezért a piac elbizonytalanodott. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon továbbra is sok bizonytalansági tényezővel kell számolni, amely az árak kis- mértékű ingadozását vetíti előre. A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a hetedik héten kissé élénkült a forgalom: összesen 303 kontraktusnyi üzlet született, 1,3 milliárd forint értékben. Az egységes búzapiacon 84 kontraktust kötöttek, mintegy 40 százalékkal többet, mint az elmúlt héten. A takarmánykukorica piacán több mint hatvan százalékkal nőtt a kereskedés mértéke, miközben az árak a közelebbi határidőkre gyengültek, míg a távolabbi lejáratok gyengén erősödtek.
A korábbi hét kereskedését a búza csökkenéssel kezdte, legközelebbi lejáratai limittel gyengültek. A márciusi ár így 45 200 forintra csökkent. Kedden ugyanez a lejárat hétszáz forinttal került alacsonyabb árszintre, de csak azért, hogy egy napra rá limittel, kettőre pedig további ötszáz forinttal emelkedjen. Péntekre, legalábbis az áringadozásokat tekintve, szinte kimerült a piac: a kenyérgabona márciusi ára 100 forinttal, 45 900 forintra emelkedett, a májusi 100 forinttal, 46 000 forintra csökkent. A búzához hasonlóan a kukorica is roszszul kezdte a hetet, mert legközelebbi határideje gyengült, majd egy nap múlva a márciusi jegyzése 520 forinttal tovább csökkent. A szerda a csökkenő vonalat a tengerinél is megfordította, mert a kukorica terminusai drágultak; a márciusi lejárat 700 forinttal, 38 900 forintra erősödött. A csütörtök további 500 forintos emelkedést hozott, a péntek azonban nyugalmat, így a kukorica márciusi jegyzése maradt
39 400 forint. Az utolsó kereskedési nap márciusra a takarmánybúza ára 45 900, a takarmányárpáé
38 700, az olajnapraforgóé pedig egy hatszáz forintos csökkenést követően 66 850 forinton zárt.
Múlt hét szerdán a BÁT közgyűlése felhatalmazta az igazgatóságot, hogy a decemberi közgyűlésének határozatai szerint készítse elő a Budapesti Értéktőzsde Rt.-vel való egyesülés feltételeit. A két tőzsde integrációjával kapcsolatos három napirendi pontot a részvényesek nagy többséggel megszavazták. A közgyűlés jóváhagyta az árutőzsde tevékenységének átadására vonatkozó szerződési feltételeket, és felhatalmazta az igazgatóságot a vonatkozó szerződés aláírására. A grémium jóváhagyta a BÁT Rt. tulajdonában lévő Keler-tulajdonrész eladását a BÉT Rt.-nek, meghatározott feltételekkel. A közgyűlés jóváhagyta a BÁT alapító okiratának módosítását; eszerint az árutőzsde vezető tisztségviselői ezentúl részt vehetnek más, hasonló tevékenységet folytató társaságok vezetésében is. A decemberi közgyűlés határozatai szerint az áru- és értéktőzsde egy jogi személyiséget alkotna, ezen belül a BÁT önálló árutőzsdei szekcióként jelenne meg. A BÁT tulajdonosai ragaszkodnak ahhoz, hogy a nyílt kikiáltásos kereskedés mint unikum legalább öt évig fennmaradjon, és megfelelő képviseletet szeretnének az integrált tőzsde vezető szervezeteiben, továbbá szabályzati autonómiát az árutőzsde- szekció számára. A BÁT 2003-ban jelentős forgalombővülést ért el. A devizapiac forgalma tavaly az előző évinek a négyszeresére, a gabonapiacé kétszeresére emelkedett.

Orbán Viktor kemény szavakkal illette a volt vezérkari főnököt